Лидерите на ЕС не успяха да преодолеят разногласията си по въпроса дали да развиват независими сили за отбрана, въпреки недоволството от хаотичното изтегляне на западните сили от Афганистан и новия тласък от страна на Франция, след като тя беше изключена от американски геостратегически пакт, предаде Ройтерс.
Лидерите, които се срещнаха на вечеря в Словения снощи, се разделиха в класическите лагери - източните страни, които се опасяват от Русия и искат да засилят Европа в рамките на НАТО, и тези начело с Германия, Италия, Испания и Франция, които искат по-големи отбранителни способности на ЕС, заявиха пред Ройтерс двама дипломати, информирани за срещата.
Преди вечерята на закрити врати в замъка в Бърдо край словенската столица Любляна, френският президент Еманюел Макрон заяви пред медиите, че 27-членният блок трябва да прави повече за управление на кризите по границите си и да отговаря за собствената си сигурност.
"Ние, европейците, трябва да сме наясно със себе си. Какво е важно за нас в нашата сигурност, по нашите граници, нашата независимост?", попита Макрон, който вече е поставял под въпрос надеждността на предоставяната от САЩ защита.
Поддръжниците на укрепването на европейската отбрана заявяват, че е имало множество предупреждения - ориентирането на Вашингтон към Азия, излизането на Великобритания от ЕС, политиката "Америка на първо място" на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, която подкопа приоритетите на ЕС, провалени държави на границите на ЕС и по-агресивните действия на Русия.
На вечерята си вчера в замъка Бърдо, в Словения, която е ротационен председател на ЕС, държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС обсъдиха също напрегнатите отношения с Китай и растящите цени на природния газ.
Разговорите се съсредоточиха върху ролята на ЕС на международната сцена в светлината на геополитическите събития напоследък, включително ситуацията в Афганистан и сделката с подводниците. "Извличайки поуки от кризите в последно време, ние сме решени да укрепим силите си и да увеличим устойчивостта си, намалявайки критичните си зависимости", каза след срещата председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
За да стане по-ефективен и уверен на международната сцена, ЕС има нужда да повиши възможностите си да действа самостоятелно", заяви той. Мишел също така се застъпи за по-голяма стратегическа самостоятелност чрез партньорство между ЕС и НАТО. "НАТО е стожер на сигурността, на който разчитаме, но същевременно виждаме, че е необходимо да можем да действаме по-самостоятелно, за да направим съюзите си по-силни", каза той. "Силните съюзници правят силни съюзи", заяви Мишел.
По темата за Китай председателят на Европейския съвет каза, че съюзът ще отстоява интересите си в отношенията си с Китай, когото смята за "конкурент, партньор и системен съперник".
mediapool.bg