За предстоящите на 2 април предсрочни парламентарни избори кандидатите за народни представители са общо 5621 души. Това каза пред журналисти говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева.
На предишните избори кандидатите са били 5334 души, а участващите във вота формации са били 29. Сега регистрираните партии и коалиции са по-малко – общо 21.
"В момента се извършва проверка на кандидатите - при две от тях се установи, че двама от тях са се регистрирали в повече от два избирателни района. Отменихме тяхната кандидатура в третия район, за който последен са заявили желание. Освен това установихме и, че трима кандидати нямат навършени 21 навършени години, тяхната кандидатура бе заличена", каза Матева.
Тя посочи, че засега секциите за гласуване в страната са 11 818, но в тях не се включват подвижните такива, така че този брой ще расте. Засега е предвидено в 9366 секции да има машинно гласуване.
До момента са подадени малко над 25 000 заявления за гласуване в чужбина. Срокът за това е 7 март, а след това до 11 март ЦИК трябва да вземе решение, с което да определи броя на избирателните секции зад граница
От утре – 3 март, започва предизборната кампания, по повод на което Матева се обърна от името на ЦИК към политическите партии, коалиции и кандидати с призив да "водят позитивна кампания, да спазват добрия тон и добрите нрави, както и всички разпоредби на изборния кодекс, а също и решенията на ЦИК".
ЦИК още обсъжда нови варианти за изборните протоколи
От думите на Матева се разбра, че ЦИК все още обсъжда нови варианти на образци на изборните протоколи. До това се стигна, след като административният съд в София отмени решението на комисията в протоколите на секционните комисии да не се записват в отделни графи резултатите от машинното и от хартиеното гласуване.
"Обсъждаме какви да бъдат новите варианти на тези изборни книги и предстои днес или утре да вземем решение, за да изпълним и указанията на административния съд", каза Матева.
Отмененото от съда решение за записване само на общите резултати в протоколите компрометираше машинния вот, тъй като то правеше невъзможно да се направи контролно засичане между обобщените данни от устройствата за машинното гласуване и вписаното в протокола. То предизвика големи вътрешни брожения, като Цветозар Томов обяви, че повече не може да е говорител на комисията и предупреди, че се създава опасност за честността на вота.
mediapool.bg