Хора от целия спектър на криминалния контингент се насочват към каналджийството, защото там наказанията са малки, а печалбите – големи. Това заяви в четвъртък вътрешният министър Иван Демерджиев. Според него за повечето нови участници това е "паралелна" дейност, а статистиката показва, че само за изминалите два месеца натискът по границата с Турция се е увеличил с 40%.
Демерджиев от месеци настоява за увеличаване на наказанията за каналджийство. Промени в тази посока бяха внесени в предишния парламент, но така и не бяха гласувани. След като 18 мигранти загинаха от задушаване в камион край софийското село Локороско министърът се възмути, че един от заподозрените като организатор на канала е бил осъден само на пет месеца след споразумение с прокуратурата.
Нищо ново
В четвъртък в София бе регистрирана поредната гонка с каналджии, превозващи мигранти. По първоначални данни два буса са били засечени в района в на Банкя. При започналото преследване единият е влязъл в "Люлин". В малка уличка шофьорът изоставил возилото и побягнал. Малко по-късно бил задържан. В буса са открити четирима чужденци.
Демерджиев коментира, че в случката няма нищо ново. Подобни гонки вече са ежедневие. Макар че силовият министър твърди, че границата се охранява, за всички е ясно, че тя е пробита на много места и се минава лесно. Демерджиев заяви, че целта на полицията е да залови чужденците след като вече са влезли у нас. Това било и едно от условията за приемане на страната ни в Шенген.
Чакаме помощ
България очаква сериозна помощ от Европейската комисия, заяви за пореден път Демерджиев. Страната ни иска предимно техника – дронове, термокамери, охранителни, коли и един кораб.
Към момента според МВР около 110 километра от границата с Турция не са технически обезпечени. Не е ясно в какъв срок може да се реши този проблем.
"Ние предпочитаме да ни се доставят в натура техническите средства. Ако комисията не може да ги обезпечи бързо, ще преминем към финансиране и поръчки по линия на националната сигурност, т.е. по ускорени процедури", коментира министърът.
Той твърди и че през последните години от граничната полиция са били съкратени около 2 хил. души, което значително е намалило способността на службата да реагира. През последните месеци са възстановени 450 щатни бройки. Едва 63 души обаче реално са на терен, тъй като останалите все още се обучават. Според Демереджиев ЕК е готова да плати и разходите по възстановяване на останалите 1260 щата.
mediapool.bg