"Без да извърши необходимите реформи, Република Северна Македония реално не може да започне преговори за присъединяване към ЕС и рискува да бъде отделена от Албания". Това коментира българският евродепутат Илхан Кючюк, който е съпредседател на Алианс на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) и докладчик в Европейския парламент за Северна Македония.
"Без да се промени конституцията, Република Северна Македонияреално не може да започне да преговаря с ЕС", казва българският евродепутат в интервю за БГНЕС.
Той предупреди, че ако Скопие не направи тези промени в близко бъдеще, ще бъде разделена от Албанияпо пътя към ЕС. Така Северна Македония ще остане в една група със Сърбия, Косово, Босна и Херцеговина– страни с тежки проблеми със своите съседи.
"От друга страна съществува геополитическото предизвикателство, заедно с това и възможност, Украйна да започне реално да преговаря с ЕС, тя е страна, която получи статут на кандидат-член. Т.е. изборът е много ясен – дали Република Северна Македония иска да продължи по пътя си, чрез реформиране на обществено-социалните отношения, или ще се включи в една друга група, която няма ясна пътна карта в ЕС", каза Кючюк и подчерта, че решението е изцяло в ръцете на македонските политици.
По думите му в македонският парламент не се вижда обединение около целта за влизане в ЕС, а има заиграване със страховете в македонското общество.
“Никой не поставя допълнително условия (към Скопие). Условията са това и двете страни са се съгласили – България и Република Северна Македония. Те са гласували тези условия в българското, респективно в македонското Народно събрание. Оттук нататък тези договори трябва да бъдат изпълнени“, казва Кючук.
По отношение на българското членство в Шенген, Илхан Кючюк отбеляза, че има две страни, които трябва да бъдат убеждавани – Нидерландия и Австрия.
"Австрия има същински проблем по начина, по който функционира Шенгенската система – това е дълъг дебат, който ще трябва да се води в европейските институции. Нидерландия има конкретни очаквания и ми се струва, че политическата обстановка, която безспорно дава основания за по-голям оптимизъм, е добрата първа задължителна крачка, но не и последната", каза Кючюк.
Той смята, че е необходима конкретна работа на ниво политически партии, за да бъде темата за Шенген сред приоритетните през следващите няколко месеца, имайки предвид, че в момента Нидерландия се управлява от служебно правителство.
Според него втората основа на нашия успех би могъл да бъде изкарването на преден план на хора, които са успешни в нидерландското общество.
Като трети стълб той посочи активната комуникация с обществото в Нидерландия, те също трябва да бъдат убеждавани защо е важно България да не остава извън Шенген.
„Не може да стигматизираме българските и румънски граждани. Те не са в по-малка степен европейски граждани, те също са европейски граждани“, подчерта съпредседателят
на АЛДЕ.
mediapool.bg