Кламер БГ - Новини: Изборният "параграф 22": Спазването на закона води до нарушаването му

Изборният "параграф 22": Спазването на закона води до нарушаването му

България

|
Вт, 23 Март 2021г. 17:53ч.
Изборният "параграф 22": Спазването на закона води до нарушаването му

Изглежда, че на предстоящите на 4 април парламентарни избори спазването на едни разпоредби на Изборния кодекс ще доведе до нарушаването на други. От една страна е сложният протокол, който по закон трябва да се попълни от секционните комисии, а от друга преброителят на вота "Информационно обслужване" вече предупреди, че няма да може да обработи резултатите в законоустановения срок заради многото данни, машинното гласуване, мобилните секции за карантинирани и т.н.

"Не мисля, че трябва да очакваме много голямо забавяне на резултатите от изборите, но ще има огромно напрежение, особено в големите райони", каза пред БНТ говорителят на ЦИК Димитър Димитров, който призна, че "е реална възможността резултатите от вота да се забавят".

Проблемът

Димитров подчерта, че пренасянето и смятането на много числа от секционните комисии няма как да бъдат избегнати, защото законът го изисква:

"Сегашните протоколи заради наличието на машинно и хартиено гласуване и преференции за много кандидати в големите райони особено, обръщам внимание, че в София, Варна, Бургас кандидатите ще бъдат 32 и всеки един от тях трябва да намери своите преференции веднъж като хартия, тоест дошло от хартиения вот, веднъж като разпечатка от машината, която е пренесена от протокола и накрая сумирани. Точно това е записано в избирателния кодекс. Максимално се стремим да улесним този процес, но няма как той да бъде съкратен".

По думите му от всички протоколи трябва да се сумират общо 10 милиона числа, което ще затрудни дори и много опитни хора, които ще работят с тези файлове.

Преди дни Валери Цолов, председател на една от столичните районни комисии, прогнозира, че ще има грешки заради усложнени протоколи: "Протоколът изобилства от излишна информация, която не дава добавена стойност, а само ще затрудни. Няма да има адекватно обучение от СИК, то ще е онлайн, членовете на СИК няма да видят физически машината".

Председателят на "Информационно обслужване" Михаил Константинов също предупреди, че ще има грешки в протоколите на секционните комисии: "Това, че комисията ще събере две числа, не носи никаква информация, освен, че ще сбърка".

Засега не е ясно и колко време ще прекарат членовете на СИК в РИК при предаването на протоколите, а това може да доведе до струпване на хора.

"При един добър график, който трябва да бъде създаден от РИК, няма да се налага такава организация", каза говорителят на ЦИК Таня Цанева пред Нова тв.

Предложението на "Информационно обслужване"

"Едно от най-неприятните неща е, че ще накараме всяка секционна комисия да извърши 400 пъти действието сумиране на числа. Това ще се прави от комисия, която е абсолютно изтощена. Сумирането може да се извърши от компютри, които са измислени за тази цел", каза Михаил Константинов пред Нова тв.

Той обясни, че предложението на "Информационно обслужване" е събирането на данните от хартиения и от машинния вот да не се извършва от секционните комисии. Според ЦИК обаче това е невъзможно, защото законът изисква сумирането да се направи от комисиите.

От "Информационно обслужване" вече информираха ЦИК за това, че екипите в 14 изчислителни центъра към РИК за вота ще бъдат удвоени.

Според Константинов работата е минимум три пъти и половина повече спрямо 2017 г., а сроковете са същите.

Така се стига до ситуацията, в която със спазването на закона относно това как и от кого да се съберат резултатите в протоколите, най-вероятно ще бъде нарушено изискването разпределението на мандатите между партиите и коалициите да бъде обявено не по-късно от 4 дни след изборния ден.

Решението - в ръцете на парламента с изтичащ мандат

На теория решение на проблема би могло да се намери, ако парламентът, който от 4 март не заседава, се събере извънредно, за да промени закона и да позволи членовете на секционните комисии да не сумират данните или поне да се удължи срокът за обявяване на резултатите.

През последните седмици обаче управляващите ясно показаха, че нямат намерение да променят изборния закон. "Демократична България" внесе няколко законопроекта за промени в ИК и призова председателя на парламента Цветан Караянчева да събере депутатите, но от това не последва нищо.

Освен това последното заседание на 44-ото Народно събрание е насрочено за тази седмица. На 25 март депутатите ще се съберат, за да разпуснат парламента. Така шансът мнозинството да размисли и да се събере в оставащите два дни живот на сегашния парламент изглежда още по-нищожен.

Протоколите все пак бяха опростени

Миналата година с промени в изборния закон мнозинството в парламента всъщност опрости протоколите, но махна други графи, които доскоро бяха задължителни.

Прието бе в протоколите вече да няма графа, в която ще пише колко са неизползваните бюлетини след края на изборния ден, както и колко са били унищожени от комисията. Няма да е посочено и колко са избирателите, които са били дописани в списъка в самия изборен ден. Няма да има и отделни графи за недействителните бюлетини. Това прави трудно засичането на грешки и необичайни активности в избирателните секции.

mediapool.bg