Кламер БГ - Новини: Избиват всички домашни свине край огнищата с африканска чума

Избиват всички домашни свине край огнищата с африканска чума

България

|
Четв, 18 Юли 2019г. 18:10ч.
Избиват всички домашни свине край огнищата с африканска чума

Всички домашни свине в 20-километровата карантинна зона около 16-те огнища с африканска чума ще бъдат избити и заровени. Започва и масов отстрел на диви свине, като на помощ ще се притекат армията и полицията.

Това са част от мерките в битката със заболяването, стана ясно след срещата на министъра на земеделието Десислава Танева с началниците на Агенцията по горите, Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) и на двете сдружения на ловците и риболовците.

Миналата сряда (10 юли) правителството отпусна 3.7 млн. лв. в битката с чумата по свинете.

Борбата с африканската чума по свинете се води от миналата година. Тогава правителството също отпусна 4.5 млн. лв. с цел да се спре навлизането й на българска територия. Изградена беше и ограда по границата с Румъния.

След обилните валежи в края на юни и началото на юли два-три участъка с дължина от по около 20 метра са паднали, но вече са възстановени, каза Мирослав Маринов, изпълнителен директор на Агенцията по горите. Той посочи, че няма данни диво прасе да може да мине под оградата или пък да я прескочи.

Въпреки това към момента вече има регистрирани 16 огнища на чума по диви и домашни свине в Северна България. Те са в областите Силистра, Добрич, Варна, Плевен, Русе, Враца и

Търговище, става ясно от справката на БАБХ.

С днешна дата "положението е сериозно", каза Георги Костов, съветник на земеделския министър Десислава Танева

и бивш зам.-министър на

земеделието след срещата. Ситуацията е кризисна, борбата ще продължи с години, ако бързо не се вземат мерки, добави Васил Василев, председател на Националното ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България"(НЛРС-СЛРБ).

Добрата новина е, че все още няма огнище около

65-те промишлени свинекомплекси, в които се отглеждат около 600 000 свине. С цел да не се допусне разпространението на болестта и унищожаването на чумата се предприемат по-драстични мерки срещу дивите свине, които се смятат за основни разпространители на болестта, посочи Георги Костов.

Мерките срещу болестта

Мерките предвиждат разширяване на 3-километровата карантинна зона около огнищата на 20-километрова. В тази зона всички домашни свине, отглеждани в т.нар. "заден двор", ще бъдат избити и заровени. До този момент са избити около 300 домашни свине, каза д-р Дамян Илиев, директор на БАБХ.

Обезщетения от 50 лв. ще получат само собствениците на регистрираните домашни животни.

За нерегистрираните трябва да се вземе допълнително решение от правителството дали стопаните им ще бъдат компенсирани.

Въвежда се и 20-километрова карантинна зони около 65-те свинекомплекса в страната. Около тях ще има и 3-километрова зона за сигурност с електропастири, като по този начин ще се ограничи движението на животните.

Карантинна 20-километрова зона ще има и около базите за развъждане на дивеч.

В зоните около огнищата ще се проведе отстрел на диви свине от горските, полицаи и военни. Там няма да се допускат ловните дружинки.

Тяхна задача е да отстрелват диви свине в другите зони и извън тях, за да се намали популацията им, стана ясно от обясненията на Георги Костов.

Освен това се създават и 10-километрови зони около огнищата, в които ще се ограничи влизането на хора в горите. Това означава, че гъбарите, събирачите на трюфели и билки, както и дърварите нямат да имат достъп до тези места, каза Костов. Той увери, че това няма да се отрази на обезпечаването с дърва за населението. При нужда ще се транспортира дървесина от други места.

Отстрел на над 80 000 диви прасета

В момента има 97 681 диви прасета. Целта е техния брой да се намали драстично, затова е разрешено отстрелването на над 81 000 каза Мирослав Маринов, директор на Агенцията по горите. От началото на годината досега са убити 1200 диви свине.

През миналата година е било разрешено отстрелването на 80 000 диви свине, но реално са били убити около 45 000, даде пример Мирослав Маринов.

"В 20-километровите зони ще се плаща по 150 лв. за всяка отстреляна дива свиня, защото месото й няма да може да се използва. В останалата част от страната ще се плаща по 50 лв. за отстрел на дива свиня, тъй като там месото ще може да се използва, но след като излязат резултатите от изследванията", каза Георги Костов.

Убитите диви свине в охранителните зони ще бъдат заравяни и не е разрешена тяхната консумация.

На този етап няма да бъдат променяни сроковете за откриване на лова за едър и дребен дивеч с оглед усложнената обстановка заради африканската чума по свинете, каза Георги Костов.

Това е пътят да опазим индустрията, каза в заключение д-р Дамян Илиев, директор на БАБХ.

mediapool.bg