Кламер БГ - Новини: Македонският президент не е доволен, че българските политици говорят много за историята

Македонският президент не е доволен, че българските политици говорят много за историята

България

|
Ср, 03 Фев 2021г. 13:46ч.
Македонският президент не е доволен, че българските политици говорят много за историята

Изявленията за историята от българските политици не подобряват атмосферата за преговори, каза македонският президент Стево Пендаровски в интервю за телевизия ТВ 24.

Пендаровски поиска да се изчака 2-3 месеца да спадне напрежението и след това с хладен ум Скопие и София да седнат да решават спорните въпроси.

Според него до изборите за парламент у нас двете страни трябва да фокусират разговорите върху второстепенни въпроси като инфраструктура, енергийно свързване, сътрудничество в образованието, медиите.

Президентът на Република Северна Македония посочи, че един от подходите на Скопие, за който няма позитивен сигнал от България е, че разговорите за времето до 1944 г. трябва да се остави на историците, "а ние да се посветим на настоящето".

"Ние знаем кои сме и не ни приляга да разговаряме за тези въпроси. Може да разговаряме за друго, за Коридор 8, за образователни проекти и т.н. , но не бива да разговаряме за историята, защото сме политици, а не историци", каза Пендаровски.

По думите му българските политици по-често правят исторически изявления, отколкото българските историци в комисията, което не подобрява атмосферата за преговаряне.

В същото време историческата комисия, която трябва да изчисти спорните въпроси, буксува от години. Българските представители в нея обвиняват македонските си колеги, че умишлено саботират работата й, а малкото постигнати резултати остават само на хартия.

Премиерът Бойко Борисов предостави политиката към Северна Македония на военния министър и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов, който периодично излиза с язвителни и подигравателни позиции към Скопие, които досега не са постигнали резултат.

В същото време България има все по-големи имиджови проблеми и търпи щети сред обикновените македонски граждани. България влиза в образа на "нова Гърция", която спира Скопие за ЕС, а македонците върнаха сръбския език в учебните програми.

САЩ и западни страни пък предупредиха, че от ситуацията печеливши може да са трети страни, които имат интереси на Балканите.

Пендаровски скептичен, че Гърция може да е посредник

По отношение на предложението ръководителят на гръцката дипломация Никос Дендиас да бъде посредник в преговорите с България, Пендаровски каза, че "при такова посредничество българите ще имат повече проблеми от нас", посочвайки, че гръцките политици, като предишният министър на външните работи Никос Кодзиас, са доста критични към българските позиции.

По думите на Пендаровски, за да бъде приет някой за посредник е необходимои двете страни да са сигурни в неговата независимост, съобщи БТА.

"В един типичен балкански спор, като този, който е наложен от София, се съмнявам, че трета балканска държава може да бъде възприета като независим медиатор", заявил Пендаровски, според когото най-добрите посредници в балканските проблеми са от могъщите далечни страни, пише изданието.

Захариева: Не сме щастливи да кажем "не" на Скопие

България не е щастлива от факта, че трябваше да каже "не" на започването на преговори на Република Северна Македония с Европейския съюзказа министърът на външните работи Екатерина Захариева в "Контраинтервю" с Асен Генов, цитирано от БГНЕС.

Тя отдаде проблемите между София и Скопие заради това, че македонците не изпълняват Договора за приятелство и добросъседство от 2017 година.

Според нея в Скопие продължават да използват езика на омразата спрямо нашата страна.

"30 години след промените възпитават поколение след поколение в омраза към България. Не сме щастливи от факта, че трябваше да кажем "не", но те продължават да наричат в учебниците си само нашия народ "фашисти". Да, България е била съюзник на Германия, но българският народ е спасил своите евреи", заяви Захариева.

Захариева коментира, че двете страни работят по решаването на проблемите, но в България "не трябва да си затваряме очите за фалшифицирането на историята и езика на омразата".

На въпрос, защо България също не развива инфраструктурата с Македония по коридор №8, който трябва да свърже нашите страни, външният министър посочи: "Железопътната линия е докарана до границата, нямам как да достроим нещо, което свършва в нищото".

България не подкрепи преговорната рамка на Северна Македония, след като Скопие не се съгласи да подпише нов документ, който да замести яловия договор за добросъседство от 2017 година.

София допусна и дипломатически провал, като не успя да убеди останалите страни членки изискванията ѝ да бъдат заложени в рамката.

mediapool.bg