Кламер БГ - Новини: Депутати искат повече пари за образование в бюджета

Депутати искат повече пари за образование в бюджета

България

|
Вт, 11 Юли 2023г. 16:28ч.
Депутати искат повече пари за образование в бюджета

Парламентарната комисия по образование отхвърли на първо четене проекта на Министерския съвет за бюджет за 2023 г. Сн. БГНЕС, архив

Парламентарната комисия по образование отхвърли на първо четене проекта на Министерския съвет за бюджет за 2023 г. Основната причина е намалението на процента на парите за образование и наука спрямо разходите за предходната година.

С 6 гласа "за", 8 "въздържал се" и 5 "против" проектът не мина, но това не пречи на гледането му в пленарна зала на първо четене. Представители на почти всички политически сили обаче дадоха заявка да внесат промени в парите за сектора между първо и второ четене, но не е ясно дали те ще бъдат приети от мнозинството в Народното събрание.

Повече милиони, по-малък дял

Плановете на финансовото министерство предвиждат парите за образование и наука да са 4.1% от БВП при осигурени 4.5 на сто за миналата година и реално изразходвани 4.4%. Номинално средствата се увеличават с 903.3 млн. лева. Реално обаче допълнителните средства отиват за повишените заплати на учителите и лекото нарастване на възнагражденията на работещите в университетите.

"Реално се компенсират само разходите за заплати", коментира Красимир Вълчев от ГЕРБ, който е и бивш министър на образованието. Според него заради инфлацията разходите за сектора реално са намалени. Със същите пари като миналата година, ще могат да се извършат по-малко дейности.

Разходите за издръжка са без промяна

"Нямаме актуализация на разходите за издръжка, на стипендиите. Средствата за национални програми също не се увеличават. Няма да се правят нови политики", коментира Вълчев.

Той допълни, че по време на заседанието на бюджетната комисия, която е водеща при гледането на бюджета, министърът на финансите Асен Василев обявил, че е включил в сметките, всичко поискано от образователния министър проф. Галин Цоков. И попита Цоков дали това е така. Цоков отговори, че при първата среща за бюджета с финансовото министерство заложеният процент от БВП за образование бил 4.4%. В последствие обаче бил намален.

"Отдалечаваме се от европейските равнища (за финансиране на образованието като процент от БВП – бел. ред), превключваме на режим пестене от образование и наука, за да финансираме други разходи. Предупреждавахме, че ще се стигне до тук иначе няма как да има дефицит от 3%", каза Вълчев.

Срещу занижения процент разход за образование се изказаха и представители на синдикатите, и на работодателите в системата.

mediapool.bg