Депутатите дадоха картбланш на Здравната каса да разпредели над 7 млрд. лева за здравеопазване през тази година, като приеха на първо четене във вторник Закона за бюджета на НЗОК за 2023 г. Бюджетът на касата беше приет със 122 гласа "за" на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. От БСП бяха "против", а ДПС и "Възраждане" гласуваха "въздържал се". Основните критики към бюджета бяха, че парите отново се наливат в добре познатото порочно статукво: много болници, слабо развита извънболнична помощ и профилактика, голяма ножица във възнагражденията на медицинския персонал, труден достъп до аптеки в много населени места.
Позакъснелият бюджет реално няма как да прокара съществени промени във функционирането на здравната система поради малкото оставащо време до края на годината, но пък "закърпва" положението, така че да не възникнат нови проблеми, каквито рискове съществуваха ако изобщо не беше приет бюджет.
Болниците по-малко фаворизирани
През тази година НЗОК ще разполага с 910 млн. лева повече спрямо миналата.
За болниците тази година се предвиждат 3.1 млрд. лева, което им отрежда една идея по-скромен дял спрямо разчетите на служебното правителство. За сметка на това се увеличават леко парите за личните лекари, лекарите-специалисти, за изследвания и за лекарства и медицински изделия.
През тази година първичната извънболнична помощ, в която са ангажирани личните лекари, ще разчита на 452.6 млн. лева. Специализираната помощ е ще бъде финансирана с 455.6 млн. лева, а денталната помощ е с бюджет от 274 млн. лева. За изследвания са предвидени 237.2 млн. лева. За лекарства, медицински изделия и диетични храни се предвиждат 1.76 млрд. лева.
За медицински изделия и диетични храни бюджетът предвижда 34.3 млн. лева, което е с 9 млн. повече спрямо миналата година, но от тях ще се определят до 2 000 хил. лв. за финансиране на аптеки в отдалечени, труднодостъпни райони, денонощни аптеки или единствен изпълнител на тази дейност в дадена община.
Запазва се бюджетът за едно подценено през миналата година перо: лечението на деца в чужбина и терапиите с нерегистрирани и оff-label медикаменти по линия на закрития Фонд за лечение на деца. За 2023 г. за тази цел са предвидени 72 млн. лв., колкото достигнаха разходите и през миналата заедно с актуализацията на бюджета.
За помощните средства на хората с увреждания също не е заложен ръст на средствата спрямо миналата година и по това перо са разчетени 38 млн. лв.
Резервът на НЗОК, който традиционно се разпределя между отделните пера в края на годината, е в размер на 205.4 млн. лева.
Критики за липсата на реформи
Джевдет Чакъров (ДПС) каза, че партията му ще се въздържи от подкрепа за бюджета, тъй като не са заложени реформи и за поредна година няма преструктуриране в посока доболнична помощ, профилактика и превенция.
Здравният министър Христо Хинков заяви, че са наследени големи диспропорции в бюджета на НЗОК и е рисково да се правят резки промени в пропорциите на заплащане между отделните пера и конкретно между болничната и извънболничната помощ. Причината е, че сега големият поток от пациенти се насочва към болниците, а в извънболничната помощ не са създадени условия да бъдат поети. Така той отговори на критиките, че в бюджета няма реформи и парите се наливат в статуквото.
Костадин Ангелов (ГЕРБ) декларира подкрепа за бюджета, но обяви и някои резерви, по които ще бъдат внесени промени между първото и второто четене. Той изрази притеснения от орязването на парите за болниците спрямо проекта на служебния кабинет с близо 160 млн. лв, което според него няма да позволи на лечебните заведения да достигнат заложените в Колективния трудов договор заплати на медицинския персонал от
2000 лв. за лекар, 1500 лв. за медицинска сестра и 910 лв. за санитар.
Поправки до последно
Между двете четения ГЕРБ ще внесат промени, свързани със заплащането на лекарства на болниците от страна на НЗОК. Става въпрос за текст, който цели да уеднакви цените, по които НЗОК заплаща едни и същи лекарства на болниците. По думите на Ангелов това е правилно, но не трябва да се допуска задлъжняване на болниците поради недостатъчно финансиране от страна на НЗОК при вече сключени договори с доставчици. Освен това ГЕРБ ще предложи и увеличаване на средствата за дентални услуги.
Останалите партии – БСП, "Възраждане" и ИТН също критикуваха бюджета за липсата на реформи и по-специално липсата на мерки срещу доплащането за пациентите, проблемите с достъпа до аптеки и др.
mediapool.bg