Кламер БГ - Новини: Охрана не допусна отстранения шеф на Сметната палата да се върне на работа (обновена)

Охрана не допусна отстранения шеф на Сметната палата да се върне на работа (обновена)

България

|
Вт, 11 Юли 2023г. 18:25ч.
Охрана не допусна отстранения шеф на Сметната палата да се върне на работа (обновена)

Отстраненият председател на Сметната палата Цветан Цветков не бе допуснат от охраната. Снимка: Mediapool.bg

Същински сблъсък за председателския пост на Сметната палата се разигра пред централата на институцията във вторник сутринта. Отстраненият през януари с противоконституционно решение на парламента председател на Сметната палата Цветан Цветков направи във вторник неуспешен опит да се върне на поста. Охраната го посрещна със заповед на зам.-председателя Горица Грънчарова - Кожарева, която според противоконституционното решение на НС временно изпълнява длъжността председател от януари насам. Според документа, получен от Цветков, в Сметната палата временно не се допускат "външни лица".

Цветков обяви на охраната, че той не е външно лице, а е председател на палатата, но въпреки това не бе допуснат. Нотариус, доведен от Цветков, документира недопускането му, като това ще послужи за завеждане на ново съдебно дело. "До 10 дни ще дам подробна пресконференция за свършеното през мандата ми и по други въпроси", обеща пред медиите Цветков.

Часове след абсурдната ситуация президентът Румен Радев обяви, че ще сезира Конституционния съд.

До грозната разпра пред входа на авторитетната институция се стигна след наказателна политическа акция срещу Цветков през януари. Случаят бе отбелязан като проблем и в доклада на Европейската комисия за върховенство на закона от 5 юли.

В един от последните дни на своята работа, на 20 януари тази година, 48-ят парламент изненадващо и светкавично (за половин ден) освободи тогавашния председател на палатата Цветан Цветков, без да избере негов заместник. Решено бе временно длъжността да се изпълнява от зам.-председателя Горица Грънчарова-Кожарева.

Мотивът за наказателната акция на ГЕРБ, ДПС, БСП и "Български възход" тогава бе неудовлетвореност от контрола на палатата върху финансирането на политическите партии, особено предвид случая с даренията от служители на Nexo за партия "Да, България". Още тогава в интервю за Mediapool Цветков обяви, че случилото се е политическа репресия срещу независим орган, а отстраняването му е незаконосъобразно.

На 22 юни Конституционният съд се произнесе, че решението на НС за отстраняването на Цветков и утвърждаването на Грънчарова - Кожарева за временен председател е противоконституционно. От текста става ясно, че Цветков, който към 20 януари бе с изтекъл мандат, е останал на поста, за да се гарантира непрекъсваемост в изпълнението на възложените публични функции. А след като това е така, в този период действат всички гаранции за обективно, независимо и неподвластно на политически промени осъществяване на тези функции. "Такава гаранция представлява изискването за прекратяване на пълномощията на действащия председател на Сметната палата само на някое от предвидените в приложимия закон основания", посочва съдът, като впоследствие допълва, че нито едно от тях не е било налице към 20 януари.

Така и не стана ясно дали решението на КС има директна възстановителна сила, но Цветков миналата седмица обяви, че се връща на поста на 11 юли. След това, почти в последния възможен момент, по предложение на ГЕРБ и ПП-ДБ Народното събрание в петък взе решение, с което повторно обявява Грънчарова - Кожарева за временен председател до избора на титуляр.

Това второ решение на парламента също може да се окаже противоконституционно. Във вторник вечерта президентът Румен Радев обяви, че го праща в Конституционния съд в частта му за избора на Грънчарова - Кожарева за изпълняващ правомощията председател.

Президентът счита, че с това решение не само не се преодоляват последствията от решението на КС от 22 юни 2023 г., а напротив, то представлява неизпълнение на същото решение. Президентът намира в действията на народните представители нарушение на принципа за законност и на принципа за независимост на Сметната палата.

Според държавния глава като поставя под заплаха независимия статут на Сметната палата, парламентарното мнозинство уронва принципа за правовата държава и също така подкопава и демократичния характер на управлението, защото препятства налагането на отговорност и отчетност над актовете на правителството.

Междувременно, парламентът стартира процедура за избор на редовен председател. Срокът за номинации изтича в сряда, след като два пъти бе удължаван, а до момента има внесено предложение само на "Възраждане". Цветков не може да се кандидатира за нов мандат по закон. Той възнамеряваше да се върне на поста, за да направи разкрития за натиск върху палатата по определени одити. Очевидно сега това ще стане на обявената от него пресконференция.

mediapool.bg