Кламер БГ - Новини: Владо Бучковски: Ако Петков пита парламента за ветото, може да получи подкрепа от ДПС и ГЕРБ

Владо Бучковски: Ако Петков пита парламента за ветото, може да получи подкрепа от ДПС и ГЕРБ

Свят

|
Вт, 14 Юни 2022г. 14:30ч.
Владо Бучковски: Ако Петков пита парламента за ветото, може да получи подкрепа от ДПС и ГЕРБ

Владо Бучковски, сн. БГНЕС

Бившият македонски премиер и бивш специален пратеник за България Владо Бучковски смята, че българският министър председател е щял да постави тази седмица въпроса за българското "вето" срещу Северна Македония в парламента, ако "Има такъв народ" не била излязла от коалицията.

"Петков да поиска мандат, евентуално около предложението на Макрон, ако има възможност за договор в последния момент това да се случи в Париж. Имаше инициативи – Макрон, Шолц... Румен Радев сега прехвърля топката към европейците, те да дадат гаранции. В онази фаза, когато се подготвяше евентуално решение, според мен колкото бяхме близо, толкова бяхме и далеч от решение, но мисля, че Петков беше подготвен да излезе с компромисното предложение и да потърси подкрепа в парламента”, каза в интервю за македонската телевизия Телма Владо Бучковски.

Според него обаче няколкото хода, които Петков направи през последния месец, "оставят резерви дали е готов на такава решителна стъпка”.

Според Бучковски, ако въпросът за вдигане на ветото за преговорите на Република Северна Македония с ЕС стигне до българския парламент, той ще получи подкрепата на част от депутатите от ГЕРБ и ДПС, "но това са други изчисления, които ще направят следващата седмица”.

"Мисля, че Кирил Петков ще има мнозинство, но няма много време до срещата на върха на ЕС. Времето също не е съюзник за него, а у нас изглежда вече има умора от това очакване“, каза Бучковски относно възможността да се премахне българското вето върху европейската интеграция на Македония.

Северна Македония се надява България да промени позицията си до края на френското ротационно председателство на ЕС, което изтича в края на месеца. Подобно е и желанието на ЕК, САЩ и някои големи европейски страни, като в последните седмици се засилиха дипломатическите совалки в опит за намиране на бързо решение.

България настоява ЕС да е гарант за спазването на договора за добросъседство със Северна Македония от 2017 година. В същото време европейските страни не приемат варианта българските изисквания да бъдат вписани в преговорната рамка на Северна Македония за ЕС, защото са против изкарването на двустранни спорове на европейско ниво.

Правителството на Кирил Петков многократно обяви, че няма да действа само по темата и въпросът ще мине през парламента.

На този фон в Северна Македония продължава вълнението около шегата на албанския премиер Еди Рама, който нарече страната "Западна България".

"Критиката към албанския премиер Еди Рама е безсмислена и некоректна, защото преди да изрече шегата към премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, когото нарече "премиер на бъдеща Западна България” той е бил много остър към българската делегация в Солун по въпроса със Северна Македония", смята министърът на външните работи на република Северна Македония Буяр Османи, цитиран от ТV21.

В интервю на албански за предаване на TV21 Османи разказа, че на дебата по време на срещата на върха на ПСЮИЕ в Солун Еди Рама е бил изключително критичен към България.

"Разбира се, Албания също е жертва на това (несъгласието на България за старт на преговорите на Република Северна Македония с ЕС) , но ви казвам, че Рама беше открит в критиките си, всъщност той каза неща, които ние не можем да кажем, защото трябва да поддържаме процеса ( на преговорите) жив. Рама не е длъжен да подкрепя толкова силно нашите виждания и всички, които бяха там го видяха, така че смятам, че критиката към него е безсмислена и некоректна.”, каза Османи, цитиран от БТА.

Това не е първият шеговит коментар на Рама относно спора между София и Скопие. Точно преди една година на Икономическия форум в Северна Македония албанският премиер се пошегува с тогавашния си македонския колега Зоран Заев, че се надява, че София няма да поиска от Скопие "да се нарече Западна България".

Заради българското "вето" и Албания не може да започне преговори за членство в ЕС, тъй като двете държави се движат в пакет.

mediapool.bg