В Русия е необходимо да се увеличи данъкът върху доходите на физическите лица военнозадължени мъже с 2–3%, така че те да дават по 1000-2000 рубли всеки месец за войната.
Такова предложение е направено от депутата от Държавната дума от „Справедлива Русия“ Олег Нилов. Според него за времето на "специалната военна операция" в Русия трябва да има военен данък, съобщава The Moskow Times.
"Дайте 2-3% повече данък върху доходите на физическите лица. Да не би да е сложно? Това са хиляда - 2 хиляди рубли от всеки от 40-те милиона, но излизат общо над 50 милиарда рубли на месец “, каза Нилов и добави, че не става дума само за увеличаване на бюджетните приходи, а за целевото им използване - за нуждите на мобилизираните и армията.
Такъв данък, според изчисленията на Нилов, ще увеличи два пъти или повече сегашното финансиране на всеки участник във войната и "ще промени мотивационните условия за хората", които могат да се присъединят към армията.
"Това не е тежест, това не е наказание, това е вариант на универсална подкрепа за всички наши герои, които първи влязоха в окопите“, обясни депутатът.
В началото на пролетта Министерството на финансите изпрати на правителството предложение да започне емитирането на "патриотични" държавни облигации за населението, за да подкрепи бюджета по време на войната с Украйна, съобщи Интерфакс, позовавайки се на източник, запознат с дискусията.
Ценни книжа от името на правителството могат да се разпространяват от банки и финансови платформи, като емитирането им ще бъде включено в плана за "осигуряване на финансовия суверенитет“ на Русия, каза събеседникът на агенцията.
Още по темата:
Край на енергийните свръхдоходи. Русия губи от санкциите $500 млн. на ден
Правителството се нуждае от средства за финансиране на бюджетния дефицит, който през последните 12 месеца възлиза на 7 трилиона рубли. Според резултатите от първото тримесечие държавните приходи са намалели с 21%, до 5,7 трилиона рубли, докато дефицитът възлиза на 2,4 трилиона рубли.
Властите търсят варианти за попълване на хазната. Вече е обявено "доброволно-принудително" събиране на 300 милиарда рубли. от големите компании, има продажби на юани и злато от Фонда за национално благосъстояние, а данъчният натиск върху бизнеса също се увеличи рязко.
През 2022 г. правителството успя да свърже двата края поради рязкото покачване на цените на енергията. Но това няма да се случи тази година.
mediapool.bg