Турският сериал все още е най-гледаната телевизионна продукция в българския ефир, показва редовният тримесечен анализ на рекламния пазар у нас към 30 септември 2019 г. на независимата медийна агенция "Медия Клуб".
По думите на управляващия директор на агенцията Катерина Буюклиева пред Mediapool и двете агенции за измерване на гледаемостта на ТВ програмите – "ГАРБ" и "Нилсен", показват едно и също – че турският сериал е безспорният лидер по гледаемост.
Буюклиева има свое обяснение за успеха на сериалите от Турция. "Силата на всеки сериал е да разкажеш историята, и то увлекателно. Очевидно турските сценаристи, режисьори, актьори го правят добре. Освен това всички казват, че турските сериали са лъскавички, няма мрак, снимани са красиво. Стигна се дотам, че в Румъния заснеха същата история, но с румънски актьори, и също се постигна много голям успех", коментира Буюклиева. По думите й друг плюс на сериалите е, че се дистрибутират на достъпна цена. "Ти имаш добра, лъскава продукция на добра цена, която привлича аудитория и рекламодатели. Това е бизнес", смята Буюклиева. Според данните българските сериали също се радват на добра гледаемост.
Нетните вложения на рекламния пазар у нас достигат 164 млн. евро за деветмесечието, сочи анализът на "Медия Клуб".
Телевизията продължава да е медията, която прибира най-висок дял от приходите – 57% (93 млн. евро). На втора позиция е онлайн пространството с 24% (40 млн. евро), докато печатните медии са прибрали едва 3% или 5 млн. евро. Двете медийни групи – на бТВ и Нова, държат общо 92% от рекламния пазар, сочат още данните.
Фармацевтичната индустрия е рекламодател №1 на 2019 г., следвана от търговските вериги.
"Това, което тази година направиха веригите магазини, е много сериозно. Тяхната структура на рекламата е интересна - те не рекламират имиджа на съответната търговска верига, а промотират продукти или цели категории стоки, които са на промоционални цени. Така веригите дръпнаха много сериозен рекламен ресурс от продуктите, които продават, и засилиха своето присъствие на рекламния пазар. Това е добра тяхна стратегия, защото медиите за момента не изискват допълнително заплащане, ако се включва втори или трети бранд в рекламата. Те вероятно получават тази преференция, доколкото са големи рекламодатели", обяснява Буюклиева.
Предизвикателство пред специалистите по реклама тази година е бил високият процент на хората, които гледат телевизия отложено.
"Интересът към телевизионното съдържание продължава да е много висок, обаче все повече хора избират сами кога да го гледат. Повечето кабелни оператори предлагат тази функционалност. За нас така задачата става много по-трудна, защото когато можеш да гледаш отложено, ти пропускаш рекламите с дистанционното. И все пак има варианти за реакция", обяснява Катерина Буюклиева.
По думите й аудиторията е все по-фрагментирана. "Като добавим, че 70% от хората седят с второ устройство пред телевизора - мобилен телефон, таблет, става още по-трудно да се осигури висока ефективност на рекламата. Ние сме претоварени от информационен поток и всеки иска по-добре да си уплътни времето", смята специалистката.
Според Катерина Буюклиева "висшият пилотаж" в професията е дигиталната реклама. "Възможностите на дигиталната реглама са огромни, защото можеш много лесно да таргетираш, да насочваш посланията, но там трябва много високо професионално ниво. Трябва да познаваш много добре моделите, по които работят Гугъл, Фейсбук и свързаните с тях Ютюб, Инстаграм. Трябва да следиш динамиката и всеки ден да правиш оптимизация на рекламата. И все пак перспективите са огромни", посочва Буюклиева. По думите й в България около 60-70% от онлайн рекламата отива в мастодонтите Гугъл и Фейсбук.
Има място за качествена журналистика и днес, във времената на разцвет на социалните мрежи, смята рекламният експерт. По думите й социалните мрежи са ефективен начин за генериране на аудитория на новинарските сайтове.
Абонаментните планове в журналистиката не са невъзможно решение, смята още Катерина Буюклиева. По думите й за нашата култура на потребление не е новост това да имаш абонаментен план, но за целта трябва добре да се проучат интересите на аудиторията.
Според рекламния експерт сега е моментът да се експериментира в журналистиката, защото "хората обичайно не знаят какво искат". "Ако попитате някого каква нова напитка би харесал, той не може да ви каже. Обаче ако му поднесете нещо готово и му разкажете как е направено и колко е полезно, е много вероятно да го приеме. Цялата модна индустрия се гради на това – те не питат хората какви обувки искат да носят, а им показват един чифт и го представят като мечтаните обувки. По природа ние сме такива и не можем да формулираме какво точно искаме. Но задачата да се предскаже какво очаква дадена аудитория не е невъзможна за решение. Затова трябва да се експериментира в медиите", категорична е Буюклиева.
Според нея не е вярна максимата, че няма лоша реклама. "Напротив – има. Най-погрешното нещо в рекламата е да подвеждаш хората. Никой от нас като потребител не обича да бъде лъган. Аудиторията не може да бъде подведена два пъти. Затова рекламите и продуктите, които имат дълъг живот, са с отговорно отношение към потребителя", смята Катерина Буюклиева.
mediapool.bg