Кламер БГ - Новини: Радев наложи вето върху сделката за новите изтребители

Радев наложи вето върху сделката за новите изтребители

България

|
Вт, 23 Юли 2019г. 17:57ч.
Радев наложи вето върху сделката за новите изтребители

Президентът Румен Радев наложи вето върху Закона за ратифициране на четирите договора по сделката със САЩ за закупуването на 8 изтребители F-16 Block 70 за около 2.1 млрд. лева. Според него по сделката не е постигнато необходимото национално съгласие, прокарана е през парламента по "бърза писта" и не осигурява необходимия пакет оборудване, въоръжение и обучение.

Договорите, които военният министър Красимир Каракачанов вече подписа, бяха одобрени от парламента с гласовете на депутатите от ГЕРБ, ДПС и ВМРО в рамките на едно заседание, което според Радев противоречи на конституционната практика.

Председателят на парламентарната военна комисия Константин Попов (ГЕРБ) прогнозира, че ветото ще бъде бързо преодоляно. Той свиква извънредно заседание на комисията по отбрана в сряда и ще помоли председателя на парламента законът да бъде разгледан отново в пленарната зала в петък като първа точка.

"Сигурен съм, че народните представители ще проявят мъдрост. Нека да обсъждаме, нека да говорим по същество, но в края на краищата да гласуваме "за" бъдещето на ВВС, за бъдещето на армията, за сигурността ни и за авторитета ни като държава", каза Попов.

Ако Радев искаше да се противопостави възможно "най-пълноценно" на сделката, щеше да наложи вето в последния възможен момент. Според Конституцията президентът има 15-дневен срок, в който трябва да обнародва или върне в НС даден закон.

Ако Радев беше изчакал до последния момент, можеше да се наложи на депутатите да отменят или спрат за кратко планираната си лятна отпуска, тъй като крайният срок на американските оферти е 5 септември.

Подобен сценарий бе допускан и дори Атлантическият съвет преди няколко дни призова народните представители да не излизат в лятна ваканция преди одобрените закони, свързани с придобиването на F-16, да бъдат обнародвани в "Държавен вестник".

Радев обяви поредното си вето с анонс, че повече информация по него ще даде в сряда от 18.00 часа, защото има планирана визита в Хърватия.

Радев и F-16

Радев, който доскоро командваше Военновъздушните сили, е последователен противник на сделката със САЩ. Назначеното от него служебно правителство на Огнян Герджиков през 2017 година избра шведските изтребители "Gripen", но ГЕРБ инициира парламентарно разследване, което засече нередности около проекта и на практика го рестартира.

Президентът обяви избора на САЩ и F-16 за "триумф за лобизма", а през последните месеци той и хора от екипа му критикуваха остро сделката. Радев на няколко пъти обясни, че не се обявява срещу изтребителите F-16, a не приема начинът, по който правителството избра САЩ.

Сред аргументите им са, че цената надвишава значително първоначалния таван на проекта от 1.8 млрд. лева с ДДС, а значителна част от въоръжението и оборудването не са включени в пакета, който придобиваме.

Допълнителните разходи се признават и от управляващите, но според тях те са нормална практика при подобни сделки. Поддръжката на бойната авиация изисква значителни средства и е въпрос на политическо решение дали те ще бъдат осигурени.

Липсва национално съгласие

Радев посочва в мотивите си, че за стратегически решения като закупуването на нови изтребители трябва да бъдат осигурени "постижими за държавата финансови параметри, но и да има широк консенсус и подкрепа".

Според него острите спорове в Народното събрание са показали, че не е потърсено и не е постигнато обществено съгласие.

"Обвързването на Република България със задължения, при това за години напред, без да има национално съгласие и убеденост във взаимноприемливите условия на договора, е изключително тревожно", посочва Радев.

Няма да стане по "бързата писта"

Освен това практика на Конституционния съд налага ратификацията да е била приета с две гласувания в отделни заседания на Народното събрание.

"Вместо това законът, с който се ратифицира такъв особено значим договор, бе приет по "бързата писта“, посочва той.

Той настоява, че "особената значимост за държавата, ангажираният огромен финансов ресурс и рязкото повишаване на бюджетния дефицит, изискват законодателят да не отстъпва от общия ред, избирайки изключението двете гласувания да се извършат в едно заседание".

"Поради скъсената законодателна процедура останаха неизяснени редица важни въпроси като цени, гаранции, срокове за доставки, неустойки, обезщетения и други. Не е допустимо при решаването на такъв стратегически за България въпрос като гарантиране на националната сигурност да се използва процедурата "по изключение“, посочва Радев.

"Необходим е пълен пакет въоръжение"

Според него на България е необходим самолет с многофункционални способности, което се постига не само с качествата му, а и с пълен пакет въоръжение, съпътстващо оборудване и обучение на личния състав.

"На обществото се дължи категоричен отговор дали това реално се постига със сключените договори. При обсъждането и гласуването в пленарната зала на Народното събрание бяха изказани възражения и предложения, които не можаха да бъдат развити и обсъдени поради приложената съкратена законодателна процедура", завършва Радев.

mediapool.bg