Кламер БГ - Новини: Реорганизация, геотермални помпи, слънчев ток: Планът за "Топлофикация София" на екипа на Терзиев

Реорганизация, геотермални помпи, слънчев ток: Планът за "Топлофикация София" на екипа на Терзиев

България

|
Пет, 20 Окт 2023г. 20:02ч.
Реорганизация, геотермални помпи, слънчев ток: Планът за "Топлофикация София" на екипа на Терзиев

Екипът на Васил Терзиев представи вижданията си за развитието на столичната топлофикация

План за реорганизация на работата, внедряване на нови поколения топлопреносни мрежи които да работят самостоятелно, на геотермални помпи, на слънчеви мощности, както и на мини когенерации, представиха в петък кандидатът за кмет на столицата на коалицията "Продължаваме промяната"-Демократична България" и "Спаси София" Васил Терзиев и екипът му.

При оптимизиране на производствените процеси топлофикацията може да намали потреблението си на природен газ с 13-14% и да икономиса 130 млн. лв., изчислили са експерти, ангажирани с бъдещите политики на кандидатите за кмет и за общински съветници от коалицията.

Съхранение на енергия в мрежата

Според тях топлофикационната мрежа може да съхранява огромно количество енергия чрез повишаване на температурата на водата в нея. Мрежата допуска възможност за известно отклонение на градусите без това да влоши значително загубите или корозията на тръбопроводите, отбелязват спицеалистите. Един градус повече се равнява на внедряването на около 280 MВтч топлинна енергия. С индустриални термопомпи е възможно да бъде постигнат голям коефициент на производителност и в същото време да се произведе голямо количество енергия за дружеството на нулеви или отрицателни цени. "Масовото приложение на термопомпи в топлофикационните мрежи, съчетано със системи за съхранение на термална енергия ще повлияе положително на цялата енергетика в България, тъй като ще позволи да имаме мощности за гъвкаво балансиране и цената няма да достига абсурдни стойности и да води до загуба на производителите и отказ от инвестиции", заявяват от екипа на Терзиев.

Дават за пример и Франция, където има около 50 топлофикационни геотермални централи и снабдяват над 250 000 домакинства, припомняйки, че София разполага с множество горещи минерални извори, които не използва, а могат да произвеждат енергия на цена, която да намали трайните тарифи на столичното дружество значително.

Ток от слънце, мини когенерации и локални мрежи

Според тях "Топлофикация София" може да произвежда и ток от слънце, както и да внедри малки когенерации и био мощности, които са много по-гъвкави за управление и като са разположени в квартала, ще се пести значително количество енергия при преноса й до домакинствата.

Отбелязва се още, че обособяването на локални топлоснабдителни мрежи ще намали загубите и продължителността на авариите. В плановете на екипа на Терзиев е и подмяната на сегашното топлоснабдителни мрежи от трето полокение с такива от четвърто и пето, а най-модерните мрежи да са в кварталите "Орландовци", "Овча Купел", "Хаджи Димитър", "Левски", както и в затворени комплекси и новостроящи се квартали.

Разчети за необходимите инвестиции не бяха представени, но се посочва, че "развитието на топлофикационната мрежа ще позволи индустрии, като стъкло- и метало-преработвателните компании, инсинератори и др. да оползотворяват голяма част от отпадната топлинна енергия на техните производствени процеси". "А при развитието на съвременни нискотемпературни мрежи от ново поколение е възможно и оползотворяване на отпадната топлина от уредите, които работят за климатизация на помещенията и охлаждане на фризери и хладилни камери", допълва се в анализа на специалистите.

Спестяване на енергия с умно управление на сгради

Според тях трябва да се внедри умно управление на енергията в сградите, особено в училища, детски градини и администрации, където потреблението е непостоянно. Така общината може да спести до 30 процента от сегашните си разходи на енергия.

Екипът на Терзиев смята, че реорганизацията на работата на дружеството може да стане бързо и не изисква средства, а останалите мерки могат да се финансират от самото топлофикационно дружество, да се търсят безвъзмездни средство по плана за възстановяване и устойчивост и други европейски механизми или да с епривличат инвеститори.

“Случаят “Топлофикация” засяга всички софиянци, защото влияе и на здравето, и на джоба ни", заяви пред журналисти Васил Терзиев пред комините на ТЕЦ "София". С него бяха лидерът на листата за общински съветници на местната коалиция “Продължаваме Промяната - Демократична България (Спаси София)” Борис Бонев и други кандидати за градския съвет, както и депутатите Венко Сабрутев, Ивайло Мирчев, Мартин Димитров, Владислав Панев.

Веднъж полза и от некадърното управление

Според Борис Бонев за пръв път некадърното управление на София е направило добро като е забавило изпълнението на проекта за изграждане на инсинератор за изгаряне на отпадъците на София за производство на енергия за "Топлофикация София". За реализацията му Брюксел бе отпуснал съфинансиране, но то бе пренасочено за други проекти.

По думите му не е актуален вече и предложеният от американския консултант "Блек енд Вийч" през 2021 г. план за оздравяване на топлофикацията и затова е разработен сега представеният.

"Планът на управляващите винаги е бил те да правят каквото си правят и да чакат спасителен пояс от правителството или някаква външна сила. Но такъв пояс няма. Няма нови технологии, няма пари, дружеството е застинало в миналото", коментира Борислав Колев, който е кандидат за общински съветник, но по образование е ядрен физик, с 16-годишен стаж в енергетиката, който е сред авторите на новата концепция за развитие на топлофикационното дружество.

Друг кандидат за общински съветник на коалицията - Симеон Ставрев, даде пример за безхаберност с резервното гориво - мазут, което също генерира загуби. "Мазутът е необходимо да се подгрява до около 80 градуса, и да циркулира с цел да не замръзва и да не запушва тръбите. Това са огромни топлинни загуби, разходи за персонал и ремонт, равняващи се на над 2 млн. лв. Те могат да бъдат избегнати, ако горивото се замени със зимна спецификация дизел. Още повече наличният мазут не отговаря на изискванията за съдържание на сяра - то е три пъти по-високо, и изгарянето му би представлявало нарушения на наредбите. Представете си какво ще стане, ако той започне да се гори”, каза Ставрев.

Кандидатът за общински съветник добави, че “Топлофикация” продължава да живее в миналия век и по отношение на включването на нови абонати. “Всичко става с едни хартиени документи, които се подават в централата, и то доста на брой. Нула идея за цифровизация, дигитализация и подобрение на услугата”, заяви Ставрев.

mediapool.bg