През ноември 2011 г. поделение 29 155 на ГРУ (руското военно разузнаване) взривява склад за боеприпаси на фирма "ЕМКО" на оръжейния търговец Емилиян Гебрев в Ловнидол, България, в който се съхраняват артилерийски снаряди, предназначени за Грузия. Това е първата известна терористична атака, извършена от екип убийци и саботьори, които по-късно ще отровят Сергей и Юлия Скрипал в Англия и Гебрев в България, както и ще взривят много други складове и сгради на територията на НАТО.
При тези операции загинаха или бяха ранени десетки цивилни и се стигна до експулсирането на руски дипломати, пише разследващата група "Белингкат" (Bellingcat) в публикация, в която представя конкретни доказателства и имена на замесени във взривовете на българска територия.
Руският разследващ сайт "The Insider" (партньор на Bellingcat) се е сдобил със записи от пътувания и изтекла кореспонденция от членове на поделение 29 155, които доказват тяхното участие в нападението в България и разкриват защо толкова много от тези оперативни служители заемат високи политически позиции в режима на Владимир Путин.
Едно цяло десетилетие рзследващите в България не направиха нищо за разкриване на престъпленията с взривените складове. Междувременно прокуратурата и правителството се опитваха да изземат завода на оръжения производител и търговец Емилиян Гебрев и предположенията бяха, че интерес към придобиването на бизнеса му има политикът от ДПС Делян Пеевски.
Едва през април 2021 г., десетина дни след като Чехия експулсира 18 служители от посолството на Русия по подозрение, че руски служби са замесени в експлозиите във чешки военен склад през 2014 г., българската прокуратура стигна до прозрение.
Съобщено беше, че четири взрива във военни складове в България през последните 10 години вероятно са били извършени от офицери от руското военно разузнаване (ГРУ). Но вече втора година няма напредък по разследванията, а експлозиите във военни складове продължиха.
Кой е мозъкът зад атаките?
Според "Belingcat" и "Insider" операциите на ГРУ са били ръководени от 56-годишния генерал Андрей Аверянов, командир на поделението 29 155.
Той се ползва с личното доверие и покровителство на руския президент Владимир Путин и сега е наследил значителна част от империята, която доскоро принадлежеше на остователя на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин, чийто частен самолет беше взривен през август след неуспешния му опит за метеж.
Двете издания проследяват дейността на Аверянов от 2008 г., когато той получава виза, за да стане новият помощник военен аташе в Осло.
Той обаче така и не се появява в норвежката столица, а става командир на наскоро възстановеното поделение 29155.
Назначен е да ръководи екип от предимно млади оперативни работници, около шестима души от ГРУ и руския Спецназ, за настъпателни диверсионни операции в чужбина.
Подготовката на взривовете
Имейли от хакната поща на помощник на Аверянов показват, че през 2011 година той лети с четирима свои подчинени до Краснодар.
Информацията е потвърдена и от записите на полетите, като "Insider" посочва, че именно там започва сюжетът за взривяването на боеприпасите в Ловнидол.
Той възлага на трима от своите хора приятелско състезание да измислят взривните устройства, необходими за задачата.
И тримата разработват свои версии на дистанционен детонатор в комплект с пълни технически характеристики и снимки как изглежда основната инфраструктура за всички прототипи: електроника "Направи си сам", платка, моделирана на автомобилна аларма. И трите са калпаво сглобени, с разхлабени жици и много тиксо.
"Според конструктивните си особености този продукт има механичен часовников механизъм с голям обхват на задействане и предпазен освобождаващ механизъм, който осигурява безопасност при работа с уреда на всички етапи“, пише В. Мойсеев на Аверянов в документ, озаглавен "Приложение №. 1", и приложен в разследването на двата сайта.
По-нататък Мойсеев посочва обхвата на детонатора - от 300 до 700 метра, както и времето за задействане след активирането му - между 5 и 55 минути.
"Продуктът е готов за разполагане", пише той на Аверянов.
По това време хора от екипа на Андрей Аверянов започват да пристигат с полети от Москва до летища близо до Врбетице в Чехия.
Групата включва "Николай Кононихин", който е идентифициран от "Belingcat" и "Insider" като служителя на ГРУ Николай Ежов, и "Сергей Рижиков" – офицерът от ГРУ Сергей Романов.
Те пристигат в Братислава на 10 октомври. Два дни по-късно Аверянов пристига с полет от Москва във Виена.
Последни пристигат "Рустам Джамалов", старши офицер от ГРУ Рустам Джафаров и "Руслан Боширов“, чието истинско име полк. Анатолий Чепига и участва в опита за убийство на Сергей Скрипал във Великобритания.
Пратката със снаряди за "ЕМКО" е изпратена за България с товарен камион на 25 октомври. Ежов и Романов пък са проследени до България.
Пет месеца след взривовете в Ловнидол българските следователи откриват невзривено самоделно устройство приблизително на 200 метра от кота нула, което не се е задействало поради повреда или неправилно свързване. Въпреки това три години по-късно българските прокурори прекратяват разследването заради липса на доказателства.
България вероятно ще има интерес да поднови този студен случай, но не би трябвало бъде единствената държава, която ще направи това.
Изминатото разстояние от Врбетице до Ловнидол е над 1 200 километра и минава през Словакия, Унгария, Сърбия и България, като през целия път е имало възможност взривните устройства да се задействат.
Саботажната операция в Ловнидол през 2011 г. е първата по рода си в страна от НАТО и ЕС, която може да бъде убедително свързана с поделение 29155.
Същата група оперативни работници ще бъде отговорна и за унищожаването на други складове за оръжия и боеприпаси в България и Чехия през следващите четири години, като стигна дотам, че да взриви и склада на на IMEX във Врбетице през 2014 година.
И София, и Прага публично обвиниха поделение 29155 на ГРУ за много от тези атаки и изгониха руски дипломати в знак на протест.
Връзка и с взривовете край Петолъчката
"Insider" твърди, че непреки доказателства свързват ГРУ и с взрива на 5 юни 2012 г. в обекта на оръжейната фирма "Берета Трейдинг", близо до пътен възел Петолъчката край Стралджа.
От кореспонденция между един от създателите на взривните устройства, използвани в Ловнидол, Владимир Мойсеев и Андрей Аверянов, става ясно, че първият е имал намерение да бъде в България точно в деня на взривовете край Петолъчката.
В същия ден той обаче се оказва на полет между Одеса и Москва.
Няколко години по-късно Мойсеев се оказва в София непосредствено преди опита за отравяне на Емилиян Гебрев.
mediapool.bg