Кламер БГ - Новини: Проточилият се ремонт на Западния парк доведе до искания за оставка и проверки

Проточилият се ремонт на Западния парк доведе до искания за оставка и проверки

България

|
Четв, 16 Апр 2020г. 15:17ч.
Проточилият се ремонт на Западния парк доведе до искания за оставка и проверки

Точещият се вече почти две години ремонт на столичния Западен парк доведе до искания за оставка на един от заместниците на кмета Йорданка Фандъкова, както и за проверки на проекта, който се финансира с европари.

Заради липсата на състоятелни аргументи за забавянето на работата, както и заради неясната информация по проекта съветници от опозицията в Столичния общински съвет настояха да бъде отстранен зам.-кметът по околната среда Йоана Христова. Настояха и за отчет за работата по проекта. Призивите за оставка дойдоха от независимия общински съветник Борис Бонев, Иво Божков от "Демократична България", а тези за проверки на проекта от съветници от "Демократична България" и БСП.

Темата беше част от дневния ред на извънредното заседание на Столичния общински съвет в четвъртък. Сесията беше организирана дистанционно, но въпреки това дебати по голяма част от точките не липсваха. Една от тях беше за удължаването на срока на запис на заповед от името на общината в полза на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за изпълнението на европроекта за ремонта на парка. Документът трябва да бъде удължен до март 2021 г., въпреки че според първоначалните планове обновяването на парка вече трябваше да е приключило.

Аргументите за забавянето на проекта са няколко – от лошото време, което не позволило да се работи през 5 от първите 7 месеца на ремонта (от началото на строителството през май 2018 г. до февруари 2019 г.), през сбъркан проект и проблеми с проектанта, до забавяне на доставките на материали заради въведеното на 13 март тази година извънредно положение в страната.

Именно аргументът за забавяне на точещия се от две години ремонт заради извънредните мерки, въведени преди около месец, беше един от основните мотиви на опозицията да критикуват зам.-кмета Христова и контролът върху проекта. По време на дебата стана ясно, че реално до момента забавяне на доставки на материали няма, въпреки че удължаването на срока на проекта официално беше защитено с вече настъпили проблеми със снабдяването. От обясненията на администрацията стана ясно, че този аргумент е посочен заради предупреждение от строителя "Галчев инженеринг", че заради извънредните мерки производителите на материали може да спрат работа, но до момента проблеми нямало.

Не стана ясно също дали е наложена санкция на проектанта на ремонта – "Проджект Планинг енд Мениджмънт", който според администрацията е объркал проекта, а след това не успял да го преработи. Единственото последствие за фирмата до момента е, че договорът ѝ прекратен, а част от парите по него не били изплатени. За каква сума става въпрос така и не стана ясно. В официалните регистри за обществените поръчки и договорите на общината няма информация, че договорът с проектанта е прекратен. Има обаче информация, че стойността по него е увеличена от 38 420 лева без ДДС на 44 920 лева без ДДС.

Проблемите с поредния проектант накараха арх. Борислав Игнатов от "Демократична България" да предложи да се променят правилата, по които се правят обществените поръчки за избор на изпълнители на такива услуги. Според него срокът за изработване на проектите не трябва да е фактор при оценката на предложенията, за да не се дават нереално кратки срокове за приключване на работата. Освен това трябвало до подобни търгове да не се допускат фирми, с които общината вече е имала проблем.

Иначе целият проект за ремонта на Западен парк е на стойност близо 11 млн. лева. От тях около 10 млн. лева са за строителните дейности по договора с "Галчев инженеринг". От администрацията увериха, че по обновяването на парка се работело и в момента. За почти две години строителите са успели да направят подземната ВиК инфраструктура, и да поставят фундаментите на входовете на парка, на детската площадка, осветлението, на помощните помещения за помпите и сервизното обслужване на езерото и фонтаните.

Стана ясно също, че Столичната община обжалва наложената от регионалното министерство финансова корекция от 5% или около половин милион лева заради проблеми с процедурата по избор на строител. До момента няма окончателно решение на съда по спора.

mediapool.bg