Кламер БГ - Новини: Прокуратурата издирва кой е застрелял защитения лешояд Ултрон

Прокуратурата издирва кой е застрелял защитения лешояд Ултрон

България

|
Вт, 26 Май 2020г. 20:47ч.
Прокуратурата издирва кой е застрелял защитения лешояд Ултрон

Окръжната прокуратура в Кърджали е започнала да разследва случая със застреляния защитен черен лешояд Ултрон. За него съобщиха от сдружение "Зелени Балкани" в понеделник след липсата на информация в продължение на два месеца по техния сигнал за убитата рядка в световен мащаб птица.

Сн. Зелени Балкани

Инцидентът с лешояда станал в края на март, след като участници във финансирания от ЕС проект за възстановяване на популацията на застрашеното животно получават сигнал от предавателя на птицата, че нещо с нея не е наред. Ултрон е открит прострелян в района на с. Йончово, общ. Черноочене, обл. Кърджали.

Лешоядът, който бе дарен на България от белгийски зоопарк през 2019 г., се е връщал у нас след зимуване в гръцката част на Източните Родопи, в района на Национален парк "Дадя", където се намира и единствената естествена колония на вида на Балканите. През цялото време поведението му и движението му е проследявано от сателитния предавател, който дава сигнал, че птицата е в беда.

Открита окървавена в мъглата, за живота й започват да се борят дни наред ветеринарни специалисти от Тракийския университет в Стара Загора и Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани. Ултрон обаче не оцелява и умира преди да навърши година.

Веднага е подаден сигнал в прокуратурата, екоинспекцията и държавното ловно стопанство "Женда", на чиято територия е застреляна птицата. До преди ден от екоорганизацията не са измли никаква информация какво е предприето по случая и

затова го афишират медийно. Ден по-късно от Окръжната прокуратура в Хасково казаха, че е било образувано досъдебно производство на 24 април.. Дадени били указания за събиране на доказателства за авторството на деянието и механизма на извършването му. Предстои назначаването на съдебна ветеринарно-медицинска експертиза и съдебна балистична експертиза, посочват от обвинението.

Директорът на Държавно ловно стопанство "Женда" Николай

Янчев категорично отхвърли вероятността черният лешояд, да е прострелян

на територията на стопанството от горски служител.

"Ловните територии, които се стопанисват от държавата в "Женда", са не по-голям процент от 5% - около 5000 хектара общо", каза Янчев пред БНР и подчерта, че ловните територии са оградени и са с ограничен достъп.

По думите му горските боравят с лесно разпознаваеми муниции. "В изпълнение на нашите служебни задължения ние използваме карабини и оптически прибори, карабините са с доста голям калибър. Птицата е стреляна с любителско оръжие – флоберка", разказва той.

Мъртвата птица

Янчев допуска, че лешоядът може да е ранен на терена на някои от ловните дружинки в областта, но не от ловец, а от аматьор. По думите му обаче при всички положения става дума за бракониерство и служителите на ловното стопанство ще съдействат на прокуратурата за изясняване на случая.

"Не ми е известен случай в България за санкциониран бракониер за рядък и защитен вид", коментира пред БНР Ивелин Иванов, ръководител на проекта "Светло бъдеще за черния лешояд" на организацията "Зелени Балкани".

Той допълни, че черният лешояд е един от най-редките видове в Европа и света "и извършителят би трябвало да лежи в затвора".

"Не можем да опишем с думи гнева си към извършителите както и срама, който изпитваме от случилото се пред: гледачите, отгледали с толкова усилия тази великолепна птица; институциите, които я дариха; европейския данъкоплатец, осигурил средствата и целия международен екип по проекта, който работи за завръщането на черния лешояд в България... Нанесена е ОГРОМНА ВРЕДА на българската Природа!", посочват в изявление от "Зелени Балкани".

Организацията моли всеки, който разполага с информация по случая, да информира окръжната прокуратура в Кърджали и местното МВР.

mediapool.bg