Кламер БГ - Новини: ГЕРБ предлага до 10 години отсрочка за задълженията на мюфтийството

ГЕРБ предлага до 10 години отсрочка за задълженията на мюфтийството

България

|
Пет, 15 Март 2019г. 13:27ч.
ГЕРБ предлага до 10 години отсрочка за задълженията на мюфтийството

С до 10 години да се отсрочат данъчните задължения на вероизповеданията, натрупани до края на миналата година. Това предлага ГЕРБ като промяна в Закона за вероизповеданията.

Отсрочването трябва да замени внесеното в края на януари предложение на ГЕРБ и ДПС за данъчна амнистия за регистрираните вероизповедания. Тя засяга основно Главното мюфтийство, което дължи над 8 млн. лева най-вече за осигуровки. Има обаче и задължения за такса смет и данъци.

Предложението за данъчна амнистия, внесено от председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов и от лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, разбуни духовете, след като се разбра, че то е в полза основно на мюфтийството. Текстът предизвика критики от опозиционната БСП, която обяви, че това е поредната сделка между ГЕРБ и ДПС. Същото заяви и лидерът на НФСБ Валери Симеонов. Въпреки това текстът мина на първо четене.

Аргументът на управляващите първоначално беше, че данъчната амнистия е въпрос на национална сигурност по подобие на вече приетото значително увеличение на държавните субсидии за Българската православна църква и Главното мюфтийство. Аргументът беше, че тъй като вече е започнало принудително производство за събиране на задълженията, новата, по-висока субсидия реално ще се използва за погасяване на задълженията и няма да стигне до мюфтийството, което иска с парите да плаща заплати на имамите.

Впоследствие от ГЕРБ се извъртяха и промениха позицията си, като заявиха, че ще предложат не амнистия, а отсрочване на задълженията. Такава възможност съществува и в момента в данъчното законодателство, но според депутатите от управляващата партия за вероизповеданията трябвало да има нарочна процедура.

"Закони, които покриват очакванията на хората"

Цветан Цветанов аргументира новата идея за отсрочване, внесена отново с неговия подпис, с това, че така ще спрат спекулациите и напрежението в обществото.

"Смятаме, че с тази законодателна промяна ще дадем възможност имамите да получат съответните заплати и осигуровки, които към момента не могат да получат, докато свещениците в Българската православна църква вече получиха своите заплати", обясни зам.-председателят на ГЕРБ.

Той добави, че партията се съобразявала с конституцията и приемала закони, които да "покриват очакванията изискванията на хората". Освен това така се гарантирало, че вероизповеданията ще могат да получават необходимата финансова подкрепа от държавата - практика, разпространена в почти всички развити европейски държави, според Цветанов.

За погасяване на задълженията си мюфтийството ще трябва да ползват пари от собствените си приходи, поясни председателят на бюджетната комисия и съвносител на предложението за отсрочване Менда Стоянова. Според закона парите от държавата могат да отиват за текущи разходи - основно заплати, и за капиталови инвестиции - ремонти на храмове и други сгради.

По-лека процедура и нулева лихва

От думите на Стоянова се разбра, че ГЕРБ предлага специална процедура за отсрочване на задълженията на вероизповеданията, тъй като съществуващата в данъчните закони била за стопански субекти и била по-тежка.

Според внесените от партията на Бойко Борисов текстове за отсрочването ще е нужно само то да се поиска от НАП или съответната институция, която е установила задълженията. Трябва да се осигури и обезпечение за задълженията. В случая с мюфтийството такова има. За срока на отсрочването ще се плаща лихва, равна на основния лихвен процент (ОЛП), който в момента е 0. Размерът на ОЛП се определя всеки месец от Българската народна банка, но в последните години е равен или близък до 0.

Отчетност

Коалиционните партньори на ГЕРБ - "Обединените патриоти", също са внесли свои текстове в Закона за вероизповеданията преди второто му гледане в комисии. Те искат отпадане на амнистията за данъчните задължения на вероизповеданията.

Освен това предлагат Българската православна църква и мюфтийството, които към момента единствено се субсидират от държавата, да могат да се финансират само с източници на доходи от страната. Настояват за деклариране на всички дарения в дирекция "Вероизповедания" към Министерския съвет, както и за забрана за финансиране от чужбина на дейности, за които плаща българският бюджет.

Предлагат и глоби от 5000 до 40 000 лева при нарушение на тези разпоредби, както и отнемане в полза на държавата на даренията или финансирането, получени в разрез с тях.

Подобно предложение "патриотите" имаха и в края на миналата година, когато бяха гласувани поправките в Закона за вероизповеданията, осигуряващи по-висока субсидия за православната църква и мюфтийството. Тогава те бяха отхвърлени с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП, което предизвика поредния скандал в управляващата коалиция.

От партията на Веселин Марешки "Воля" също искат отпадане на амнистията за данъчните задължения на вероизповеданията.

Срокът за предложения по законопроекта преди второто му четене изтича днес.

mediapool.bg