Кламер БГ - Новини: Властите проверяват смъртен случай на родилка в болницата в Сливен

Властите проверяват смъртен случай на родилка в болницата в Сливен

България

|
Пон, 20 Авг 2018г. 15:03ч.
Властите проверяват смъртен случай на родилка в болницата в Сливен

Здравните власти и прокуратурата проверяват случай отпреди три дни с родилка в многопрофилната болница в Сливен, за която близките й твърдят, че е починала вследствие на травми, причинени от медицинския екип при раждането. Това е било първо раждане за 33-годишната Ренета Томова, която по информация на близките й е била здрава и с нормално протекла бременност.

След раждането се е оплакала на тях и на своя приятелка, че са я натискали по корема, скачали са отгоре й, докато е била вързана, и цялата родилна зала е била в кръв.

Дали това е така трябва да установят съдебно-медицинската експертиза и проверките на агенция “Медицински одит“ и Регионалната здравна инспекция.

Бебето също е пострадало при раждането. То е с пареза на едната ръка, за която лекарите се надяват да отшуми. В момента състоянието му е стабилно.

Близките настояват за независима съдебно-медицинска експертиза и изразиха съмнение дори, че на Ренета са счупени ребра по време на раждането. Засега няма потвърждение дали при раждането действително е използван спорния метод “Кристелер“, включващ скачане по корема на жената.

Раждането е било инструментално асистирано, т.е. е приложен т.нар. форцепс.

От болницата съобщиха, че съдебни лекари от Стара Загора ще извършат аутопсията, като се обсъжда дали тя да бъде извършена на място или тялото на Ренета ще бъде транспортирано в Стара Загора.

От болницата твърдят, че жената не е имала наранявания след раждането

В понеделник началникът на отделението по анестезиология и реанимация д-р Юлия Бянкова, която е и председател на Централната комисия по професионална етика на Българския лекарски съюз (БЛС), каза, че жената е постъпила в отделението едно денонощие след раждането в много тежко общо състояние с картина на белодробен отток и тежка дихателна недостатъчност.

При постъпването си обаче тя не е имала никакви установени наранявания, твърди Бянкова. Преди това жената е минала и през скенер заради съмнения за белодробна емболия и те биха установили евентуални наранявания, поясни тя.

По думите й трябва да се изчакат резултатите от съдебно-медицинската експертиза, за да се прецени има ли връзка между начина на раждане и настъпилите впоследствие усложнения.

“Преценката как да протече едно раждане е на екипа, който води раждането. Понякога обстоятелствата се променят за минути и решенията трябва да се взимат много бързо и отговорно“, коментира тя.

Етичната комисия на Българския лекарски съюз се е самосезирала по случая и ще поиска експертното становище от Борда по акушерство и гинекология.

По думите на Бянкова Ренета е имала две придружаващи заболявания, но не може да изнесе информация за тях, защото не е упълномощена. Тя не уточни и дали двете заболявания могат да бъдат свързани с настъпилите усложнения след раждането.

Българският лекарски съюз (БЛС) излезе с позиция, в която се посочва, че "медицинската професия, особено родилните грижи, е дейност с повишен риск от усложнения в лечебно-диагностичния процес и не всеки проблем в този ракурс се обусловя от некомпетентност или грешка на медицинско лице".

“Лекарския съюз разбира чувствителността на цялото общество по темата за майчино и детско здравеопазване и е наясно, че казуси от тази сфера са изключително деликатни за всички. Все пак, държим да подчертаем, че всяко вменяване на недоказана към настоящия момент вина към медицинско лице, е провокация за нагнетяване на недоверие в системата. Това носи огромен негатив за цялата лекарска гилдия и компрометира лечебно-диагностичния процес, което рефлектира отрицателно върху цялото общество“, се посочва в позицията.

Гражданско недоволство срещу варварско отношение към родилките

Липсата на информация и официална реакция от лечебното заведение в продължение на два дни обаче провокира напрежение сред близките, приятелите на починалата и граждани и в неделя около 200 души излязоха на протест пред болницата с искане да се сложи край на варварското отношение към жените по време на раждане.

Случаят предизвика вълна от възмущение и в социалните мрежи, като отново повдигна темата за качеството на родилната помощ у нас.

Неправителствени организации, ангажирани с родилната помощ, от години сигнализират, че у нас прекалено висок процент от ражданията са със секцио (над 40% при средно 25% в Европа), а срещу жените

се упражняват отречени от науката и практиката методи, физическа и вербална агресия.

Това е третият случай на починала родилка от началото на годината досега. В края на миналия месец жена почина при планирано секцио в Плевен, а бебето й беше в кома , като резултати от назначената по този случай проверка все още няма. През март 23-годишна жена почина при раждане в Кърджали.

mediapool.bg