Кламер БГ - Новини: Бремен се превръща в бойно поле за отслабените европейски социалдемократи

Бремен се превръща в бойно поле за отслабените европейски социалдемократи

Европа

|
Вт, 21 Май 2019г. 17:07ч.
Бремен се превръща в бойно поле за отслабените европейски социалдемократи

Дори и да изпитва опасения за мястото си на евродепутат, Йоахим Шустер не го показва. Приветливият 56-годишен германец с прошарена коса и широка усмивка бе избран през 2014 г. за депутат в Европейския парламент като кандидат на германските социалдемократи. Пет години по-късно той се среща с ученици от професионално училище в град Бремерхафен, Северна Германия, в опит да спаси мястото си, като се противопостави на неблагоприятната тенденция, с която се сблъскват традиционните партии в Европа през последните години.

Подкрепата за социалдемократите през последните години значително намаля в цяла Германия, но никъде съдбата им не привлича такова внимание, както в провинция Бремен, част от която е Бремерхафен. Социалдемократите доминират на политическата сцена на гордия пристанищен град от края на Втората световна война, печелейки 19 избори подред и управлявайки го в продължение на 73 години.

Тази поредица от победи може да приключи на 26 май, когато избирателите в Германия ще гласуват за Европейски парламент, а тези в Бремен - и на регионални избори.

Лошо представяне и в двете изборни надпревари може да ускори края на нервната коалиция с дясноцентристкия Християндемократически съюз на канцлера Ангела Меркел в германския парламент и още повече да намали влиянието на лявоцентристките партии върху европейския политически пейзаж.

Нова политическа група на националистки и популистки партии се опитва да събере подкрепа, възползвайки се от недоволството на избирателите и заканвайки се да промени традиционната структура на политическата власт в Европа.

"Традиционната политика в Германия и в Европейския съюз често не успява да реши въпросите, които хората смятат за най-належащи", каза Шустер пред Асошиейтед прес.

Фактът, че десетки хиляди загубиха работните си места в корабостроителниците на Бремен (същият индустриален спад се наблюдава и в други части на Европа) намали традиционната подкрепа за социалдемократите, изтъкна Шустер.

Ако се ръководим от миналите избори, възможно е много избиратели в Германия да не гласуват, а това ще навреди на големите традиционни партии като социалдемократите.

"Избирателната активност на последните регионални избори бе ужасно ниска. Това е изключително лош знак за настроението в Германия по отношение на демокрацията и доверието на гражданите към политиците", коментира Андреас Клее, политически анализатор от университета в Бремен.

Според Клее ерозията на традиционните партийни симпатии, които някога караха цели семейства или улици да гласуват по един и същи начин, означава, че днес избирателите са по-склонни да търсят партия, която директно обръща внимание на опасенията им.

Притеснените от имиграцията и престъпността избиратели са привлечени от националистическата партия "Алтернатива за Германия" или от дясната бременска партия "Недоволни граждани". Притеснените от климатичните изменения и замърсяването на въздуха се ориентират към Зелените, които според социологическите проучвания се радват на все по-голяма подкрепа през последните месеци.

Пропорционалното представителство в европейските избирателни системи освен това дава на по-малките партии реален шанс за влизане в парламента, за разлика от системата в Съединените щати, където доминират само две партии.

Изборите в Италия миналата година показаха какво може да се случи, ако основните центристки партии на Европа се сринат. Италианските избиратели, недоволни от безработицата, корупцията и имиграцията, подкрепиха дясната партия Лига и антисистемното Движение "Пет звезди", които сформираха управляващата популистка коалиция в четвъртата икономика на ЕС.

Във Франция двете партии, доминирали политиката през последните десетилетия, също се сринаха на президентските избори през 2017 г. на фона на засилилата се подкрепа за крайнодясната Марин Льо Пен. В крайна сметка един по-скоро новак в политиката, сегашният президент Еманюел Макрон привлече гласовете на хората, подкрепящи традиционните партии, към своето центристко движение. Социологическите проучвания за европейските избори тази седмица сочат, че партията на Макрон и крайнодесният Национален сбор на Льо Пен имат почти еднаква подкрепа.

Според прогнозни резултати на Европейския парламент от този месец Европейската народна партия ще има с 37 места по-малко от сегашните си 217 в ЕП (където има общо 751 места), а "Социалистите и демократите" ще имат 149 места, вместо сегашните 186.

Според Шустер е необходим по-радикален подход, за да може социалдемократите да си върнат избирателите.

"Навсякъде, където се обръща по-голямо внимание на социалната справедливост в контекста на перспективите пред цялата страна, ние бележим относителен успех", казва Шустер и дава пример с Португалия и Испания, където лявоцентристките партии остават господстваща политическа сила.

Опасността да изгубят бастиона си в Бремен създава притеснения сред социалдемократите в Берлин. Висшето ръководство на партията ще пътува в петък за Бремен за последната предизборна проява преди европейските и регионалните избори.

Да спечелим Бремен и да получим приличен резултат на европейските избори - това ще даде на партията "стабилността, от която имаме нужда", заяви кметът на Бремен Карстен Зилинг.

По БТА

mediapool.bg