Кламер БГ - Новини: "Алфа рисърч": БСП и ПП са с изравнени позиции, но на близо 8% зад ГЕРБ

"Алфа рисърч": БСП и ПП са с изравнени позиции, но на близо 8% зад ГЕРБ

България

|
Четв, 11 Ноем 2021г. 12:37ч.
"Алфа рисърч": БСП и ПП са с изравнени позиции, но на близо 8% зад ГЕРБ

Дни преди изборите ГЕРБ запазва първата си позиция, следвана от "Продължаваме промяната" и БСП, които са с изравнени резултати. Това показват данните от проучване на "Алфа рисърч", проведено в периода 7 – 9 ноември 2021г. сред 1017 пълнолетни граждани от цялата страна и реализирано със собствени средства.

Готовност за участие във вота заявяват 47-48% от хората с право на глас в страната, други около една четвърт се колебаят, дали да отидат до урните. Взаимното влияние и припокриване между президентската и парламентарна кампании в комбинация със съпътстващите я скандали, здравната и социално-икономическа кризи връщат интереса на избирателите към битката за парламент. В началото на кампанията, както обичайно, мажоритарният президентски вот фокусираше по-силно внимание от партийната надпревара. Три седмици по-късно обаче решилите да подкрепят партийна листа надвишават с около 2 пункта участниците в президентските избори.

Резултатите от проучването показват, че ГЕРБ запазва лидерското си място с подкрепа от 24.1% от твърдо решилите да гласуват, като увеличава дистанцията пред преките си опоненти.

"Бившите управляващи успяват да възвърнат част от оттеглилите се от тях през юли избиратели в столицата и големите градове. Преднината им се допълва и от динамичния обмен на симпатизанти между протестните формации, който не позволява на нито една от тях да се открои като безапелационен носител на промяната", посочват от "Алфа рисърч".

Най-оспорвана е втората позиция. В пряка конкуренция за нея са "Продължаваме промяната" и БСП. Подкрепата за формацията на бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев събира подкрепа от 16.5% и надделява леко над тази за социалистите (16.0%).

"Изходът от тази битка ще се реши не само от възможността на двете партии да мобилизират симпатизантите си, но и от ситуативни фактори. Влошаване на Covid ситуацията и машинното гласуване крият рискове за БСП, но не са сериозно предизвикателство за привържениците на "Продължаваме промяната". Неясният идеологически профил, казусът с двойното гражданство на Кирил Петков и по-слабата мобилизация могат да имат негативен ефект върху "Продължаваме промяната", смятат от агенцията.

"Демократична България", "Има такъв народ" и ДПС са другите три партии със сигурно присъствие в следващото Народно Събрание. Техните резултати също са изключително близки и е възможно разместване.

Според "Алфа рисърч" обявяването на проекта "Продължаваме промяната" нанесе електорални щети на всички протестни партии. След първоначалния отлив на симпатизанти, "Демократична България" успява да възстанови част от тази загуба и на финала на кампанията заема 4-то място с 10.2% от твърдо решилите да гласуват.

Победителят от изборите през юли "Има такъв народ" търпи най-сериозна продължителна ерозия през последните месеци и приключва настоящата кампания с 9.9% подкрепа.

ДПС, въпреки активната кампания и кандидатурата на лидера си за президент, не постига обичайното високо равнище на мобилизация на избирателите си (към момента тя е около 65 на сто при обичайно равнище над 85 на сто в предишни избори). Това носи 9.8% за Движението, което не му позволява да подобри съществено позициите си от юлския вот.

Две други формации са близо до 4%-та бариера и запазват шанс за присъствие в парламента. "Възраждане" с 3.8% частично консолидира фрагментиралия се при последните два избора радикален националистически вот. Под чертата остава и "Изправи се БГ! Ние идваме", която също търпи загуби от "Продължаваме промяната", но увеличава леко подкрепата си и с 3.6% също остава близо до изборния праг.

От "Алфа рисърч" посочват, че последните дни преди вота ще бъдат период на битка за перифериите, която трудно може да промени цялостната картина, но ще е решаваща за второто място и за преминаване на бариерата. При наблюдаваната динамика се очертава

отново фрагментиран парламент и трудно сформиране на мнозинство.

Радев води убедително

По-ясна изглежда ситуацията около президентските избори. Румен Радев е с подкрепа от 46.4%. Предизвикателство пред него е охладеният ентусиазъм към този вот, който трудно ще надскочи нужната активност от 50% за приключване на изборите в един тур. Според "Алфа рисърч" нарастващото в последните седмици разочарование от действията на служебното правителство разколебава решимостта на част от симпатизантите му.

Най-силни поддръжници на Радев са привържениците на БСП и "Продължаваме промяната". Сред по-широката периферия, която ще е много важна за втория тур обаче е налице известно пропукване.

Анастас Герджиков влиза в последната седмица от кампанията с подкрепа от 28.3%, която идва основно от симпатизанти на ГЕРБ-СДС, представители на интелигенцията, свободни професии и академични кръгове.

Мустафа Карадайъ (8.8%) и Лозан Панов (6.9%) са другите две кандидатури с по-значим дял привърженици. Те обаче, както и Костадин Костадинов (3.2%) страдат от ефекта на повишения интерес към парламентарната за сметка на президентската надпревара и към момента имат по-ниска подкрепа от застаналите зад тях формации.

Тези тенденции поставят зхода от балотажа в зависимост не само от резултата на първия тур, но също от позициите на политическите партии и възможността на двамата водещи кандидати да мобилизират избиратели извън кръга на твърдите си симпатизанти.

Настоящото изследване е проведено в периода 7 – 9 ноември 2021г. от Алфа Рисърч, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1017 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Алфа Рисърч носи отговорност за данните и интерпретацията, публикувани на нейния сайт, но не и за избирателно или манипулативно използване на тези данни.

mediapool.bg