Кламер БГ - Новини: Koй точно саботира "процеса със Северна Македония" и колко опасен може да е един референдум?

Koй точно саботира "процеса със Северна Македония" и колко опасен може да е един референдум?

България

|
Четв, 02 Юни 2022г. 15:01ч.
Koй точно саботира "процеса със Северна Македония" и колко опасен може да е един референдум?

Министърът на външните работи Теодора Генчовска полага венец пред гроба на Гоце Делчев в църквата

Опитът на френското председателство на ЕС да намери решение на кризата между София и Скопие и да придвижи Северна Македония към Европейския съюз едва ли ще бъде успешен на фона на силна съпротива в България.

Президентът Румен Радев отклони възможността за среща с френския си колега Еманюел Макрон. И дори отправи заплашителен намек, че ако евентуално решение за вдигане на българското вето мине в парламента, да се свика референдум по темата, тъй като "последната инстанция винаги е народът".

Подобен ход съвсем ще охлади двустранните отношения и ще даде допълнителна сила на най-популистките гласове и от двете страни на границата.

Референдумът би осигурил още по- широко поле за хибридни атаки и в България, и в Северна Македония. Решаването на спорните въпроси несъмнено би се отдалечило във времето, ако въобще се стигне до решение в обозримо бъдеще. При такъв развой на събитията евроинтеграцията на Северна Македония ще е блокирана, България ще затъне в международна изолация и от всичко това несъмнено ще се възползват трети страни.

Външният министър Теодора Генчовска се придържа към курса на издигналата я партия "Има такъв народ" и също парира в аванс каквито и да било шансове за намиране на пробив. По думите й въпросът с Република Северна Македония не може да се реши до края на френското председателство на Съвета на ЕС, което изтича в края на месец юни.

Генчовска отново обвини външнополитическия екип на премиера Кирил Петков, че се опитва да заобиколи Външно министерство и "продължават по различен начин да саботират процеса".

Не е ясно за какъв "процес" говори Генчовска, която само преди дни потвърди, че последните разговори с експертния екип на РСМ са били проведени на 11 февруари.

"Няма никакви конкретни резултати. Мислим, че вече е настанало времето, за да свалим напрежението от двете външни министерства, да отидем да посетим на реципрочна основа експертния екип на РСМ", каза Генчовска.

Външно министерство явно не е направило много през последните месеци, за да придвижи напред процеса и съвсем резонен е въпросът кой точно го саботира.

Съвсем друг въпрос е, че и македонските управляващи, поставени под силен натиск от тамошната опозиция, все по-малко дават сигнали, че са готови да се съобразят с българските изисквания.

През последните години България настоява и за реакция на европейско ниво.

Един от вариантите, по-които се работи, е българските изисквания да влязат в преговорната рамка на Северна Македония и ЕС да стане гарант за изпълнението им. Европейски държави, обаче, са все така скептични по отношение на вкарването на двустранни спорове на европейско ниво, и засега не е ясно дали този вариант може да се реализира.

За постигането на тази цел, обаче, е ключова и ролята на сегашната ротационна председателка на ЕС Франция, с чиито президент Радев отказа среща в аванс.

mediapool.bg