Кламер БГ - Новини: EK планира да криминализира избягването на руските санкции

EK планира да криминализира избягването на руските санкции

Европа

|
Ср, 11 Май 2022г. 15:14ч.
EK планира да криминализира избягването на руските санкции

EK планира да криминализира избягването на руските санкции

Европейската комисия (ЕК) ще представи след две седмици предложение за криминализация на избягването на европейските санкции, съобщи "Политико". Това е стъпка, която ще помогне на страните от ЕС да конфискуват активи, замразени в резултат на наложените мащабни санкции срещу Русия, съобщават източници от Брюксел.

Предложението на ЕК ще стъпи върху европейското законодателство, което и сега помага Комисията и Европарламентът да "установят минимални правила относно дефинирането на престъпленията и санкции в областите на особено тежки престъпления с трансгранично измерение".

Тази стъпка позволява да се предостави на страните от ЕС правно основание за изземване на замразени активи, казаха официалните лица. Към април страните от ЕС са замразили активи за около 30 милиарда евро, включително яхти, вили и произведения на изкуството, принадлежащи на санкционирани руснаци и руски компании. Оттогава тази сума вероятно се е увеличила.

Продължават дискусии дали тези активи могат да бъдат конфискувани.

Уловката в случая е, че конфискацията на активи е въпрос на национално законодателство, което е различно във всяка страна. За някои страни избягването на санкции е престъпление, но не е така в други страни.

Предложението на Комисията изисква единодушие между столиците на ЕС, както и съгласието на мнозинството от евродепутатите. То има за цел да хармонизира законодателството в различните държави. Въпросът какво да се прави с конфискувани активи ще зависи от страните от ЕС, казаха официални лица, които добавиха, че продължават дискусиите дали да се насочат тези средства към Украйна.

Преди два дни върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел обяви, че страните-членки трябва да обмислят вариант за конфискация на замразените руски валутни резерви, за да ги използват за възстановяване на Украйна след войната

Преди Financial Times той за първи говори за начините, по които Русия да бъде принудена да плати част от щетите в конфликта, който бе започнат от нея.

В началото на войната ЕС и неговите съюзници замразиха валутни резерви в сметки от руската централна банка на стойност стотици милиарди долари. Русия заяви през март, че санкциите срещу централната банка са замразили близо половината от нейните златни и валутни резерви, които възлизат на близо 600 милиарда долара.

На въпросът дали парите могат да бъдат иззети и използвани за възстановяване на Украйна, министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза, че това не е нещо, което трябва да се прави с лека ръка, че трябва да се прави само в координация със съюзниците и че може да изисква законодателни промени в САЩ.

Руската оръжейна индустрия вече усеща ефекта от санкциите

Ефектът от международните санкции срещу Москва започва да се отразява върху руската оръжейна промишленост. Тя с труд възстановява управляемите ракети, използвани от Русия в Украйна, заради ембаргото за доставки на електронни компоненти в Русия, пише френският в. "Фигаро", като се позовава на висш служител от Пентагона

Тъкмо затова върху големи градове като Мариупол и Харков падат неуправляеми ракети, които не правят разлика между военни цели и жилищни сгради, обясни той.

Новата "Желязна завеса"

Лавината от безпрецедентни санкции, връхлетяла Русия преди два месеца и половина, удари ключови сектори от икономиката, пише в обобщение руският в. "Независимая газета".

Замразени са руските златни резерви. Рязко е засилен контролът върху износа, особено на високотехнологични стоки. Корпоративни бойкоти са наложени навсякъде – от сектора на бързото хранене до достъпа до чуждестранни бази научни данни. Активното изграждане на нова "Желязна завеса" е придружено с извънсъдебна конфискация на собственост на руски граждани в чужбина. А законопроект, внесен в Конгреса на САЩ, ще позволи иззетото имущество да се използва "за възмездяване на щетите, нанесени на Украйна", изброява вестникът, цитиран от БТА.

По данни на председателя на руския парламент Вячеслав Володин, цитирани в текста, от анексията на Крим през 2014 г. на Русия са наложени 10 218 санкции – повече, отколкото на която и да е друга държава.

Икономическата изолация на Русия ще бъде затегната още повече

А в неделя лидерите на страните от Г-7 обещаха да затегнат икономическата изолация на Русия и "да издигнат на ново равнище" кампанията срещу руските елити, подкрепящи Владимир Путин. На виртуална среща те потвърдиха по-специално, че ще отрежат Русия от "ключови услуги, от които тя зависи", и постепенно ще се откажат от руските горива, пише изданието.

Веднага след тази среща решимостта на Запада бе потвърдена. Поредни санкции наложиха на Русия САЩ, Канада, Япония и Великобритания.

Вашингтон например ограничи още повече възможността да се доставя промишлена продукция на Москва, включително двигатели и булдозери, забрани на американски фирми да предоставят на руски партньори различни услуги и да поръчват реклама на редица руски телевизии. Санкционирани бяха шефове на руски банки, техни дъщерни компании и почти 2600 руски и беларуски чиновници, свързани с операцията в Украйна.

Канада включи в "черния" си списък още 40 руски бизнесмени и военни, а Япония разшири своя до 130 души. Новите британски ограничения ще засегнат над 96 на сто от вноса на руска продукция и 60 процента от износа за Русия. ЕС се надява до 15 май да съгласува шести пакет, предвиждащ отказ от руския петрол, изключване на руската банка "Сбербанк" от системата SWIFT и други мерки.

Москва смята, че никакви отстъпки, засягащи Украйна, няма да доведат до отмяна на санкциите. Затова, по думите на външния министър Сергей Лавров, Русия ще продължи да реагира адекватно на ограниченията, ще полага усилия за дедоларизация, деофшоризация, заместване на вноса с родно производство, укрепване на технологичната си самостоятелност. Руската гледна точка е песимистична – санкциите ще останат с нас завинаги, гласи изнесеният в заглавие извод на "Независимая газета".

mediapool.bg