Кламер БГ - Новини: 5G отвъд смартфона – гъвкави работни процеси и по-ниски бизнес разходи

5G отвъд смартфона – гъвкави работни процеси и по-ниски бизнес разходи

Общество

|
Ср, 02 Март 2022г. 08:50ч.
5G отвъд смартфона – гъвкави работни процеси и по-ниски бизнес разходи

5G отвъд смартфона – гъвкави работни процеси и по-ниски бизнес разходи

С пускането миналото лято на 5G мрежите от трите български мобилни оператора техните потребители се радват на по-високи интернет скорости, по-пълномащабни забавления като игри, видео стрийминг и дори добавена и виртуална реалност без забавяне или накъсване на връзката. Специалните пакети и 5G телефоните обаче са само тънък слой от повърхността на вселената от възможности, които предлага последното поколение телекомуникационна мрежа за бизнеса – от малките и средните фирми през големи дигитализирани промишлени дейности до огромни инфраструктурни обекти, управлявани през облака с минимално човешко участие, с напълно автоматизиран контрол и анализ на отделните системи. И всичко това гарнирано с гъвкавост, по-ниски разходи за бизнеса и освобождаване на средства за по-високи заплати за по-малкото на брой, но много по-квалифицирани работници.

5G мрежата също така едновременна комуникация между повече устройства с минимално закъснение на сигнала, обясняват от "Виваком", която миналата година придоби на търг лиценз за честотна лента в спектър 3700-3800 MHz. 5G мрежата й вече покрива над 220 населени места и курорта, което я превръща в най-голямата такава в България1. Тя е и най-бързата у нас на базата на анализ на Ookla® на Speedtest Intelligence®2.

Друго предимство на новата технология спрямо WiFi мрежата и оптичната Fiber мрежа е, че може да осигури комуникационна свързаност за труднодостъпни места.

Това я прави идеална за прилагане в сектори и извън забавлението. Умните градове и производства също са в полето на реалните възможности. Извън сферата на футуризма са и умната минна индустрия и дистанционното управление и поддръжка на пристанища и летища.

Дигитализираният минен комплекс, оборудван със сензори за събиране на данни за обстановката под земята, които се пренасят и анализират, ползващ дистанционно управлявани машини за добив на суровините и безпилотни камиони за извозването им не само гарантират безопасността, бързината и гъвкавостта на работния процес, но и спестяват значителни разходи. Една машина може да работи 24 часа сама, докато иначе би трябвало да има трима оператори за трисменен непрекъснат работен процес. Персоналът може да бъде намалени с една трета и месечните икономии от заплати да са значителни, въпреки по-високите възнаграждения за добре обучените служители. Инвестициите с подобна система се изплащат.

Изграждането на 5G пристанища също не е мит. Чрез комуникацията помежду си в мрежата безпилотни превозни средства могат да обслужват товарно-разтоварните дейности на терминалите, като също така обменят данни с команден център чрез сензори при това с изключително висока скорост. Безжично UHD видео наблюдение на цялата територия на порта позволява контрол на каналите и на морското ниво, следене състоянието на контейнерите, както и защита от аварии и злополуки не само на "сушата". Дронове могат да следят от въздуха цялата инфраструктура, да предават изображения и системата да ги анализира и решава дали се налага човешка намеса някъде. Вместо всеки кран да си има оператор, един човек може да обслужва от 4 до 6 крана.

Благодарение на характеристиките на 5G мрежата, които включват голямата честотна лента и широко покритие, ще се замени ръчната проверка в сложни и тежки среди. Събраните HD изображения и данни за околната среда се изпращат обратно към платформата в реално време за анализ и обработка, а за рискове за сигурността се генерират аларми.

Подобни проекти вече се реализират на пристанищата в Шанхай, Сингапур, китайското Нингбо Бейлун, Хамбург и Ротердам, чиито цели са да станат по-ефикасни и по-зелени.

Летищата, които и в момента са едни от най-технологичните и модерни инфраструктури, могат да влязат в ново измерение благодарение на 5G мрежата. И тук не става въпрос само за 5G връзка земята-въздух, онлайн контрол над въздушния трафик, което игнорира човешките грешки, дистанционно откриване на самолетите и позициониране на съоръжения, контрол на небето над летището с дронове, безпилотни автобуси за пътници, системи за предупреждения за бедствия и инциденти, но и за повече комфорт за пътниците.

Чрез 5G мрежата могат да бъдат интегрирани различни видове роботи с изкуствен интелект, които да напътстват пътниците при паркиране, да следят за нередности в зоната на летището, да помагат при транспорт на трудно подвижни хора, както и като цяло да комуникират с летищните служители. Възможностите за шопинг от пасажерите във виртуална реалност. виртуални забавления чрез игри, симулации, филми, включително холограмни срещи също са сред предимствата, предлагани от 5G мрежите.

И това е само малка част от света на бъдещето, към който новите технологии в телекомуникацията могат да приобщят хората, бизнеса, градското управление.

1 Най-голямо покритие на 5G мрежа след сравнение по публично достъпна информация към 07.01.22 за покритието на операторите по брой населени места и курорти. Повече на vivacom.bg.

2 Според анализ на Ookla®, основан на данните от Speedtest Intelligence® за 01.07.-31.12. 2021, валидни само за най-бързата 5G мрежа. Търговските марки на Ookla се използват с разрешение. Повече на vivacom.bg.

mediapool.bg