Вода два пъти в месеца за няколко часа в ниската част на Омуртаг или двайсетина минути във високата част на града - това е най-жестокият воден режим, на който от години са подложени около 20 000 жители в малката община, разположена в източния предбалкан на Стара планина.
Откакто се помня, а това е вече над 50 години, сме на режим на водата, каза Магдалена Славова, председател на гражданското обединение "Вода за Омуртаг" пред Mediapool.
По думите й още с изграждането на вътрешната канализационна мрежа на града през 50-те години на миналия век Омуртаг е на режим на водата. През зимните месеци водата се спира само през нощта, но през лятото става ад - има я за по няколко часа на две седмици. В такава ситуация Омуртаг и е през есента, ако няма дъждове. Миналата година се стигна до обявяване на бедствено положение - от края на октомври, което продължи до началото на януари тази година.
Решение на проблема няма независимо кой е на власт и въпреки излетите десетки милиони левове, които потънаха в земята.
Местните сравняват осигуряването на вода за Омуртаг с изграждането на АЕЦ "Белене", в чиято дупка потънаха милиарди от времето на социализма досега. И ако без атомната централа може, то без вода не се живее, казват жители на Омуртаг.
Глобалните климатични промени, които доведоха до повишаване на температурата и липса на дъждове, както и остарялата водопреносна мрежа, която не е подменена от нейното изграждане, се сочат като основна причина за бедственото положение в община Омуртаг от местната власт. Загубите на вода по мрежата в града са между 75 и 80% по думите на Танер Исмаилов, ръководител на клон "Омуртаг" във ВиК Търговище.
Единственият водоизточник - карстовия извор Кипилово, не стига. Затова преди около 20 години, по времето на правителството на НДСВ и ДПС, са отпуснати около 20 милиона за изграждането на довеждащ водопровод от язовир "Ястребино" до Омуртаг за трайно решаване на проблема.
Незаконният водопровод от язовир "Ястребино" за 20 млн. лв.
Водопроводът е построен, но с днешна дата се оказва, че е незаконен. След натиск от страна на гражданските сдружения в началото на тази година служебният министър на регионалното развитие арх. Иван Шишков нареди да се направят изпитвания и проби на незаконния водопровод. Направени са и ремонти по съоръжението, като подмяна на над 80% от въздушниците, на голям брой кранове и други.
Резултатът - загубите на вода се оказва, че не са толкова големи и водопроводът може да се ползва.
След 33 дни интензивна и екипна работа на всички райони на ВиК Търговище (Омуртаг, Попово, Антоново, Търговище) и на гражданското обединение в края на юни водата стига до портите на Омуртаг - до първи подем на пречиствателната станция на града и там спира.
Месец по-късно водопроводът стои запълнен, показва устойчивост и водоплътност, без наличие на повреди, и с впечатляващо незначителни водни загуби за това съоръжение - между 2 - 5 %, разказва Магдалена Славова.
По думите й работата спира, защото на първи подем на пречиствателна станция "Омуртаг" местната власт трябва да възстанови откраднат трансформатор и електрическо табло. Същото се отнася и за втори подем на пречиствателна станция в града, където общината трябва да провери годността на устройствата.
Регионалният министър Андрей Цеков и областният управител на Търговище Гергана Цонева Сн.МРРБ
Кметът Ешреф Ешрефов (ДПС) дава поредните обещания как ще го направи, но това все не се случва, оплакват се жители на Омуртаг. По тази причина те поискаха среща с регионалния министър Андрей Цеков, която се проведе във вторник. В нея участваха двете граждански обединения - "Вода за Оуртаг" и "Искам вода за Омуртаг", експерти от МРРБ, "Български ВиК холдинг" ЕАД, областният управител на Търговище Гергана Цонева, кметът на Омуртаг Ешреф Ешрефов, представители на ВиК Търговище.
На терен всички се запознаха как върви рещаването на проблема, а след това бяха начертани следващите ходове.
Кметът: До 10 август ще осигурим електрозахранването на помпите
Регионалният министър Андрей Цеков обеща държавата да се намеси по-сериозно в решаването на водния проблем на Омуртаг с всички законови норми, ако набелязаните краткосрочни мерки не дадат резултат.
Той отбеляза дългогодишния проблем със законността на строежа и качеството на довеждащия водопровод от язовир "Ястребино".
"Благодарение на колегите от ВиК - Търговище, този водопровод е саниран в частите, в които е дефектирал, изпитан е и в момента има разумна увереност, че до Омуртаг може да се подава вода от порядъка на 15 до максимум 30 л/секунда", каза Андрей Цеков, цитиран от пресцентъра на МРРБ.
"За да стигне тази вода до гражданите, община Омуртаг трябва да ремонтира помпените станции. Имаме уверението от страна на кмета, че от гледна точка на осигуряването на електрозахранване, към 10 август всичко ще е готово. Имам готовност веднага след това да насроча приемателни комисии, така че да бъде прието електрозахранването", обеща регионалният министър.
Андрей Цеков допълни, че екип експерти от МРРБ ще остане в града в следващите дни за оглед на място, съвместно с представители на ВиК оператора и на община Омуртаг. Целта е да набележат всички мерки, които трябва да бъдат взети, така че технически към края на месец август да е възможно тези 15 - 30 л да влязат във водопроводната мрежа.
Пътят на водата в област Търговище трудно стига до домовете на хората, особено в Омуртаг Сн. МРРБ
Управителят на ВиК - Търговище инж. Явор Миланов каза, че е реалистично водоподаването в Омуртаг да бъде възстановено до 10 август.
В момента в града се подава питейна вода от 16:30 часа за 4 часа на денонощие. При постъпване на количество от 15 - 30 л/сек от язовир "Ястребино" жителите на Омуртаг ще имат вода през деня, а ще се спира през нощта.
Очаква се това да се случи след провеждане на всички мероприятия по тестване на първи подем, втори подем и висока зона.
Регионалният министър отбеляза, че за решаването на проблема със законността на построените съоръжения и въвеждането им в експлоатация ще е необходимо обявяването на търпимост. Това ще стане след промени в Закона за устройство на територията и ще засяга и други обекти като магистрални участъци и язовири.
По думите на Андрей Цеков плановете са промените в ЗУТ да бъдат разгледани от депутатите през септември.
Подмяната на вътрешната водопроводна мрежа
Община Омуртаг има сключено споразумение с МРРБ за подмяна на вътрешна водопроводна мрежа на стойност 2.6 млн. лв. без ДДС. Половината от парите са преведени още миналата година. С тях се ремонтират водопроводи в ниската зона на града.
Общината може да кандидатства за останалата част от финансирането след като приключи първия етап от предвидената работа, каза регионалният министър.
В язовир "Ястребино" има вода и пречиствателна станция, но тя стига само до жителите на община Антоново Сн. МРРБ
По време на работното си посещение Андрей Цеков се запозна на място и със състоянието на пречиствателна станция за питейни води "Ястребино" от едноименния язовир. Съоръжението подава 114 л/сек пречистена вода с добри качества за жителите на град Антоново и още 11 селища в региона. Тя ще пречиства водата и за жителите на Омуртаг, след като водопроводът от язовира бъде пуснат в експлоатация.
Безводието е сериозен проблем за Северна България, особено през летните месеци. Към момента на режим на водата са около 78 000 българи в 41 общини.
Според регионалния министър това се дължи на хроничния недостиг на инвестиции във ВиК отрасъла. Въпросът не може да бъде решен без преосмисляне на националната политика в областта на ВиК и без привличането и на частни инвестиции, смята Андрей Цеков.
mediapool.bg