САЩ и Китай си отправиха взаимни обвинения по време на своята първа среща на високо равнище при управлението на американския президент Джо Байдън в момент, когато двете страни се опитват да стабилизират обтегнатите си отношения, съобщава в. "Уолстрийт джърнъл".
Трудно начало на разговорите между Китай и САЩ в Анкъридж в американския щат Аляска, отбелязва агенция Ройтерс.
Първо американският държавен секретар Антъни Блинкън обвини Китай, че с действия си застрашава световния ред, основаващ се на правила. После висшият китайски представител Ян Цзечъ отправи остри критики към САЩ. След което двете страни си отправиха взаимни обвинения в нарушение на протокола, договорен за провеждането на разговорите, предаде Ройтерс.
"Ще дискутираме въпроса за нашите най-дълбоки безпокойства относно действията на Китай в Синцзян, Хонконг, Тайван, за кибератаките срещу САЩ и за икономическата принуда срещу нашите съюзници", заяви Блинкън пред китайския външен министър Ван И и пред висшия отговарящ за въпросите на външна политика в Китайската комунистическа партия Ян Цзечъ.
"Всяко едно от тези действия застрашава основаващия се на правила ред, който гарантира световната стабилност. Ето защо не става дума само за вътрешни въпроси и ние чувстваме, че сме длъжни да говорим за всичко това", допълни Блинкън.
От своя страна висшият китайски представител Ян Цзечъ каза, че САЩ използват военна мощ и финансово надмощие, за да упражняват натиск върху други страни. Според него САЩ също така злоупотребяват с понятието за национална сигурност, за да застрашават бъдещето на международната търговия. Ян Цзечъ обвини САЩ, че подстрекават някои страни да нападат Китай. Той каза, че Синцзян, Хонконг и Тайван са неделима част от китайската територия.
Висшият китайски дипломат заяви, че САЩ могат да се представят по-добре в областта на човешките права. Той каза, че ситуацията с човешките права в САЩ е влошена и че чернокожите американци са избивани в САЩ.
Ян Цзечъ заяви, че САЩ трябва да гледат собствените си вътрешни дела, а Китай ще гледа своите си вътрешни дела. Той заяви, че ако САЩ искат да имат вземане-даване с Китай, то те трябва да го направят по правилния начин. "Нищо не може да задуши и потисне Китай", заключи Ян Цзечъ.
Той предупреди, че Китай ще вземе твърди мерки в отговор на американските намеси в китайските вътрешни дела, допълва Франс прес. "Китай е твърдо против американските намеси във вътрешните дела на Китай. Ние изразяваме нашето най-силно противопоставяне на тези намеси и ще вземем твърди мерки в отговор", каза той и препоръча на САЩ да изоставят "манталитета от времето на Студената война".
Още преди началото на срещата високопоставен представител, пожелал да остане анонимен, каза, че се очаква разговорите в Анкъридж да бъдат много трудни.
В разговорите участва и съветникът по националната сигурност на президента Джо Байдън - Джейк Съливан, който каза, че САЩ не искат конфликт с Китай, но добави, че страната му ще се бори винаги заради "нашите принципи, нашия народ и за нашите приятели".
От китайска страна освен Ян Цзечъ в разговора участва и външният министър Ван И. Дискусиите продължават и днес.
"Поне си казаха всичко”
Но още в първия ден САЩ обвиниха Китай в демагогия и в това че привилегирова театралниченето вместо дебатите по същество, предадоха световните агенции, като се позовава на неназован американски представител, намиращ се в Анкъридж. За най-висшия китайски дипломат - Ян Цзечъ, американският представител каза, че той незабавно е нарушил протокола с дълга встъпителна реч вместо изказване в рамките на предвидените две минути.
Китайската делегация също обвини САЩ в нарушения на протокола и каза, че американските представители са говорили прекалено дълго и са отправили необосновани нападки и обвинения относно китайската вътрешна и външна политика. Те освен това са се държали негостоприемно с китайските гости, с които са се заяждали.
Но поне бе изпълнено обещанието на двете страни да си кажат всичко. Те го направиха, като по този начин демонстрираха, че между двете световни сили има непреодолими различия и безмилостна конфронтация, отбелязва Франс прес.
Двудневната среща беше предварително представена от американски служители като възможност да се обсъдят спорни въпроси в момент, когато Вашингтон и Пекин се стремят да определят границите на своето съперничество и да набележат области, в които могат да си сътрудничат. Темите обхващат множество въпроси, пораждащи напрежение между двете страни - от технологиите до демонстрацията на военна сила от Китай, които през последната година от управлението на предишния американски президент Доналд Тръмп сринаха двустранните отношения до най-ниското им ниво от десетилетия, коментира "Уолстрийт джърнъл".
Правителството на Байдън се опитва да възприеме нов подход към Китай, основан предимно на конкуренция - икономическа и дипломатическа, но също така е готово както да си сътрудничи, така и да се конфронтира с Пекин, когато е необходимо. Разговорите в Анкъридж са предназначени да очертаят базовата линия на този подход. Сега обаче не е ясно какво сътрудничество ще бъде възможно между двете страни, макар че това ще е необходимо за постигането на множество общи цели, включително ограничаването на ядрената програма на Иран и оръжейните системи на Северна Корея, коментира в. "Ню Йорк таймс".
Всякакви надежди, че разговорите в Анкъридж биха пренастроили отношенията между двете страни след години на напрежение заради търговията и киберсигурността по време на президентството на Тръмп се изпариха още в началото на срещата, добавя британският в. "Гардиън".
Преди да встъпи в длъжност, Байдън беше критикуван от републиканците, които се страхуваха, че неговото правителство ще бъде твърде меко към Китай. Но в последните седмици водещи републиканци отправят сигнали към президента, показващи подкрепа за съживяване на отношенията с американските съюзници с цел противопоставяне на Китай, което свидетелства за промяна в сравнение със стратегията на Тръмп за следване на самостоятелен подход.
Макар че политиката на Байдън към Китай до голяма степен все още се формулира, включително какво да се прави с въведените от Тръмп мита върху китайски стоки, неговото правителство засега поставя по-силно ударение върху демократичните ценности и твърденията за извършвани от Китай нарушения на човешките права, коментира "Гардиън".
mediapool.bg