Сенатът на американския Конгрес утвърди за директор на ЦРУ ветерана дипломат Уилям Бърнс, предаде Ройтерс.
Това става в момент, в който американското правителство трябва да се справи със заплахи, идващи от Китай, Русия, Иран и от други места от света. Гласуването стана възможно, след като сенаторът републиканец Тед Круз оттегли ветото си над кандидатурата на Бърнс.
Бърнс е бивш посланик на САЩ в Русия и в Йордания. Той е работил в системата на Държавния департамент над 30 години както при президенти републиканци, така и при демократи. При изслушването си миналия месец в Сената той увери, че ще предоставя на Белия дом откровени и неподправени разузнавателни данни. По време на изслушването си той определи Китай като страна, която представлява най-големия геополитически тест за САЩ и каза, че Русия си остава мощна, силна и разрушителна заплаха.
Бърнс беше приет добре от републиканците по време на изслушването в Сената, но утвърждаването му се забави заради Круз. Сенаторът каза, че ще оттегли възражението си само ако американската администрация изпълни законовите си задължения да докладва и санкционира корабите и компаниите, изграждащи новия газопровод от Русия, който среща силна съпротива от САЩ и от Източна Европа, отбелязва Асошиейтед прес.
Миналия месец администрацията на Джо Байдън наложи санкции на руски плавателен съд и на собственика му заради тяхната работа по газопровода. А сега държавният секретар Антъни Блинкън определи газопровода като лоша сделка, предназначена да раздели Европа и да отслаби европейската енергийна сигурност. Малко след това изявление Круз вдигна ветото си над номинацията на Бърнс и той бе одобрен от Сената.
Утвърждаването му идва броени дни, след като разузнавателните агенции в САЩ публикуваха оценка, според която Русия и Иран са се опитали да повлияят на изхода от президентските избори в САЩ миналата година.
Сенатът утвърди с 50 гласа "за" и 49 гласа "против" и номинацията на Хавиер Бесера за министър на здравеопазването, предаде Франс прес. Той е първи латинос, който заема този ключов пост в администрацията.
Бесера в продължение на две десетилетия беше член на Камарата на представителите на щата Калифорния, а после беше главен щатски прокурор. Той прекара кариерата си там в усилия за разширяване на достъпа на повече хора до здравната система.
Според републиканците в Сената обаче Бесера няма медицински опит. Те го смятат и за прекалено прогресивен.
Байдън номинира няколко латиноси за ключови постове в администрацията си. Освен Бесера, чиято майка е мексиканка, другите са Алехандро Майоркас, роден в Куба и първи латинос, който е начело на министерството на вътрешната сигурност, и Мигел Кардона, който е пуерториканец и застана начело на министерството на образованието.
mediapool.bg