Кламер БГ - Новини: Папа Франциск пристигна в Ирак на историческо посещение

Папа Франциск пристигна в Ирак на историческо посещение

Свят

|
Пет, 05 Март 2021г. 15:50ч.
Папа Франциск пристигна в Ирак на историческо посещение

Папа Франциск пристигна в Багдад на най-рискованото си посещение в чужбина от избирането си през 2012 г. Той заяви, че прави тази визита с чувството, че това е негов дълг, защото Ирак е страдал толкова много и толкова отдавна, предаде Ройтерс.

Самолетът на авиокомпания Алиталия, с който пътуват папата, неговите сътрудници, охраната му и над 70 журналисти, кацна на международното летище на Багдад малко преди 14 ч. местно време.

Ирак отдели хиляди служители от силите си за сигурност за охраната на 84-годишния папа след поредицата от ракетни обстрели и самоубийствени бомбени атентати, породили опасения за безопасността му.

"Радвам се, че отново правя посещения в чужбина", каза папата в кратко изявление на борда на самолета си, намеквайки за пандемията от новия коронавирус, която досега му пречеше да пътува. Визитата му в Ирак е първата му извън Италия от ноември 2019 г.

"Това е важно посещение и дълг към една земя, на която от толкова много години са страдали мъченици", каза Франциск, преди да сложи маска и да поздрави всеки репортер поотделно, но без ръкостискане.

През трите дни от натовареното си посещение из четирите краища на Ирак 84-годишният аржентински папа ще може да изрази подкрепата си към местната християнска общност, страдаща от войната и различни други изстъпления, както и да разговаря на четири очи с най-високопоставения шиитски духовник в страната.

Програмата на папата в Ирак е натоварена и включва посещение на някои символични места. Още за днес е предвидена среща на Франциск с местните власти в президентския дворец в Багдад, а после той ще произнесе реч по време на среща с духовни лица в католическата катедрала "Света Дева Мария Застъпница" в централния квартал Карада на иракската столица. Там на 31 октомври 2010 г. джихадисти от Ал Каида извършиха най-кървавото нападение срещу християни в Ирак, убивайки 44 богомолци, двама свещеници и 7 членове на силите за сигурност.

В събота папата ще пътува за Наджаф, на 150 километра южно от Багдад. Градът е едно от светите места за шиитите, защото в него се намира мавзолеят на имам Али, зет на пророка Мохамед и основател на шиитския клон на исляма. В Наджаф папата ще се срещне с великия аятолах Али Систани, най-висшия духовник за повечето шиити в Ирак и смятан за такъв и от много шиити по света. Срещата е още едно свидетелство за протегнатата ръка на папата към исляма, отбелязва Франс прес. След това папата ще се помоли в Ур в провинция Зи Кар заедно с мюсюлмани, язиди и сабеи. Ур, който сега е в руини, е основан през 6-и век преди Христа и е бил важен регионален център. Според Библията там се е родил Авраам. Сега основният монумент в Ур е Зикуратът - древен шумерски храм, представляващ пирамидална конструкция от няколко етажа, открита през 30-те години на миналия век.

След визитата си там папата ще се завърне в Багдад, където същия ден ще отслужи меса в халдейската катедрала "Свети Йосиф".

В неделя програмата на папата е натоварена и той ще посети северната провинция Ниневия. Главният град на провинцията Мосул в продължение на три години, до 2017 г., беше превзет от ислямистите от Ислямска държава. В града папата ще посети древната църква "Ал Тахира". Тя пострада при сраженията срещу джихадистите през 2017 г. и сега се реставрира от ЮНЕСКО заедно с още няколко църкви и джамии в Мосул.

Същия ден Франциск ще посети и Каракош, на около 30 километра по на юг от Мосул. Градът датира отпреди християнството, но сега там живеят основно християни, които говорят модерна форма на арамейски. Голяма част от Каракош беше разрушена от ИД и днес напрежението в него продължава, тъй като в града има много въоръжени групи, свързани с ислямистите от ИД.

Същия ден папата ще посети и Ербил, главен град на Иракски Кюрдистан, където ще отслужи на стадион литургия за хиляди богомолци. Ербил е бастион на кюрдите, но градът отвори широко вратите си и за стотици хиляди християни, язиди и мюсюлмани бягащи от ИД. Цитаделата на Ербил, основана преди повече от 4000 години, е вписана в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО от 2014 г.

На 8 март папата ще отпътува за Рим.

mediapool.bg