Кламер БГ - Новини: Китай прекроява избирателната система на Хонконг

Китай прекроява избирателната система на Хонконг

Свят

|
Пет, 05 Март 2021г. 19:19ч.
Китай прекроява избирателната система на Хонконг

Пекин обяви планове за промени в избирателната система на Хонконг, които ще отслабят про-демократичния лагер и ще гарантират пълната доминация на "патриотите" в Законодателния съвет на Хонконг.

Китайският премиер Ли Къцян заяви по време на годишната среща на Комунистическата партия в петък, че останалият свят не бива да се намесва във вътрешните дела на Хонконг. В същото време Националният народен конгрес на Китай възнамерява да одобри нови правила, които да гарантират, че политическото ръководство на Хонконг няма да попадане в ръцете на хора, на които Китай няма доверие.

На предишната си сесия през юни конгресът прие нов закон за сигурността на Хонконг, който определя като "подривна дейност" не само преките призиви за независимост, но "разпалването на вражда към властите" и апелите към международното обществено мнение.

Промените в избирателната система ще отдалечат Хонконг още повече от принципа "една страна-две системи", който Пекин обеща да спазва 50 години след като през 1997 г. му бе предадена бившата британска колония, предаде Би Би Си.

Планът предвижда да бъде променен начинът, по който се формира Избирателния комитет на Хонконг, както и да бъдат увеличени неговите правомощия да избира членове на Законодателния съвет – парламента на Хонконг. Комитетът, съставен от лоялни на Пекин членове, ще може да номинира и избира депутати.

Освен това планът предвижда да бъде увеличен броят на местата на Законодателния съвет, а депутатите на новите места да бъдат избирани от Избирателния комитет. По този начин ще се осигури доминацията на лоялните на Пекин членове в парламента на Хонконг.

Предложението ще бъде обсъдено на годишната сесия на Националния народен конгрес, която започва в петък и ще продължи една седмица.

По думите на зам.-председателя на Народния конгрес новите правила ще ремонтират "вратичките" в избирателните закони в бившата британска колония, които позволяват опозиционни активисти, защитаващи запазването на автономията на града, да бъдат избирани за депутати.

Според анализатори това е първият голям тест дали новият американски президент Джо Байдън ще съумее да обедини международен алианс срещу нарушаването на човешките права в Китай.

Тази седмица администрацията на Байдън посочи Китай като "най-големия геополитически тест" на века, а държавният секретар Антъни Блинкен каза, че САЩ трябва да стои зад ценностите, когато "демокрацията в Хонконг е потъпквана".

Големият въпрос обаче е дали Байдън ще прецени, че предстоящата промяна за изборните правила за Хонконг е моментът, в който трябва да се опита да формира международен фронт срещу Китай, отбелязва брюкселският сайт "Политико".

"Осъдителните думи вече не са достатъчни", каза британският депутат Иън Дънкан Смит. "Външните министри по света, водени от Великобритания, трябва да търсят начини да покажат на Китай, че нарушаването на международното право не може да мине без последствия", заяви той.

Крис Патън, последният британски губернатор на Хонконг, определи готвените промени като "най-голямата стъпка до момента за унищожаване на свободите в Хонконг и аспирациите за повече демокрация при върховенство на закона".

"Нарушавайки своите обещания, включително дадените от Дън Сяопин, Китайската комунистическа партия постановява, че да си китайски патриот, трябва да се закълнеш във вярност на комунистическата партия. Това напълно разрушава обещанието "една страна-две системи". Китайската компарията показа още веднъж на света, че не може да й се вярва", каза Патън.

Законодателните намерения на Пекин бяха посрещнати с необичайно бързо и решително изявление на ЕС, че тези промени ще имат "дълготрайни негативни последствия" за Хонконг. Европейският съюз декларира, че е готов да предприеме допълнителни стъпки.

Ходът на Пекин ще има сериозни последици и за търговското споразумение между ЕС и Китай, тъй като някои членове на Европейския парламент обявиха, че няма да го подкрепят заради влошаването на ситуацията с човешките права в Китай.

Великобритания, която отвори врати за потенциално милиони хонконгски жители с право на преселване, заяви, че ще "следи внимателно изхода" от законодателната инициатива на Пекин.

mediapool.bg