Първата група от 50 медици се обучава от понеделник във Военномедицинска академия (ВМА) за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха. Те са от 17 болници, 4 центъра и филиал на спешна медицинска помощ от цялата страна и сред тях има лекари, лекари-специализанти, медицински сестри, акушерки, парамедици и лекарски асистент.
Служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев се запозна във вторник на място със започналото обучение, като посети симулационния център на ВМА.
Меджидиев съобщи, че за подготовката на кадри ще обменяме опит с Италия, откъдето МЗ поръча 6 медицински хеликоптера, първият от които се очаква в края на тази година. В началото на месеца Меджидиев посети Италия, за да се запознае на място с подготовката на първия от шестте хеликоптера и с работата на местната система за оказване на спешна помощ по въздух.
"Там се запознах с техния симулационен център и с медицинското оборудване на хеликоптерите - аптеките, които са подготвени за екипите, когато тръгват за полет и това, което трябва да зареждат. Това, което виждам тук в симулационния център на ВМА, е почти същото. Така че, колегите, които сега се обучават, ще могат да се запознаят с действителната обстановка в един такъв хеликоптер", посочи Меджидиев. Той обърна внимание, че манекените, които са поставени във ВМА също са много висок клас.
След посещението му в Италия, от техния симулационен център са изразили готовност да посрещнат наши преподаватели. "Този обмен на опит ще бъде много ценен, така че ние ще организираме това посещение и още след десетина дни ще изпратим наши преподаватели, които на място да се запознаят в детайли с конкретното оборудване, което ще има в нашите хеликоптери“, съобщи Меджидиев.
Ген. Мутафчийски съобщи, че програмата и обучението са много интензивни и от страна на ВМА са ангажирани четирима преподаватели. "Те са опитни, сертифицирани по натовски стандарт. Тук обаче има и редица специфики, когато говорим например за кърмачета, за бременни жени, за родилки. Това е предизвикателство, което залегна и в съставянето на програмата за това обучение“, обясни Мутафчийски.
Министърът съобщи, че се предвижда в почти всички областни и университетски болници в страната да има площадки за кацане на медицинските хеликоптери. "Миналата седмица се срещнахме с директорите на тези лечебни заведения. В момента се извършва заснемането и след това ще започне изграждането на тези площадки“, съобщи.
Той увери, че в България помощта, която ще се осъществява от медицинските хеликоптери, ще бъде държавен ангажимент и ще е напълно безплатна за пациентите.
Относно организацията на Националния център за спешна медицинска помощ по въздуха, Меджидиев съобщи, че "Информационно обслужване" вече са изготвили софтуера, чрез който ще се осъществява връзката с всички спешни центрове и лечебни заведения в страната, с Държавния авиационен оператор и РВД, чрез които пък ще се осигуряват въздушните коридори.
По думите му Центърът ще има директна връзка и с хеликоптерите по време на полет, за да получава информация за състоянието на пациента и да координира организацията с лечебното заведение, което ще го поеме. От 1-и юни се очаква Центърът трябва да заработи.
mediapool.bg