Около 600 млн. лева ще инвестира Столичната община тази година в строителни проекти. Ще се финансират само вече започнали обекти, за които има избран изпълнител, или такъв предстои да се избере съвсем скоро. Причината да не се започват нови проекти е липсата на държавен бюджет.
"Можем да работим само в рамките на предходния бюджет и по преходни обекти. Такива, които не са в капиталовата програма (от миналата година - б.а.), не можем да плащаме. Това поставя на изпитание всички общини", коментира кметът Йорданка Фандъкова във вторник. За да не спре съвсем работата по инвестиционните проекти на общината, тя предлага на общинския съвет да приеме списък с вече започнали обекти, които да бъдат финансирани тази година.
"Не можем да си позволим да сложим работата на пауза, защото хората си плащат данъците", добави тя.
По думите на кмета около половината от сумата за инвестиции в инфраструктура е осигурена от собствените приходи на общината. Другата половина идва от европейски програми и проекти.
Точещи се от години ремонти
В списъка са проекти, по които общината работи от години.
През 2023 г. най-накрая трябва да приключат точещите се от години ремонти в центъра на София. Те се финансират по оперативната програма "Региони в растеж", а договорите, сключени от Столичната община, станаха обект на проверка от Европейската прокуратура. За тази година по този проект са предвидени за плащане над 20 млн. лева или около половината от цялата сума. До края на годината парите трябва да бъдат разплатени и проектът приключен, тъй като след това европарите ще бъдат изгубени.
Още по темата:
Не е качествено, но е готово - ремонтът на "Графа" приключи
По същия начин стои въпросът и с ремонта на трасето на трамвай 5. По този проект е предвидено плащането на 28.3 млн. лева.
Други 60 млн. лева ще бъдат дадени за разширението на метрото от кв. "Хаджи Димитър" до кв. "Левски". Толкова е сумата, отредена и за ВиК проекти, по които също се работи от години.
Според кмета Фандъкова няма проекти с европари, които към момента да изостават толкова, че да се стигне до загуба на средства от ЕС.
Няма пари за индексация на договорите
Договорите по оперативните програми били единствените, за които били осигурени средства за индексиране заради инфлацията. За останалите общината сама трябва да намери средства. Според Фандъкова обаче била нужна помощ от държавния бюджет, тъй като общинският ресурс нямало да е достатъчен.
Същото е положението и в другите общини, добави тя. Затова и в разчета за инвестиционните проекти няма предвидено оскъпяване на договорите, финансирани със собствени приходи.
От тях Фандъкова определи 20 като стратегически, а общо за тях през тази година щели да отидат 48 млн. лева. В списъка влизат изграждането на бул. "Филип Кутев", пробива на бул. "Тодор Каблешков", разширението на бул. "Рожен", на "Ломско шосе".
Около 41 млн. лева са предвидени за ремонт и изграждане на улици в кварталите.
Общинските приходи растат
На този фон към момента общината е събрала около 416 млн. лева от данъци и от неданъчни приходи. Това е ръст с над 42 млн. лева спрямо същия период на миналата година, стана ясно от информация на зам.-кмета по финансите Дончо Барбалов.
При приходите от данъци ръстът е с около 3.4 млн. лева. Над 6% повече е събираемостта при данъка върху автомобилите. Според Барбалов тя се дължи на по-ранното плащане от страна на лизинговите дружества, които са се издължили, за да ползват отстъпката от 5% от данъка.
Спад с почти 7 на сто или с 4.4 млн. лева има при постъпленията от данък върху сделките с имоти. Според Барбалов той вероятно се дължи на забавяне на имотния пазар, а не на падане на цените на имотите.
При неданъчните приходи най-голямо увеличение има от сделките с недвижими имоти на общината заради продажбата на общински жилища. От тях са постъпили над 32 млн. лева при около 4 млн. лева година по-рано.
mediapool.bg