Кламер БГ - Новини: МЗ обмисля дали наличието на антителата да е основание за зелен сертификат

МЗ обмисля дали наличието на антителата да е основание за зелен сертификат

Коронавирус

|
Четв, 04 Ноем 2021г. 14:35ч.
МЗ обмисля дали наличието на антителата да е основание за зелен сертификат

Александър Златанов и Тома Томов, сн. БГНЕС

Следващата седмица се очаква министерството на здравеопазването да излезе с решение дали наличието на антитела може да е основание за издаването на зелен сертификат.

"Може би другата седмица ще имаме решение по въпроса за издаване на зелен сертификат на база антитела. Допитали сме се до експертните съвети по вирусология, епидемиология и клинична имунология за това могат ли антителата да бъдат използвани като маркер за преболедуване и издаване на зелен сертификат. В рамките на тази седмица ще получим техните експертни становища, ще ги обсъдим и може би другата седмица ще имаме решение по въпроса", обяви зам.-министърът на здравеопазването Тома Томов в четвъртък.

Досега официалната позиция на МЗ, ЕК и експерти вирусолози е, че тестът за антитела не дава достатъчно надеждни данни, че човек е защитен. Повече за това четете ТУК и ТУК. В четвъртък, обаче, говорител на ЕК обяви, че е възможно тази позиция да бъде преразгледана и да се издава сертификат при наличие на антитела, ако има такава препоръка от учените.

Преди ден, обаче, проф. Маргарита Апостолова от Института по молекулярна биология към БАН коментира, че хората с антитела, които са преболедували, но не фигурират в Единната информационна система, могат да бъдат изследвани в сертифицирани лаборатории за антитела и ако ги имат, да получат също зелен сертификат.

Проф. Апостолова поясни, че вече има общоприета мерна единица, включително и в европейската общност, която показва над какво ниво тези антитела се смятат за положителни.

По думите и е важно да се реши по какъв начин да се определят тези антитела- с измерване на общи антитела, или с измерване на неутрализиращи антитела, или с измерване на клетъчен имунитет - чрез неинвазивен метод - вземане на периферна кръв - да се изиска определянето на тези антитела.

"Но има проблем, че тези антитела могат да получат и при първа игла ваксина. И това може да откаже хората да си поставят втората доза. Но пък тогава няма да получат зелен сертификат за пълен ваксинационен курс", коментира тя.

През следващите дни Министерството на здравеопазването ще обобщи противопоказанията за поставяне на ваксина срещу Covid-19. МЗ се е допитало до експертните съвети по този въпрос и са получени становища, на базата на които ще се изготви и документ. "Всички се съобразяват с кратката харанкеристика на одобрените ваксини от европейската медицинска агенция. Абсолютна контраиндикация е наличието на анафилаксия или свръхчувствителност към някои от съставките или помощните вещества.

Като относителен, т.е. възможност за отлагане на ваксинацията във времето, са наличие на някои остри инфекциозни заболявания или друго остро състояние, декомпенсиране на хронични заболявания на сърце, бял дроб, бъбреци и неврологични усложнения", обясни Томов.

Зам.-министър Александър Златанов допълни, че когато има остра алергична реакция след първа доза ваксиа, не се прилага втора. По думите му при висока температура ваксина не бива да се поставя, но отмине ли това състояние, може да се премине към имунизация.

"Един от въпросите е необходимо ли е преди ваксинация да бъде извършено количествено определяне на антитела. Становището на експертите е, че не е необходимо да се прави", заяви Томов.

Хората, които имат противопоказание за поставяне на ваксина обаче, няма да получават зелен сертификат на това основание. За да разполагат с този документ, те ще трябва да се тестват или да докажат преболедуване.

Ще бъдат въведени и формуляри, които да отчитат наличието на противопоказания за имунизация. Те ще бъдат попълвани от лекарите във ваксинационните пунктове.

mediapool.bg