Кламер БГ - Новини: Край на удостоверенията за наследници и семейно положение

Край на удостоверенията за наследници и семейно положение

България

|
Вт, 12 Септ 2023г. 19:36ч.
Край на удостоверенията за наследници и семейно положение

Всички регистри трябва да са в електронен вид до края на март 2024 г. Илюстрация:МП

Държавната и общинската администрации не може да искат от гражданите удостоверения за семейно положение, за наследници, за настоящ и постоянен адрес и всички останали. Това ще стане факт след влизане в сила на Закона за електронното управление, който предстои да бъде обнародван в Държавен вестник.

Той беше окончателно одобрен от Народното събрание в петък, съобщи Божидар Божанов, депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България", който беше министър на електронното управление в кабинета на Кирил Петков и вносител на законопроекта.

По думите му новият Закон за електронното управление е стъпка към повече удобство за гражданите и по-голяма ефективност на администрацията

Край на удостоверения и бележки

С промените в закона се слага край на различните видове удостоверения, които изискват държавни и общински институции от гражданите по различни поводи. За целта администрацията е задължена да прави служебни справки в регистрите.

Административните органи ще могат да използват безплатно системата за създаване и водене на регистри в електронен вид, които да отговарят на изискванията на закона. Това ще става или чрез собствена информационна система, или чрез новоуредена централизирана система, обясни Божанов.

По думите му във връзка с това се отменя и възможността с подзаконов акт да се въвежда изискване за представяне на документи за доказване на обстоятелства, които ги има в регистър.

Още по темата:

Министър: Трябва да се дигитализират над 15 000 регистри в държавата

По този начин всички наредби, включително общински, в които се искат непредвидени в закон удостоверения и бележки стават незаконосъобразни.

Такива например са исканите сега удостоверения за семейно положение, за наследници, за постоянен или настоящ адрес, както и за липса на задължения към Националната агенция по приходите, посочи Божидар Божанов.

Администрациите трябва да приведат регистрите в електронен вид не по-късно от 31 март 2024 г. Това ще става по график, който ще бъде приет с постановление на Министерския съвет до 31 октомври 2023 г.

До 31 март 2025 г., всички регистри трябва да отговарят изцяло на изискванията на закона.

Е-услуги без е-подпис и на по-ниска цена

Гражданите вече ще могат да заявяват електронни услуги без да подписват заявленията с квалифициран електронен подпис (КЕП) и при това на по-ниска цена от тази на гише, предвиждат още промените.

В момента наличието на КЕП е бариера пред използването на е-услуги, посочи Божанов.

В добавка задължително електронните услуги трябва да са по-евтини от тези на гише. Заложено е таксата за е-услуга да е с най-малко 10% по-ниска от тази на гише.

Освен това за предоставяне на административни услуги по електронен път не се изисква прилагане на документ за платена такса, когато таксата е платена по електронен път.

Предвижда се министърът на електронното управление да предложи механизъм за определяне на размера на компенсациите по Закона за публичните финанси във връзка с предоставянето от общините на административни услуги по електронен път с намалена такса.

Фишове и актове ще могат да се връчват онлайн

Въвежда се електронното връчване в производството по административни наказания, предвиждат още промените в закона.

Създава се ред за връчване на електронни фишове и наказателни постановления по реда на Закона за административните нарушения и наказания електронно през Системата за сигурно електронно връчване. Например връчването на актове и фишове от КАТ или НАП.

За целта гражданинът трябва изрично да посочи, че желае да му бъдат връчени онлайн. Тепърва ще се регламентира как ще става тази заявка. Ако в 14-дневен срок след получаване на писмото от съответната институция по електронната поща той не го отвори, това означава, че актът не му е връчен, обясни Божанов.

С промените се регламентират изискванията към Системата за сигурно електронно връчване, включително извършването на независим периодичен външен одит на системата.

Министърът на електронното управление най-малко веднъж на 2 години ще възлага одит на системата на външен изпълнител, предвиждат приетите разпоредби.

За възрастните в селата - посредници

С промените в закона се урежда и дейността на посредниците на електронни административни услуги. Това се прави основно за възрастни хора, които не ползват интернет, или живеят на отдалечени места от областния център и трябва да губят време и пари за транспорт.

Гражданите ще могат да заявяват административни услуги чрез посредник с изключение на пребиваващите у нас чужденци.

Посредникът заявява административните услуги по електронен път, като за това ще му се плаща.

Изискванията към дейността на посредниците, към доставчиците на електронни административни услуги във връзка с посредничеството и правилата за извършване на плащания към доставчиците на услугите ще бъдат уредени с наредба, е записано в закона.

Такъв посредник например може да бъде "Български пощи". Държавната компания дори трябва да реализира такъв проект по Плана за възстановяване и устойчивост за около 100 млн. лв., но изпълнението му се бави.

Напомняне за изтичащ срок

С промените се въвежда и задължение за изпращане на напомняне на гражданите при изтичащ срок на документ.

Промените в Закона за електронното управление се правят във връзка с поети от страната ни ангажименти по Плана за възстановяване и устойчивост, който се финансира от Европейския съюз.

mediapool.bg