Съдбата на изоставената от години къпалня "Мария Луиза" в Борисовата градина няма да се реши преди местните избори през есента на 2023 г. ГЕРБ, които управляват столицата в последните 18 години, нямат намерение да отговарят на офертата на Румен Гайтански, който контролира басейна през свое дружество.
В същото време до местния вот не се очаква да се предприемат други стъпки за решаването на въпроса със собствеността на някога общинския терен.
Това стана ясно от коментарите по темата на председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев, както и на кмета Йорданка Фандъкова.
В сряда стана ясно, че Гайтански е предложил на местната власт да даде на общината своя дял от 58% в дружеството, което притежава къпалнята, срещу 24 апетитни общински имота из града. Те са с обща площ над 32 хил. кв. метро. Офертата му мина за сведение през икономическата комисия на общинския съвет. Архитектурната комисия, чиито председател е арх. Ивайло Петков от ГЕРБ, изпрати имотите за оценка от общинската администрация, но също не взе решение по същество.
Предложението на Гайтански предизвика реакция от опозицията в лицето на Борис Бонев от "Спаси София", който го определи като наглост, и обяви, че ГЕРБ готвят сделка за басейна в края на мандата на Фандъкова.
Без сделка в този мандат
"Няма да има сделка в този мандат", коментира в четвъртък председателят на общинския съвет Георги Георгиев. Той припомни, че още преди месеци е отхвърлил възможността Гайтански да "осребри" схемата, по която е придобил контрола над къпалнята. Това стана преди 20-ина години, когато дружество на Гайтански направи обща фирма с общинската "Софийски имоти". В капитала на съвместното дружество влизат "Мария Луиза" и Летният театър в Борисовата градина. Към момента "Софийски имоти" няма никакъв контрол над общата фирма и съответно над имотите в най-големия софийски парк.
"Тази схема няма да бъде осребрена, докато ние отговаряме за управлението на Столичната община. Сега се иска да платим откуп за нещо, което е принадлежало на хората. Ако един ден има сделка, то тя ще е при изгодни условия", добави Георгиев.
Борис Бонев от "Спаси София" обаче за пореден път се усъмни, че Гайтански е получил вътрешна информация от общината за това кои терени да поиска в замяна на къпалнята. Още в сряда той изрази такова мнение, аргументирайки се с това, че в офертата на бизнесмена са посочени много конкретни общински терени. "Едва ли Гайтански е търсил имотче по имотче в кадастъра", каза Бонев. Добави, че според него в крайна сметка управляващите от ГЕРБ ще дадат част от поисканите терени. "Нямам доверие, че работят и мислят в обществен интерес", добави той.
Тупане на топката
Още преди Гайтански да отправи конкретна оферта към общината беше ясно, че едва ли решение по темата ще бъде взето преди местните избори. Към момента не се очертава местната власт да търси и други варианти за обявяването на басейна отново за публична собственост. Това беше един от предизборните приоритети на Фандъкова за изборите през 2019 г.
Към днешна дата нито тя, нито някой друг представител на ГЕРБ има конкретно предложение за връщането на къпалнята. Публично и Георгиев, и Фандъкова обявиха, че комплексът трябва да бъде възстановен. В сегашната ситуация това зависи изцяло от волята на Гайтански. Преди година от дружеството му заявиха, че имат намерение да ремонтират къпалнята, предприеха и първа крачка за това, но процесът замря на този начален етап.
"Беше добре къпалнята да се възстанови, но очевидно на този собственик не може да се има доверие", каза кметът Фандъкова в четвъртък. Тя припомни как през февруари частният собственик в "Мария Луиза" изсече без позволение десетки дървета в имота и разчисти около 2 дка от него.
Тя добави, че другият вариант за решение по казуса е общината да си върне по някакъв начин акциите в съвместнвото дружество, притежаващо басейна. Това обаче било изцяло в правомощията на общинския съвет.
Според Борис Бонев можело къпалнята да се обяви за паметник на културата и да се приеме най-накрая подробният устройствен план на Борисовата градина, който потвърждава, че теренът не може да се използва за друго. Това щяло да свали цената на собствеността на Гайтански, а общината щяла да отчужди къпалнята. И този вариант обаче включва плащане от данъците на софиянци за връщане на някога изцяло общинския комплекс.
Топла връзка
Бонев заяви също, че има "топла връзка между ГЕРБ и Гайтански", припомняйки, че архитектурното студио на общинския съветник от ГЕРБ Ивайло Петков е правило идейния проект за ремонт на къпалнята по поръчка на частния ѝ собственик.
"Като чувате реакцията на председателя на общинския съвет, че не планираме да правим нищо, мислите ли, че има топла връзка?!", отвърна Георгиев, коментирайки твърденията на политическия си опонент.
mediapool.bg