Около 5% от шофьорите се разсейват с телефон, докато карат. Това сочат данни от изследване на държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата", съобщи БТА.
У нас има около 3 млн. шофьори. От тях около 169 хиляди водачи във всеки един момент са готови и използват мобилни телефони, докато са зад волана. Това обаче средностатистическият брой на ползващите телефон. На някои преброителни пунктовет делът им скача и над 60%, сочат данните от проучването.
Всяко поглеждане в телефона и проверка кой какво е писал отнемат около 5 секунди, пишат от агенцията. При условие, че колата се движи с 80 км в час за това време тя може да измине дължината на едно футболно игрищюе без шофьорът да знае какво се случва около него.
"Бихте ли карали със затворени очи? Или си отхапвате от сандвич зад волана - отнема около девет секунди, през които поне една от ръцете е заета. В този момент има препятствие на пътя, което трябва да избегнете. Ще го видите ли навреме и ще успеете ли с една ръка да реагирате?", пишат от агенцията.
Има четири вида разсейване при шофиране: визуално, физическо, умствено и звуково. Всяко от тях отнема критични секунди, в които може да се случи пътно произшествие.
"Изследвания показват, че когато правим две неща наведнъж, мозъкът превключва между задачите. Например, докато гледате филм гледате и телефона, пропускате части от филма. Всяка допълнителна задача, с която натоварваме мозъка по време на управление на превозно средство, намалява способността да шофираме безопасно и увеличава риска от транспортно произшествие, защото шофирането е мисловна дейност", заявяват от агенцията.
От там съветват всички да са внимателни при пътуване и да се подготвят преди тръгване. Това включва регулиране на седалки и огледала и да помнят, че горещините през лятото могат да доведат до главозамайване и дори топинен удар.
"В разгара на лятото температурата в паркираните автомобили може да надхвърли 60 градуса по Целзий. Случва се водачът да бърза, да се качи в колата и да тръгне. В тази ситуация рискът е подценен, защото 15 минути престой в толкова затоплен автомобил, може да доведат до топлинен удар и то в движение. Не бързайте, изчакайте да се охлади автомобила или отворете прозорците, за да се проветри", пише в съобщението им.
Препоръчват се и по-чести почивки и прием на много течности заради риск от дехидратация.
mediapool.bg