Кламер БГ - Новини: Русия привършва боеприпасите. Еднодневният масиран обстрел в Украйна й е струвал поне половин млрд. долара

Русия привършва боеприпасите. Еднодневният масиран обстрел в Украйна й е струвал поне половин млрд. долара

Война в Украйна

|
Вт, 11 Окт 2022г. 17:12ч.
Русия привършва боеприпасите. Еднодневният масиран обстрел в Украйна й е струвал поне половин млрд. долара

Доброго вечора, ми з Дніпра / telegram

Британските спецслужби са на мнение, че руското командване разбира в какво окаяно състояние е руската военна машина, а руснаците започват да осъзнават, че решението на Владимир Путин да нахлуе в Украйна е било грешка.

Това каза във вторник пред Би Би Си ръководителят на Центъра за правителствени комуникации във Великобритания (GCHQ) Джереми Флеминг. Центърът се занимава с радиоелектронно разузнаване, киберсигурност и е една от ключовите агенции, обезпечаващи защитена информация за британското правителство и армия.

Интервюто на Флеминг предшества предстоящия му доклад пред Кралския институт за отбранителни изследвания (RUSI), а основните акценти от изказването му бяха предварително разпространи до британските медии.

Основните теми в доклада са заплахите, произтичащи от Русия и Китай за Великобритания и за Запада като цяло.

"Ние смятаме, че Русия привършва боеприпасите, тя остана почти без приятели и както виждаме, обявената мобилизация означава, че й свършват и войниците. Русия и руското военно командване са обезпокоени от състоянието на военната им машина", каза Флеминг пред Би Би Си, посочвайки някои от изводите на GCHQ, свързани с войната в Украйна.

"Думата, която използвах, е "отчаяни". Ние виждаме това отчаяние на много равнища вътре в руското общество и вътре в руската военна машина".

Това, разбира се, не ни самоуспокоява, коментира шефът на GCHQ.

"Както видяхме при вчерашните ужасяващи удари, Русия все още има боеспособна военна машина. Тя може да изстрелва оръжия, тя има дълбоки, дълбоки запаси и опит".

"Но като цяло тази война изтощи руската армия, нейните възможности са на предела", смята шефът на британското разузнаване.

Според него Русия е напът да свърши боеприпасите след масирания обстрел в Украйна на 10 октомври, когато на територията на страната бяха изстреляни над 87 ракети.

"Ние знаем – и руските командири на място знаят, че техните запаси и боеприпаси са на изчерпване", коментира той.

Според оценките на GCHQ, Украйна обръща хода на битката срещу "изтощените" руски сили.

В доклада си Флеминг посочва, че взетите решения от страна на руския президент Владимир Путин са се доказали като грешни. Разходите на Русия за войната ѝ в Украйна - както по отношение на хора, така и на оборудване - са "смайващи", докато ранните успехи вече са анулирани.

Мобилизирането на затворници и мъже без опит "говори за отчайваща ситуация", също така за изолацията на Путин и за неговите грешки, смята той.

Според анализа последните решения на Путин за мобилизацията и за удари срещу цивилна инфраструктура в Украйна са били "грешни".

"Поради малкото ефективно вътрешно противодействие, вземаните от него решения се доказаха като грешни. Това е стратегия на високите залози, която води до стратегически грешки в преценката", посочва шефът на GCHQ в доклада си, цитиран от медиите.

Той също така изразява увереност, че руснаците ще започнат да разбират проблемите, предизвикани от грешните решения на Путин. "Те ще видят колко неправилно Путин е оценил ситуацията", посочва шефът на разузнаването в лекцията, която ще изнесе по-късно.

"Те бягат от военна служба, осъзнавайки, че повече не могат да пътуват. Те знаят,че техният достъп до модерни технологии и външни влияния ще бъде драстично ограничен", допълва той.

По данни на главнокомандващия Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) Валери Залужни, на 10 октомври Русия е изстреляла над Украйна 87 ракети и 26 дрона. Украинските сили за противовъздушна отбрана са успели да прихванат 46 ракети и 15 дрона тип Shahed-136. В резултат на обстрела е сериозно увредена енергийната инфраструктура в осем области на страната.

"Ние сме принудени да отблъскваме тези атаки, използвайки въоръжение от съветски времена, което освен това имаме в недостатъчни количества", поясни Залужни. Той изтъкна, че Русия е използвала "едновременно и по всички направления" крилати ракети с въздушно, морско и наземно базиране, както и балистични и зенитни управляеми ракети.

Според оценки на украинската версия на Forbes, ракетният обстрел срещу Украйна в понеделник би могъл да струва на Русия половин милиард долара. В тази сума влизат ракетите X-101, Х-555, "Калибр", "Искандер", С-300, "Торнадо-С".

Най-скъпи и високоточни сред тях са Х-101, както и ракетите с тактически обхват С-300 и "Торнадо-С".

В речта си през март Джереми Флеминг каза, че според данни на разузнаването някои руски войници в Украйна отказват да изпълняват заповеди, саботират собственото си оборудване и са свалили свой собствен самолет.

Запитан какви са перспективите Русия да използва ядрено оръжие, ръководителят на GCHQ заяви пред Би Си Си, че се надява британските разузнавателни служби да разпознаят навреме признаците на подобни действия: "Бих искал да се надявам, че ще видим индикации, ако те поемат по този път. Но нека сме наистина ясни – ако те наистина го обмислят, това наистина би било катастрофа".

В момента няма признаци, че Русия обмисля да използва ядрени оръжия в украинската война, каза той.

Подобно мнение споделят и други американски и западни разузнавателни служби, отбелязва Би Би Си.

Флеминг предупреди в интервюто, че всякакви разговори са ядрено оръжие са "много опасни и ние трябва да бъдем много внимателни за това как говорим за тях".

"За мен е ясно, че ние може да не харесваме и в много отношения да се отвращаваме от начините, по които руската военна машина и президентът Путин водят тази война, те все още са в рамките на доктрината, която разбираме, че те използват, включително за ядрените оръжия", коментира Флеминг.

В доклада си той отделя голямо внимание на въпросите за киберсигурността.

Пред Би Би Си той коментира, че наред с бойните действия в Украйна, Русия води и пълномащабна кибервойна, но по-голяма тревога предизвикват възможностите на Китай.

"Нашето бъдещо стратегическо преимущество в областта на технологиите зависи от това каква следваща стъпка ще предприемем ние като общество", заявява Флеминг в доклада си.

mediapool.bg