Новата съпруга на лидера на "Справедлива Русия" Сергей Миронов е отвела 10-месечно украинско момиченце от окупирания Херсон през 2022 г., след което двойката го е осиновила и променила името му. Това сочи разследване на независимия руски сайт "Важни истории" и
BBC Panorama. Както отбелязват разследващите журналисти, това е "първият документиран случай на осиновяване на украинско дете от руски политик от такъв ранг".
Действията на 70-годишния депутат и 55-годишната му съпруга Инна могат да бъдат класифицирани като военно престъпление и геноцид от Международния наказателен съд, който по-рано издаде заповеди за арест на Владимир Путин и детския омбудсман Мария Лвова-Белова, предаде Би Би Си.
Според "Важни истории" Миронов и Варламова са се оженили през октомври 2022 г., но сватбата не е обявена официално. За Миронов този брак е пети, за Варламова – четвърти. Варламова е работила в Съвета на федерацията повече от девет години, а от 2015 г. работи в апарата на Държавната дума. С Миронов се познават поне от есента на 2019 г., когато започнаха да се появяват техни снимки заедно.
Разследването разкри, че в края на август 2022 г. Инна Варламова, която все още не е омъжена официално за Миронов, е посетила дом за деца в окупираната област Херсон. По време на пътуването тя е била придружена от заместника на Миронов в Държавната дума Яна Лантратова. От Херсон са отвели две деца в Москва - 10-месечната Маргарита Прокопенко и двегодишният Иля Вашченко.
Според BBC Panorama родната майка на момичето го е изоставила, а местонахождението на бащата е неизвестно.
Варламова е посетила областната детска болница в Херсон, където са лекувани Маргарита Прокопенко и Иля Вашченко. Според ръководителя на педиатричното отделение на болницата Наталия Лютикова, съпругата на Миронов е пристигнала в болницата с Татяна Завалская, ръководител на местното сиропиталище, назначена от руските власти. След като прегледала децата, Завалская започнала да звъни всеки ден и да настоява децата да бъдат изписани, твърди Лютикова.
"Когато попитах защо трябва да изпиша болните деца, Завалская каза, че тази жена ги е избрала и ще ги заведе в Москва, всичко е готово и има билети", разказва Лютикова. Лекарите успели да отложат изписването само за седмица.
Според "Важни истории" децата са били официално отведени от Херсон за "преглед, определяне на по-нататъшни тактики на лечение и рехабилитация".
През декември 2022 г. Сергей Миронов и Инна Варламова (вече негова официална пета съпруга) са издали документи на Маргарита, според които те са нейни родители. Освен това променят името на момичето - в руското свидетелство за раждане тя е записана като "Марина Миронова", а за място на раждане е посочен Подолск, близо до Москва.
Процесът на осиновяване може да бъде проследен чрез документи, с които журналистите разполагат.
За да осиновят дете в Русия, потенциалните осиновители трябва да се обърнат към съда. Така делото на Марина Прокопенко беше разгледано от Подолския градски съд на Московска област през ноември миналата година. Заинтересованата страна беше съпругата на Миронов, Инна Варламова, а жалбоподателят беше отдел Московска област на Министерството на социалното развитие № 16. Преди това този отдел поиска документи от сиропиталището в Херсон, потвърждаващи, че Маргарита и Иля са оставени без родителска грижа.
По-малко се знае за съдбата на Иля Вашченко, след като е доведен в Русия. "Важни истории" пише, че през септември 2023 г. той е получил нов акт за раждане.
Преди да публикуват разкритията си, журналистите са се обърнали за коментар към Миронов и Варламова, но те са отказали.
След публикуването на материала в четвъртък, Сергей Миронов определи информацията като "фейк на украинските специални служби и техните западни куратори".
"Вече съм свикнал с информационните атаки. Зад всичко това стои една цел - дискредитирането на онези, които днес заемат непримирима патриотична позиция. Напразно се опитвате. Истината все пак ще победи. И Русия ще доведе СВО (специалната военна операция, както Кремъл нарича войната в Украйна-бел.ред.) до пълна победа", написа той в социалната мрежа X.
"Геноцид и военни престъпления"
От гледна точка на международното право осиновяването на депортирани украински деца в Русия е престъпление, подчерта в разговор с "Важни истории" адвокат Мария Чащилова, предаде Би Би Си.
"Това се счита за геноцид и нарушава буква "Д" на чл. 2 от Конвенцията за превенция на геноцида: насилствено преместване на деца от една човешка група в друга", отбелязва тя.
И допълва, че според международното право "страните в конфликта трябва да предоставят на роднини и настойници на деца информация за изчезналите и да улеснят издирването им".
Правните последици за осиновителите на деца, взети от Херсон в Русия, могат да бъдат доста сериозни. Адвокатите не изключват Международният наказателен съд в Хага да издаде заповед за ареста им.
През март 2023 г. МНС издаде заповед за арест на Владимир Путин и комисаря по въпросите на децата Мария Лвова-Белова по обвинения в депортиране на украински деца в Русия.
Пълните заповеди за арест на Путин и Лвова-Белова не бяха публикувани поради опасения за безопасността на жертвите и свидетелите, но главният прокурор на базирания в Хага съд Карим Хан обясни в отделно изявление, че те са деца от сиропиталища и сиропиталища в окупираните територии на Украйна.
"Моята служба твърди, че тези действия, наред с други неща, демонстрират намерение за постоянно извеждане на тези деца от собствената им страна", каза тогава прокурорът на ICC Карим Хан.
Според него може да става дума за депортиране на поне стотици деца, взети от приюти и сиропиталища.
Карим Хан подчерта, че "по време на тези депортации украинските деца са били защитени от Четвъртата Женевска конвенция", която изрично забранява принудителното прехвърляне или депортиране на цивилни от територията на окупирана държава.
Конвенцията подчертава, че окупационната власт "в никакъв случай" не трябва да променя гражданското състояние на децата. Това означава, че гражданството на украинските деца не може да бъде променяно с руско.
Президентът Зеленски нарече случващото се "кражба на нашите деца".
Мария Лвова-Белова на свой ред многократно е заявявала, че във връзка с настойничеството "не става дума за сираци, чиито родители са загинали във военни действия и има възможност да се намерят техните роднини, а за деца, които са били в институции със статут на сираци.
Въпреки това има доказателства, че в Русия се се взимат деца под настойничество не само от институциите на "ДНР", но и от териториите на Украйна, наскоро завзети от руските войски; самата Мария Лвова-Белова взе такова дете под настойничество.
Киев твърди, че около 20 хиляди деца са били отвлечени от Украйна от началото на руската военна инвазия от руска страна.
mediapool.bg