Първите стъпки за включване на ваксината срещу варицела в задължителния имунизационен календар са направени, каза пред Mediapool главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Той се надява още от следващата година ваксината да е в задължителния календар, но обясни, че административната процедура, за да се случи това е много тромава и затова не може да се ангажира категорично.
Сега ваксината срещу варицела е препоръчителна, но желаещите да я поставят на децата си родители, я купуват сами.
Кунчев коментира, че има изисквания в закона, които утежняват включването на ваксини в задължителния календар. "Навремето някой е вкарал в закона да се прави оценка на технологията за ваксини, което е смешно. За продукт, който от 15-20 г. се ползва на Запад и е доказал ефективността си, ти сега да тръгваш да доказваш ценен ли е или не... Това отнема време, средства и е абсолютно излишно. За да бъде включена в позитивния списък, ваксината трябва да има такава оценка на здравните технологии. От друга страна се обяснява, че трябва да бъде включена в календара, за да се направи такава оценка и се получава като с кокошката и яйцето", посочи Кунчев.
Ваксината срещу варицела е единствената нова, която предстои да бъде добавена към задължителния имунизационен календар. Ваксините срещу ротавируси и човешкия папилома вирус (HPV), които също се поемат от държавата за желаещите, остават препоръчителни и ще се търсят възможности за повишаване на обхвата с тях.
В същото време се правят постъпки за замяната на някои от прилаганите сега ваксини с по-нови. "Каледндарът ще бъде осъвременен с нови типове ваксини, по-универсални с повече антигени в тях, по ефективни. Такава е пневмококовата, която искаме да заменим, деветвалентната ваксина срещу HPV, към която да преминем", обясни Кунчев.
Ваксината срещу ротавируси, за която от педиатричната общност имаше препорътки да стане задължителна, остава препоръчителна. За нея д-р Кунчев коментира, че макар да е препоръчителна, обхватът с нея е сравнително висок, т.е. имунизационната програма върви. Кунчев съобщи, че в някои региони покритието с ротавирусната ваксина достига до 50%. Той отдава това на по-лесния прием през устата, което прави повече родители склонни да я прилагат спрямо ваксината срещу HPV, където обхватът е катастрофален. За слабото покритие с HPV ваксината според Кунчев вина има и дезинформацията по неин адрес.
За да се повиши доверието към ваксините като цяло, здравните власти планират комплекс от мерки, като по думите на Кунчев трябва да се започне още от обучението по медицина.
"Трябва да се работи с бъдещите лекари, още на университетско ниво. Имаме взаимодействие с катедрите и разбирането, че частта за имунизациите, вирусологията, микробиологията, трябва да бъде малко по-сериозно застъпена, за да са убедени в необходимостта от ваксините и самите лекари. Защото, ако сестрата, личният лекар не е убеден, няма как да убеди родителите", посочи Кунчев.
mediapool.bg