Кламер БГ - Новини: ВСС нарочи седем магистрати за "Осемте джуджета"

ВСС нарочи седем магистрати за "Осемте джуджета"

България

|
Ср, 13 Септ 2023г. 18:03ч.
ВСС нарочи седем магистрати за "Осемте джуджета"

ВСС нарочи седем магистрати за

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет образува дисциплинарни производства срещу четирима прокурори и трима следователи заради тяхната роля в аферата "Осемте джуджета".

Образуването на дисциплинарките бе поискано след разпоредената от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов проверка на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с аферата.

ВСС ще проверява следователите в следствения отдел към Софийската градска прокуратура Нели Тодорова, Светлана Стоянова-Вайзе и Петранка Рабаджиева. Замесените прокурори са Ивета Маркович от Окръжната прокуратура в София; Дилян Деянов - прокурор от Окръжната прокуратура в Перник; Мирослав Илиев от Окръжната прокуратура в Бургас и Кирил Пейчинов - прокурор във Военно-окръжната прокуратура в София, съобщава БТА.

Всички изброени магистрати са работили към закритата вече Специализирана прокуратура, където протече целият случай с "Осемте джуджета".

Борислав Сарафов коментира пред Прокурорската колегия, че е направил предложения за образуване на дисциплинарните производства, след като са открити тежки нарушения и бездействие от страна на тези магистрати, което е увредило авторитета на прокуратурата.

Досега прокурор Дилян Деянов е единственият магистрат, обвиняем заради действия по разследването. Той ще отговаря за длъжностно престъпление, защото бе върнал голямо количество златни монети, собственост на Явор Златанов. Той е основният потърпевш от аферата "Осемте джуджета".

Делата срещу него започват след като баща му Илия Златанов търси помощ от някогашния следовател Петьо Петров-Еврото заради спор със сина си. Двамата са съдружници във фабриката за производството на асансьори "Изамет". Петьо Еврото и бившата му съпруга Любена са обвиняеми за укриване на златните монети.

След като бившият следовател се "включва", Златанов-син е арестуван, а от сейфовете му са иззети няколкостотин хиляди евро плюс стотици златни монети с общо тегло от около 35 килограма. По-късно ценностите са върнати, но не на обвиняемия, а на баща му. Той обаче твърди, че златото не стига до него, а е взето от бившата жена на Петров – Любена Павлова. Тя също е обвиняема заедно с някогашния си съпруг. Обвинения обаче няма срещу прокурора Пейчинов, който също на няколко пъти връща златни монети.

Къде са иззетите от Златанов-син монети към днешна дата не е ясно. Баща му твърди, че Петров и хората около него са намерили фалшиви фактури за покупка на златото от австрийски дилър, за да могат да оправдаят искането за връщането им.

Докато е в ареста Явор Златанов се разболява тежко и се налага единият му бъбрек да бъде изваден. През цялото време върху него е оказван натиск да се откаже от фирмените си дялове и в "Изамет" да бъде приет нов съдружник – боксьорът Кристиян Христов, приближен на бившия следовател Петров. В крайна сметка Златанов-син склонява и документите са подписани в болница "Лозенец", докато чака хемодиализа. Баща му също е заведен там. Формално в болницата се провежда общо събрание на дружеството. Само преди няколко дни то бе обявено за нищожно от съда.

Нарушенията по делото "Осемте джуджета" са известни на бившия главен прокурор Иван Гешев още през 2020 г. Тогава е извършена проверка и му е представен доклад от прокурор от Върховната касационна прокуратура. Гешев не предприема никакви мерки. Едва след като начело на държавното обвинение застана Сарафов по този казус се появи раздвижване.

mediapool.bg