МВР е имало информация за предстоящото завръщане на бизнесмена Васил Божков в България два дни преди той да кацне. Това заяви пред БНР главният секретар Петър Тодоров, който в сряда подаде оставка от поста си.
Това е една от малкото медийни изяви на Тодоров. Дори когато не беше в конфликт с вътрешния министър, както е в момента, той избягваше да дава интервюта. Сега обаче подробно разказа как точно се е стигнало до оставката му и за проблемите с комуникацията с правителството и министъра Калин Стоянов.
По вътрешна линия
Около завръщането на Божков все още витае мистерия. Той кацна в София на 25 август след тригодишен престой в Обединените арабски емирства. Бизнесменът заяви, че е се връща по собствено желание. Божков бе арестуван на аерогарата и към момента остава под стража.
Прокуратурата обаче пусна документи, според които бизнесменът е бил екстрадиран у нас. Става дума за съобщение на бюрото на Интерпол в Абу Даби. Той е изпратено до МВР и в него има данни за полета и се посочва, че става дума за екстрадиция. Божков отрича. В отговор той показа съдебно решение от 2021 г., с което съдът в Дубай отказва връщането му у нас. Ключовото около сегашното му връщане е, че няма решение за екстрадиция, което прави тази теза съмнителна.
МВР е знаело, че Божков ще се върне, каза главният секретар. Според него информацията е била придобита "по вътрешна линия".
Още по темата:
Божков дал на американските власти 25 хил. страници доказателства в опит да се измъкне от "Магнитски"
"Не ме изненада връщането. Това, което мога да кажа е, че ние имахме информация два дни преди това, че той ще пътува и такова пътуване беше осъществено. Това, което ние знаем към момента, е, че той се е върнал доброволно, това се случи в петък-а, пред медиите, беше отразено", каза Тодоров.
Четири дни по-късно в международната дирекция на МВР постъпва мейл с данните от Интерпол. Документът е с дата 23 август, т.е. два дни преди пътуването. Защо е постъпил четири дни след него, няма обяснение.
"Една екстрадиция се прави на базата на съдебно решение. Такъв съдебен акт ние нямаме от страна на емирствата, имаме само един мейл. Изискано е, ако има такъв, да ни бъде изпратен", каза Тодоров.
Охрана
След като два дни дава показания по дело за изнудване на Божков и близките му бе назначена охрана. Според бТВ жена му Елена Динева, също обвиняема по едно от делата срещу него, също вече се пази от държавни служители.
Божков е основен свидетел по производството, образувано по негови твърдения, че е бил изнудван от бившия премиер Бойко Борисов и някогашния финансов министър Владислав Горанов. Бизнесменът твърди, че им е платил около 60 млн. лв., за да върви хазартният му бизнес необезпокояван. Данни в тази посока са били дадени и на американските служби. И Божков, и Горанов бяха санкционирани заради корупция по глобалния закон „Магнитски“.
У нас по делото за изнудване миналата година бяха арестувани Горанов, Борисов и пиарката му Севдалина Арнаудова. След 24 часово задържане и тримата бяха освободени. След това съдът обяви ареста им за незаконен.
Главният секретар на МВР Петър Тодоров. Снимка: БГНЕС
Дойде един партиен лидер и ми поискаха оставката
Тодоров коментира за първи път и подадената от него оставка. Тя бе поискана след убийството на Алексей Петров, но досега главният секретар си мълчеше по темата. Всъщност отбраната му се правеше от президента Румен Радев, който отказа да подпише указ за освобождаването му. След това обаче Тодоров сам подаде оставка.
Сега той разказа, че преди встъпването като министър Стоянов го е уверил, че иска да работят заедно. Двамата се познават отдавна, но бяха в обратната конфигурация – сегашният министър бе шеф на ГДБОП, а Тодоров – негов началник.
Според главния секретар министърът рязко сменил позицията си след посещение на "партиен лидер", който е депутат от управляваща партия.
"Бях извикан няколко часа по-късно и, гледайки в земята, зачервен целият, ме попита няма ли да си подам оставката, тъй като имало напрежение около длъжността ми", каза Тодоров.
Още по темата:
Главният секретар на МВР подаде оставка, на ход е президентът
След това комуникацията между двамата била скъсана, обясни още той. Главният секретар бил изолиран, а министърът си говорел директно с полицейските началници. Тодоров бил изключен и от общата група, в която се обменяла информация с ръководството.
"Съответно достъпът ми до медиите беше отрязан, съответно за всяко едно нещо, негативно, беше хвърляна вината върху мен, а когато има нещо позитивно, се изтикваха на преден план хората, които той назначи", оплака се главният секретар в оставка.
Тодоров свърза искането на оставката му със заявки от партийно събрание на "Продължаваме промяната", по време на което се обяснява, че местните избори ще се организират от "наше МВР".
mediapool.bg