Централната избирателна комисия (ЦИК) очаква оферта от "Смартматик" за надграждане на софтуера за машините за гласуване за местния вот. Това се разбра от първата редовна пресконференция на комисията за предстоящите на 29 октомври местни избори.
"Непрекъснато сме в кореспонденция със създателя на софтуера ("Смартматик" – бел.ред). Проведохме и среща. Изпратили сме нашите технически изисквания, очакваме отговор в рамките на 10 дни, както и каква ще бъде цената", каза говорителят на ЦИК Росица Матева.
Надграждането на софтуера се налага, защото когато бяха купени машините и софтуера за тях, законът предвиждаше те да се ползват само на избори за президент, за евродепутати и за народни представители. Според сегашните изисквания за Изборния кодекс обаче с машини се гласува и на местни избори.
Този тип вот обаче е по-сложен, защото на първи тур в повечето места в страната ще има три бюлетини, но в няколко кметства на територията на Столичната община ще има по четири - за кмет на кметство, за кмет на район, за кмет на община, както и за общински съвет.
Матева подчерта, че след като ЦИК получи офертата, ще трябва да бъде обявена обществена поръчка специално за надграждането на софтуера.
Освен това ЦИК отново ще разчита на частна фирма за инсталирането на устройствата и логистиката им. За целта е обявена и обществена поръчка за 8 310 000 лв. без ДДС (9 972 000 лв. с ДДС). Тя е с две обособени позиции. Едната е за профилактика и диагностика на машините, за подготовка, инсталиране на операционна система и софтуер, параметризиране и окомплектоване на устройствата, както и за техническото им обслужване в предизборния и изборния ден. Втората позиция е за транспортиране на машините до избирателните секции и логистичното им осигуряване в предизборния и деня след изборите.
Още при купуването на първите машини идеята беше ЦИК сама да организира машинното гласуване и така да стане независима от "Смартматик" и българския ѝ представител "Сиела Норма". Тогава в самия договор беше записано, че фирмата трябва да предостави "пълен комплект с изходния код, така че системният и приложният софтуер да имат възможност да се модифицират за всеки вид избори, предвидени в Изборния кодекс, без намесата на доставчика".
Въпреки това на всички предсрочни избори през последните години, както и на изборите за президент, ЦИК възлагаше организацията на машинното гласуване на "Сиела Норма". За последните парламентарни избори - на 2 април, договорът на комисията с компанията беше за малко над 10 млн. лева без ДДС.
Регистрацията на партиите и коалициите започва от понеделник
Регистрацията на партиите и коалициите в ЦИК за участие в местния вот ще започне на 4 септември, каза още Матева в четвъртък.
Ако не са регистрирани в ЦИК като партии и коалиции, формациите не могат да се регистрират за участие за местния вот в общинските избирателни комисии (ОИК).
От ЦИК посочиха, че вече са назначени около 160 общински избирателни комисии, при постигнато съгласие за състава от политическите партии. При 84 комисии не е постигнато съгласие и за тях ЦИК ще вземе решение да назначи съставите им.
Самите общински избирателни комисии започнат своята работа на 9 септември.
"Местните избори са изборите, които са свързани с най-мащабна подготовка. Провеждат се няколко вида избори. Назначават се 265 общински избирателни комисии, за разлика от едни избори за народни представители, където районните избирателни комисии са само 31", посочи председателят на ЦИК Камелия Нейкова.
mediapool.bg