Въпреки притеснените изказвания на управляващите от ГЕРБ от последните дни, че София може да остане без бюджет за 2023 г., той все пак беше приет. Това стана с подкрепата на петимата съветници от "Патриоти за София", в които влизат ВМРО и "Атака", които през последните години са неформален партньор в управлението на общината.
"За" финансовия план гласува и един от независимите общинари, избран отново от "Атака". Изненадващо подкрепа дойде и от Пеню Пенев от групата на "Демократична България" (ДБ), който според колегите си е от "хората на Найден Зеленогорски". Той на няколко пъти обясни, че гласува по съвест, а не според партийната повеля, въпреки че бил подложен на натиск от групата. Гласът му не може да се определи като решаващ, тъй като бюджетът беше подкрепен от 33-ма общинари при нужни 31 гласа "за".
Против бяха съветниците от БСП, както и по-голямата част от групата на ДБ (трима от членовете ѝ - Веселин Калановски, Борислав Игнатов и Борис Милчев се въздържаха).
Кой с кого управлява
От сряда насам председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев (ГЕРБ) предупреждаваше, че София може да остане без бюджет заради безотговорното решение на ДБ и БСП да не подкрепят предложението на администрацията на Йорданка Фандъкова. Това щяло да замрази изграждането на 100 км канализация недовършени, да остави града разкопан и да забави разкриването на над 2000 места в детските градини, за които било осигурено място, но нямало да има пари за издръжка.
Тази теза беше поддържана от ГЕРБ и от кмета Йорданка Фандъкова и по време на обсъждането на бюджета в четвъртък на последното за мандата.
В отговор от БСП и ДБ обясниха за пореден път, че гласуването им против бюджета е политически акт, който показва несъгласието с това как се харчат парите на софиянци. От БСП определиха бюджета като "бюджет на пропуснатите възможности", в който липсвали ясни приотитети, а се давало за всичко по малко, отпускали се повече средства за пера, по които усвояването е незадоволително.
От ДБ на няколко пъти вече определиха бюджета на администрацията като "още от същото". Според тях липсата на подкрепа за него е политически акт, който показва отношението им към управлението на ГЕРБ в София. На няколко пъти в изказванията на съветниците беше посочено, че и с гласуван бюджет София е разкопана, прави се ремонт на ремонта, а 10 000 деца всяка година остават без място в градините.
По време на обсъждането от ВМРО нападнаха ГЕРБ, че от половин година били в коалиция с ДБ и гласували заедно по спорни решения. Така "сглобката" на национално ниво била пренесена на общинско и "патриотите" не можели повече да легитимират това.
Дебат по същество на предложения финансов план липсваше.
Сделка или не
Дори и по време на обсъждането на бюджета лидерът на "Патриоти за София" Карлос Контрера от ВМРО се държа като опозиция на ГЕРБ и противник на ДБ. Контрера неотдавна беше официално издигнат за кандидат за кмет. Преди това обяви, че вече няма да подкрепя ГЕРБ.
Поведението на "патриотите" обаче не беше определено като "безотговорно" от Георги Георгиев или други представители на ГЕРБ. Групата на "патриотите" в последните години гласува заедно с ГЕРБ и така решенията, предложени от управляващите, минаваха въпреки несъгласието на ДБ и БСП. Въпреки това заради оттеглянето на гласовете на "патриотите" безпрецедентно през тази година не беше приет бюджетът за чистотата в София.
В четвъртък Георгиев обясни на въпрос на Mediapool, че нападките му са основно към ДБ, тъй като ГЕРБ и тази формация гласували заедно националния бюджет. Очаквало се това да се случи и на местна почва, тъй като и преди ДБ подкрепяли "адекватни и смислени наши решения". "Аз явно съм се заблудил за това", коментира Георгиев.
В крайна сметка доскорошните партньори на ГЕРБ в София - "патриотите" решиха да покдрепят бюджета. Контрера аргументира промяната на позицията си с това, че от ГЕРБ са приели част от исканията на групата му - да се увеличат с 3.5 млн. лева средствата за инвестиции в канализация и да се купят автобуси втора употреба за линиите до Витоша, както и двуетажни автобуси също втора ръка.
Освен това общинарите отложиха и гласуването на бюджета за градския транспорт, остро критикувано от Контрера. С този доклад се планираше намаляване на парите за 1 км. пробег, които се плащат на "Столичен автотранспорт". Това щеше да доведе до редуциране и на цената, която се дава на частния оператор "МТК Гроуп". С отлагането на този доклад, частната фирма ще продължи да взима по-високата цена още няколко месеца. Това не важи за общинския автотранспорт, който получава по-ниска цена и в момента заради липсата на достатъчно средства.
"Каква сделка беше сключена с ВМРО? Защо беше отложена икономическата рамка на транспорта? Защо ще се купуват автобуси втора употреба и двуетажни автобуси с екостандарт Евро 4 през 2023 година?!", попита Бойко Димитров от ДБ след гласуването.
"Имам глава на раменете си. Гласувам по съвест"
Единственият общински съветник от опизицията, който подкрепи бюджета, беше Пеню Пенев от ДБ. Той обясни, че гласува "за", тъй като граждани го питали защо групата му бламира бюджета. "Обадиха ми се две директорки на училища, няколко учителки мои познати, притеснени, че ще ги оставим без заплати", каза Пенев. Все пак добави, че това не е съвсем вярно, но евентуалното бламиране на бюджета, създава напрежение и несигурност.
Той обясни, че съвестта му е чиста и в момента не е кандидат за нищо и няма да се кандидатира за нищо. Преди това колегата му Бойко Димитров поясни, че Пенев няма да е в листите за общински съветници за предстоящите избори и реално не е имал какво да губи като подкрепи ГЕРБ. Решението за това е взето преди днешното му гласуване с ГЕРБ.
Поредният рекорден бюджет
Общият размер на бюджета е 2.55 млрд. лв. За поледна година средстватса рекордни, но това се дължи основно на средствата от ЕС, както и на поредното увеличение на учителските заплати, което се осигурява от националния бюсжет, но разпределя през общинския.
Предвидените средства за инвестиции в града са над 670 млн. лв., от които най-голям дял са предвидени за основен ремонт и изграждане на улици и булеварди. Разпределянето им беше гласувано още през май, за да може проектите да се изпълняват въпреки липсата на бюджет.
В бюджета е заложено увеличение и на заплатите на работещите в общинските театри. Именно заплахата, че то може да не се осъществи, ако бюджетът не бъде приет, беше един от аргументите на ГЕРБ в критиките им срещу опозицията. Преди заседанието пред сградата на общината бяха дошли на протест и артисти от софийските театри, които бяха изслушани и при обсъждането на бюджета.
mediapool.bg