Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъди България заради бездействия по повод домашно насилие, упражнено върху непълнолетно момиче. Страната ще трябва да плати на пострадалата 10 000 евро обезщетение и 3000 евро за разноски по делото.
Мотивите за решението са, че жертвата A.E. е била 15-годишна, когато е била бита, ритана и душена от 23-годишния мъж, с когото живеела. Държавните институции не са взели мерки да я защитят, въпреки че тя е потърсила помощ и защита.
В решението на съда в Страсбург се казва, че в България липсва необходимото законодателство срещу домашното насилие, а по случая прокуратурата не е образувала наказателно производство срещу извършителя.
"Не може да се каже, че българското законодателство изобщо не е успяло да се справи с проблема с домашното насилие, но начинът, по който тези разпоредби са формулирани и тълкувани от съответните власти, лишава някои жени, жертви на домашно насилие, от възможността за наказателно преследване на извършителя и от ефективна защита“, се посочва в решението на съда.
Липсата на изчерпателна официална статистика за домашното насилие означава, че български власти не могат да се оправдават, че в този случай става дума за случаен пропуск.
"Отказът им да ратифицират Истанбулската конвенция може да се разглежда като показател за равнището на техния ангажимент за ефективна борба с домашното насилие“, пише още в решението в съда.
Към май месец миналата година жертвите на домашно насилие са били над 1700, от които 409 деца, останалите са жени. Това е четворно увеличение на пострадалите спрямо 2021 година.
С голямо мнозинство Европейският парламент подкрепи по-рано през май т.г. приемането на Истанбулската конвенция като част от вътрешното право на ЕС. Съдът на ЕС реши, че ратификацията може да стане и без тя да е завършена от всички държави членки. България, Латвия, Литва, Чехия, Словакия и Унгария не са подписали документа.
mediapool.bg