ГЕРБ обвини прокуратурата, че е репресивен апарат и с поисканото сваляне на имунитета на нейния народен представител Делян Добрев държавното обвинение иска да влияе върху решенията на парламента за съдебната реформа като използва държани "на трупчета" с години образувани дела. Партията на Бойко Борисов също така обяви, че ще гласува против отпадането на депутатския имунитет на който и да било народен представител, докато не бъдет приети поправките за съдебната реформа, "защото днес е Делян, утре може да е Кирил".
Изявленията на представителите на ГЕРБ Даниел Митов, Томислав Дончев, Деница Сачева и самия Делян Добрев пред партийни активисти дойдоха във вторник, след като Софийската градска прокуратура отново предложи на главния прокурор да поиска свалянето на депутатския имунитет на бившия енергиен министър и настоящ народен представител Делян Добрев заради делото за АЕЦ "Белене". По-късно пред журналисти те повториха същото.
Добрев беше обвиняем за умишлена безстопанственост в особено големи размери по дело, което се води в държавното обвинение от поне седем години, а разследването започна през 2014 г.
Това не е първият път, в който се иска депутатския имунитет на Добрев заради това дело, но сегашното намерение дойде на фона на неофициална информация още от миналата седмица, че главният прокурор Иван Гешев се кани да поиска свалянето на имунитета на редица депутати, начело с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Една от възможностите за това е проверката по скандала "Барселона гейт" за къща, която се твърди, че е на Бойко Борисов, се точи от 2020 г., като допреди да избухне т.нар. бомба срещу Гешев на 1 май главният прокурор постоянно обясняваше пред медиите, че до няколко седмици ще е ясен резултатът, но това така и не ставаше. Гешев обаче внезапно се активира по темата, след като ГЕРБ и "Продължаваме промяната"-"Демократична България" се разбраха да се приеме механизъм за отстраняване на главния прокурор и късайки демонстративно оставката си той се закани да измете "политическия боклук".
Интересен момент е, че Софийската градска прокуратура иска свалянето на депутатския имунитет на Добрев по дело, което през 2021 г. спецсъдът прекрати и върна на прокуратурата обвинителния акт, заради непоправими процесуални нарушения и неясноти защо петимата души по него са обвинени. През април 2022 г. пък Добрев е получил постановление за прекратяване на делото от самата прокуратура, обяви сега депутатът.
Даниел Митов обяви във вторник следобед, че ГЕРБ няма да подкрепи свалянето на имунитета не само на Делян Добрев, но и на всеки останал депутат, независимо от чия пария е.
"Прокуратурата е репресивен орган, натискаха ни и тези, което не се поддадохме, ни повдигнаха демо. Това дело (за АЕЦ "Белене") стоя на трупчета, в нечие чекмедже, девет години. Прокуратурата е един репресивен орган и тя трябва да се разчисти, защото иначе политиците ще сме подвластни на прокурорите", заяви самият Делян Добрев.
"Всяко лято като тръгна на почивка и ме викат на разпит. Миналата година излезе постановление за прекратяване на това дело. 20 страници постановление за прекратяване и днес това прекратено дело се възобновява, защото няма друго и не може да измислят друго и сега възобновяват тази манджа, за да ме тормозят. И се сещат да направят това дни след като главният прокурор обяви, че започва да ни тормози и ни обяви за политически боклук", допълни бившият енергиен министър.
"Случващото се е още един аргумент, че пътят, по който сме поели, е правилен и трябва да бъде извървян до края", коментира Томислав Дончев. "Институтът на депутатския имунитет винаги е бил критикуван, но днес сме в ситуация, която показва, че замисълът на създателите му работи. Не може да допуснем всички, на които една реформа не им харесва, да използват подобни методи", заяви Томислав Дончев.
"При искане на чийто да е депутатски имунитет ще гласуваме против, защото днес е Делян, утре ще е Кирил. Това е опит мнозинството за съдебна реформа да бъде превърнато в малцинство. Няма да допуснем това. Задължително е правна комисия да се занимае с проблема с възобновяването на прекратени производство. В нашите ръце бъде решен проблемът с вечния обвиняем и то не заради Делян", каза още Дончев.
"За пореден път се опитва да се влияе върху решението на Народното събрание и когато има консенсус за реформа, си използват делата на трупчета, за да се отклонява България от пътя й на европейско развитие", допълни Деница Сачева. Тя също декларира, че ГЕРБ няма да подкрепи свялането на ничий депутатски имунитет и "когато наши колеги са привиквани на разпит, ще се явяваме всички".
Историята с обвинението срещу Делян Добрев е стара. Прокуратурата твърди, че държавата е претърпяла щети за 4.56 милиона евро, защото като министър той не е упражнил достатъчен контрол върху ръководството на "Българския енергиен холдинг". По това време БЕХ трябваше да изпълни решението на парламента за прекратяване проекта за изграждането на АЕЦ "Белене".
Първото искане за свалянето на имунитета на Делян Добрев бе направено в края на 2016 година. По това време прокуратурата повдигна обвинения и срещу бившите министри на енергетиката от БСП Румен Овчаров и Петър Димитров.
Тогава Делян Добрев бе привикан на разпит и след него и полученото обвинение, обяви, че всъщност с неговия подпис е "спряна далаверата "Белене", както и че "някой се опитва да го пришие към Румен Овчаров и Петър Димитров.
Прокуратурата му обаче му потърси отговорност за това, че след като на 23 март 2013 г. правителството и парламентът прекратиха проекта АЕЦ "Белене", той не е спрял договора на НЕК с архитект -инженера "Парсънс И енд Си Юръп Лимитед” и по него са продължили плащанията от страна на НЕК. Така НЕК била ощетена с 4.5 млн. евро
Последният министър на енергетиката от ГЕРБ Теменужка Петкова защитаваше съпартиеца си Добрев с твърдението, че по негово време не са били извършвани никакви плащания към "Парсънс". Той заварил издадени по времето на предшественика му Трайчо Трайков фактури, който били погасени при Драгомир Стойнев от кабинета на Пламен Орешарски.
През 2016 г. прокуратурата обяви, че е привлякла като обвиняеми за безстопанственост около проекта "АЕЦ Белене" трима бивши министри - Делян Добрев, Румен Овчаров и Петър Димитров, както и двамата бивши изпълнителни директори на НЕК – Любомир Велков и Мардик Папазян. Обвинението изчисляваше щетите за над половин милиард лева.
За Овчаров това стана малко преди да изтече давността. Той бе обвинен за това, че не е осъществил контрол върху подписването на споразумението между НЕК и руската "Атамстройекспорт" за строежа на АЕЦ "Белене". Прокуратурата твърдеше, че това е станало в нарушение на Закона за обществените поръчки и без да е избран инвеститор. Това според прокуратурата е довело до първите поръчки по проекта в размер на над 193 млн. евро.
За неосъществен контрол върху тази сделка бе обвинен и наследникът на Овчаров на поста министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
И срещу петимата обаче през 2021 г. бе прекратено делото.
mediapool.bg