С 3 процента е свил въглеродните си емисии през 2022 г. циментовият завод "Златна Панега" спрямо предходната година, обявиха от предприятието от един от международните лидери в производството на строителни материали – "Титан".
Намалението на замърсяването на въздуха е постигнато чрез заместване почти наполовина на конвенционалните горива с алтернативни, сочи деветият интегриран годишен доклад на българското дружество,у представен пред журналисти преди дни.
От "Титан Златна Панега" посочват, че въпреки предизвикателствата на високите цени на енергийните ресурси през 2022 г. са направени значителни инвестиции в изпълнени ена пътната карта на предприятието за декарбонизацията му.
Модернизирана е линията за подаване на алтернативни горива с цел увеличаване на заместването с алтернативни горива до 70% и напредва изграждането на соларна фотоволтаична централа с мощност 5МВ, обяви генералният директор на българското дружество Адамантиос Францис. По думите му, в отговор на украинската криза и риска от прекъсване на доставките на природен газ, "Титан Златна Панега" не само е намалило значително потреблението си на газ, но и е елиминирана зависимостта от този вид гориво.
Компанията е осигурила 7 млн. евро за увеличаването на капацитета на инсталацията за алтернативни горива и продължава да инвестира в иновации и дигитализация на своите процеси. Предприятието е едно от първите в Европа, използващо водорода като катализатор за горивния процес в циментовите пещи.
"Мерките за енергийна ефективност, въведени при циментовите мелници, бяха предприети първоначално в отговор на ограниченията и опасността от спиране на доставките на природен газ, но доведоха до намаляване на използването на газ за циментови мелници 7 пъти, а това респективно намали емисиите на CO2 от процеса на смилане на цимента", посочват от дружеството.
Като част от програмата се за декарбонизация заводът вече продава нови марки цимент с много по-нисък въглероден отпечатък. Групата "Титан" е поела ангажимент да предлага въглеродно неутрален бетон до 2050 г. и да въвежда мерки за поддържане на глобалното затопляне до 1.5°C в сравнение с прединдустриалните нива. Друга цел към средата на столетието е намаляване на потреблението на енергия с 58.1% спрямо нивото от 2020 г.
Предприятието "Златна Панега" отчете още оползотворяването на общо 120 000 тона отпадъци при производството на цимент и бетон, с което е съхранило почти същото количество природни ресурси.
Дружеството се похвали и със създадената миналата година Лаборатория за иновации, която иска да провокира служителите му да споделят идеи за подобряване на работния процес и за постигане на още по-високи бизнес резултати. Участниците в инициативата през миналата година са дали 84 иновативни предложения, от които в работния процес вече са внедрени 40% от тях.
mediapool.bg