Кламер БГ - Новини: "За зелен рестарт" предлага спецкомисии в НС за въглеродна и дигитална трансформация

"За зелен рестарт" предлага спецкомисии в НС за въглеродна и дигитална трансформация

Greenpool

|
Пон, 24 Апр 2023г. 20:26ч.
"За зелен рестарт" предлага спецкомисии в НС за въглеродна и дигитална трансформация

сн. БГНЕС

В новото Народно събрание да се сформират специални комисии, които да се заемат с прокарването на ключови реформи за въглеродната, дигитална и икономическа трансформация на страната, предлагат от коалиция "За зелен рестарт, в която влизат MOVE.BG, WWF България, "Грийнпийс" - България и "Институт Кръгова Икономика".

Организацията изпрати в понеделник писмо до председателя на парламента Росен Желязков и председателите на парламентарните групи.

Според коалицията трябва да бъдат създадени нови комисии, за да се подготви успешния преход на българското общество и икономика към нулеви нетни емисии, устойчиво развитие и дигитално бъдеще, спрямо целите на Европейския зелен пакт (Зелената сделка) и на програмата “Цифрово десетилетие” (EU Digital Decade).

Предложението е да има три постоянни и една временна комисия. Членовете на комисията "Енергия и смекчаване на климатичните промени" трябва да обединява тези две взаимносвързани теми, по които България има възможност да получи значително финансиране от Европейския съюз за извършване на ключови законодателни и икономически реформи и трансформиране на основни обществени процеси. Според неправителствените организации трябва да има комисия "Околна среда, биоразнообразие и адаптация към климатичните промени", която за разшири досегашната дейност но екокомисията с политики за запазване на биологичното разнообразие и адаптация към климатичните промени. Комисия "Иновации, кръгова икономика и зелена трансформация" се предлага да работи по тези ключови елементи за успешен зелен преход на икономиката и обществото. Коалицията смята за необходимо да се сформира и временна комисия за наблюдение на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост. Тя може да бъде структурирана на паритетен принцип и да провежда поне един път в месеца открито заседание с участието на заинтересованите страни по мерките в плана за възстановяване.

От "За зелен рестарт" са убедени, че ускоряването на прехода към енергийно независима, конкурентноспособна, иновативна и зелена икономика е адекватният отговор на тежките и едновременни кризи на войната на Русия срещу Украйна, климатичните промени, гарантирането на по-добре платени работни места и здравословни условия за живот.

"България, за съжаление, изостава в този път, а определени действия като решението за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост дори застрашават да отклонят страната ни в посока обратна на европейското развитие. Реална е опасността да бъдат поставени под риск реформите и инвестициите в ПВУ, включително предвидените за страната ни 12 милиарда лева за социални, икономически и екологични проекти, както и опасността да изгубим 1.5 милиарда лева до средата на тази година за намирането на нова формула за развитие на трите въглищни региона - Стара Загора, Перник и Кюстендил", посочват в писмото си четирите организации.

Според тях конструирането на предлаганите от тях комисии за целенасочена подкрепа на зелената трансформация на българското общество и икономика и в подкрепа на иновативното развитие на България ще бъде ясен сигнал, че новите народни представители се ангажират с реализирането на ключови реформи и застават зад европейското развитие на България.

Като приоритетни задачи на тази комисии от "За зелен рестарт" отбелязват спешната и цялостна актуализация на настоящия Закон за ограничаване изменението на климата (ЗОИК) и промени в Закона за енергията от възобновяеми източници за подпомагане развитието на енергийни общности. Настояват за предприемане на адекватни мерки за подготовка на България за засилващите се проявления на климатичната криза, включително нейните ефекти върху земеделието, туризма и икономиката на България и здравето на хората. Коалицията смята за крайно належащо приемането на дефиниция за енергийна бедност. Тя би обхванала една четвърт от българското население, но въпреки заявленията на служебния енергиен министър Росен Христов. че е готова, така и не е обявена каква е.

Коалицията смята, че предлаганите от нея комисии в народното събрание могат да помогнат за трансформирането на българската икономика от линейна в кръгова. Българската икономика продължава да бъде най-ресурсоемката и енергийно-интензивната в Европа и на дъното на показателите за кръговост и дигитално развитие, припомня се в писмото й до парламента.

Екоорганизациите настояват още за преодоляване на тежката зависимост на България от скъпи и замърсяващи изкопаеми горива в енергетиката, индустрията и транспорта, и същевременно преодоляване на хроничните проблеми със замърсяването на въздуха и неговите здравни, социални и икономически последици. Иска се също така нов модел за развитие на трите въглищни региона, децентрализирано развитие на ВЕИ и създаване на енергийни общности, както и мерки за възстановяване на биоразнообразието и решения за по-зелена и здравословна градска среда.

Коалицията "За зелен рестарт" допълва, че "сме наясно, че самото създаване на четирите комисии не гарантира разрешаването на всички изброени предизвикателства, но е важен сигнал и крачка към осигуряване на дългосрочното развитие и просперитет на България".

mediapool.bg