Кламер БГ - Новини: Бави се актуализацията на енергийно-климатичните ни цели

Бави се актуализацията на енергийно-климатичните ни цели

Greenpool

|
Пон, 27 Ноем 2023г. 17:13ч.
Бави се актуализацията на енергийно-климатичните ни цели

Налага се допълнителон моделиране за енергийния баланс, което обхваща още аспекти от сектора и икономиката, сн. Canva

Актуализацията на Интегрирания план в областта на енергетиката и климата, коят отрябваше да е факт до края на юни тази година, се забавя и вероятно ще е е факт чак следващото лято, стана ясно в понеделник по време на конференция "Политики и инвестиции за устойчива, ефективна и сигурна енергийна система", организирана от Центъра за енергийна ефекетивност "ЕнЕфект" със съдействието на Министерството на енергетиката.

Промените в първоначалния план "Енергетика и климат", който бе силно критикуван от ЕК като неамбициозен, вече трябваше да бъдат приети и пратени за одобрение в Брюксел след моделиране на замяната на енергийни мощности, за да се покрият по-високите евроцели за намаляване на въглеродните емисии. През март бе обявено, че се прави анализ и на необходимите за това инвестиции и как това ще се отрази върху цените на енергията, както и прогнозите за търсенето на електроенергия.

Сега стана ясно, че енергийното ведомство се опита да навакса натрупаното огромно закъснение в актуализацията на енергийно-климатичните цели на страната и в момента министерството е в процес на ангажиране на компанията E3 Modelling, която да изготви актуализиран модел на енергийния баланс.

През януари се очакват първоначалните резултати от моделирането, а след формулирането и избора на подходящи сценарии, през март се очакват и окончателни резултати, каза по време на форума зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов. по думите му вече има получени предложения от страна на част от ангажираните министерства за редакции на плана. В същото време Министерството на енергетиката разчита и на открити дискусии и мнения от страна на ангажираните участници, за да може разписаният от екипите на екологичното и енергийното министерства план да се базира на по-широко обществено съгласие.

Ненов обясни, че предишното моделиране на енергийния баланс е за допусканията за енергийното потребление на страната и развитието на електроенергийния сектор, което е очертало пазарните възможности по отношение на различни технологии. Допуска се силно развитие на ВЕИ, развитие на мрежата, други нискоемисионни мощности, включително нови ядрени реактори към средата на следващото десетилетие. Новото моделиране обаче ще обхване и топлоенергетиката, транспорта, индустрията и т.н., за да се обхванат всички аспекти на отражението на развитието на енергетиката върху климата и набелязване на мерки за намаляването на това влияние.

Заместник-министърът отбеляза, че паралелно с актуализацията на интегрирания план "Енергетика и климат" се работи ускорено и върху нова Енергийната стратегия. Нейният проект стъпва на актуалните резултати от огромната работа, свършена от Комисията за енергиен преход и на един от сценариите, залегнал в приетата от правителството и парламента Пътна карта за климатична неутралност.

Идеята е в един момент, когато работата по актуализацията на Интегрирания план напредне, да бъде довършен проектът за Енергийна стратегия, за да имаме синхронизирани стратегически документи, каза Красимир Ненов.

mediapool.bg