Кламер БГ - Новини: Плащаме тройна цена за това, че не може да връщаме пластмасови бутилки

Плащаме тройна цена за това, че не може да връщаме пластмасови бутилки

Greenpool

|
Пон, 04 Дек 2023г. 17:00ч.
Плащаме тройна цена за това, че не може да връщаме пластмасови бутилки

Засега у нас бутилки може се връщат само в някои магазини в големите градове

Всекидневно в България 3 млн. пластмасови бутилки биват изхвърляни заедно с битовите отпадъци и поемат към сметищата, изгарят се или се изхвърлят безразборно в природата, вместо да се събират разделно или да се обхванат от система за ползването им срещу депозит и връщането им в специални машини.

Бавенето с години на въвеждането на тази депозитна система у нас води до това, че българинът плаща три пъти за всяка нерециклирана пластмасова опаковка - като потребители, местни данъкоплатци и европейски данъкоплатци, сочат данни на екосдружението "За Земята". Купувачите плащат продуктова такса в цената на всяка опакована стока, но далеч не всички опаковки се рециклират. Общините харчат огромни суми за почистване на опаковки от напитки от улиците и парковете, а след това за тяхното депониране или изгаряне. Това не само вреди на здравето, но струва и много пари. Средният разход на жител за почистване на териториите за обществено ползване в България е по-висок от същия в Белгия, Нидерландия и Англия, коментират от природозащитната организация.

Над десет години Министерството на околната среда и водите проучва въвеждането на депозитна система у нас, а през 2021 г. тя влезе в официалната програма на правителството. Въпреки че от 2012 година до днес са направени три доклада по темата, последният от които е от май месец тази година, Министерството бави необходимите законови промени като поръчва пореден анализ за въвеждането на системата, при която потребителите плащат малка сума (депозит) за опаковката, която им се възстановява при връщане на амбалажа в магазин.

"Всеки българин изхвърля (не разделя за рециклиране) по 113 пластмасови бутилки годишно или четиринадесет пъти повече от средния германец, който изхвърля едва по 8 пластмасови бутилки на година. Това е така, защото в Германия действа депозитна система, която включва и сериозен дял (25%) оборотни бутилки за многократно пълнене. Над 50 страни по цял свят имат такива системи, които осигуряват 80%-90% върнати и рециклирани опаковки. Така се слага край на безразборното изхвърляне на бутилки и кенове", коментират от "За Земята".

А у нас на всеки километър край пътищата се изхвърлят по 140 пластмасови бутилки и в допълнение с тези на сметищата това е не само загуба за икономиката, тъй като може да се рециклират и суровините да се използват отново, но и се плащат значителни обществени средства за тяхното почистване, изгаряне и депониране. Например от 2021 г. България плаща от държавния бюджет над 44 милиона лева годишен данък към Европейския съюз според количеството нерециклирани пластмасови опаковки, обясняват от организацията.

Тя цитира представителни извадки на общественото мнение, според които над 85% от българите одобряват въвеждането на депозит и биха връщали бутилките в магазините. Техните очаквания са за депозит от поне 20 ст.

За популяризиране на разделното събиране на опаковките и като своеобразен натиск над правителството за въвеждане на депозитната система, екосдружението включи в кампанията си актрисата Илияна Лазарова. Тя вече е била през 2020 г. част от инициативата "Пластмаса в тялото", в която 10 български известни личности се изследваха за наличие на опасни химикали, свързани с употребата на пластмасови опаковки за храни и напитки. Година по-рано актрисата се включи и в кампанията "Горенето на е решение" на "За Земята" и "Грийнпийс" - против намерениeто на общините в България да горят отпадъци в тецове и инсинератори.

Тя е подкрепила призива на екосдружението за въвеждане на депозитната система заедно с хиляди българи, който остава отворен.

mediapool.bg