Кламер БГ - Новини: Арестуваният шеф на ДАБЧ е обвинен като лидер на корупционна схема

Арестуваният шеф на ДАБЧ е обвинен като лидер на корупционна схема

България

|
Вт, 30 Окт 2018г. 15:14ч.
Арестуваният шеф на ДАБЧ е обвинен като лидер на корупционна схема

Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) има проблем с издаването на удостоверения за български произход, призна правосъдният министър Цецка Цачева във вторник, ден след арестите в агенцията по подозрения за корупционна афера с издаването на документите за получаване на българско гражданство.

Разследването на прокуратурата е за организирана престъпна група за длъжностни, документни престъпления и корупция. Сред задържаните около 20 души са председателят и главният секретар на агенцията - Петър Харалампиев и Красимир Томов заедно.

По информация на адвоката на шефа на ДАБЧ и бивш градски прокурор - Николай Кокинов, клиентът му вече е обвиняем като лидер на организирана престъпна група, занимаваща се със събиране на подкупи и други престъпления. Очаква се разследващите да обявят колко от останалите задържани в понеделник също ще станат обвиняеми по делото.

Междувременно правосъдният министър коментира в Стара Загора, че за година са направени откази за издаване на удостоверения за български произход на повече от 750 души. Според Цачева този факт показва, че има проблеми в ДАБЧ. По думите й проблемите са с издаването на удостоверенията за български произход.

"От месец май 2017 г. до края на юни т.г. Министерството на правосъдието е предложило на вицепрезидента да откаже българско гражданство на 750 случая по различни причини, включително и на 96 криминално проявени лица", информира още Цачева.

Тя съобщи още, че управляващите подготвят промени в Закона за българското гражданство: "Работна група преосмисля и има за задача да предложи промени в Закона за българското гражданство в две главни направления. Първото е - придобиване на българско гражданство по произход, а втората група е свързана с възможността за придобиване на българско гражданство по натурализация чрез така наречените инвестиции. Имам уверението от Министерството на икономиката, че ще дадат становище, за да се види какъв е реалният ефект от тези инвестиции, разкриват ли се действителни работни места, има ли заетост."

Преди две седмици международните организации "Глобал уитнес" и "Трансперанси интернешънъл" публикуваха свой доклад за бизнеса с паспортите. В него се казва, че правилата в някои страни от ЕС за продажба на паспорти и разрешителни за пребиваване на богати чужди граждани създават риск от пране на пари. Споменати бяха 13 държави от ЕС, включително България.

"Ако имате много пари, които сте придобили по съмнителен начин, осигуряването на нов дом далеч от мястото, откъдето сте крали, не е просто привлекателно, то е разумно", коментира Наоми Хъртс от "Глобал уитнес" при представянето на доклада.

В съвместен доклад "Глобал уитнес" и "Трансперънси интернешънъл" призовават ЕС да установи стандарти за управлението на тези схеми и да разшири правилата срещу прането на пари, които в момента се прилагат само за банки и фирми за хазартна дейност.

Според данните на година България получава приходи от 25 милиона евро. Страната дава право на гражданство срещу инвестиция от 2013 г., а право на пребиваване срещу инвестиция - от 2009 г. Българско гражданство досега са си купили 16 души, а право на пребиваване по схемата са получили 296 човека. В периода 2012 г. - октомври 2017 г. най-много руснаци (75) са получили "златна виза" (право на пребиваване) в България, следвани от китайци (39), пакистанци (33), египтяни (28) и ливанци (25).

mediapool.bg